Dziś mamy 19 lipca 2018, czwartek, imieniny obchodzą:
01 grudnia 2017

W magicznym świecie wróżb. Największą niespodzianką było lanie wosku

fot. mgr Justyna Szatlach

fot. mgr Justyna Szatlach

Andrzejki czyli wieczór wróżb, odprawiany w wigilię urodzin św. Andrzeja to okazja do #poznania #swojej przyszłości poprzez dobrą zabawę. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt.

Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w późniejszych czasach organizowano je w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci. Zwyczaj andrzejkowych wróżb zawitał także do szkół i przedszkoli. Z tej okazji również dzieci z Przedszkola Niepublicznego ,,Donald” wzięły udział we wspólnym wróżeniu. Przybliżając naszym milusińskim historię tego święta opowiedziano o jego specyfice i interpretacji poszczególnych wróżb. Dzieci mogły same wziąć udział w wybranych przez siebie wróżbach, takich jak np. ,,Moneta w studni” (podczas, której dowiadywały się, kim zostaną w przyszłości), ,,Wirująca butelka”, ,,Karteczki z kolorami” (poznanie swoich cech charakteru, nawyków i przestróg z tym związanych), ,,Serca” (poznawanie imienia swojej  sympatii), ,,Losowanie butelką” (poznanie zawodów, jaki będą wykonywać w przyszłości), ,,Kolorowe karteczki” (jaka czeka ich przyszłość), ,,Kogo pierwszy but?” (przewidywanie, kto jako pierwszy weźmie ślub w przyszłości). Jak się okazało wróżbą, która sprawiła dzieciom największą niespodziankę, było lanie wosku przez wielki klucz. I tak powstały różne figurki, z których można było wyczytać czym one są i jak wpłyną na naszą przyszłość. Dzieci pełne wrażeń zabrały pamiątkowe figurki do domów i opowiedziały swoim bliskim o tym magicznym dniu.

Materiał: mgr Justyna Szatlach

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 11 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Ludność, urodzenia, zgony, małżeństwa... Sprawdzamy statystyki za 2017 rok

W 2017 r. w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 20,9 tys. urodzeń żywych. #Było to o 1,1 tys. więcej niż w 2016 r. Jednocześnie wzrosła liczba zgonów. W 2017 r. zmarło 21,3 tys. osób – o 727 osób więcej niż w 2016 r.

(czytaj więcej)
0

„Rodzina 500+” i inne świadczenia w liczbach. Ile osób otrzymało wsparcie?

Rządowym programem „Rodzina 500+” realizowanym w 2017 roku objęto 3 845 tys. dzieci #do 18 lat. Świadczenie wychowawcze otrzymywało około 3 797 tys. dzieci, a dodatek 500+ w pieczy zastępczej ponad 47 tys. dzieci.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)