Dziś mamy 29 września 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

05 lutego 2020

Uczniowie włączyli się w obchody. Do wykonania mieli wiele zadań

fot. SP 2 Nakło

fot. SP 2 Nakło

Uczniowie klas 1-3 z nakielskiej Dwójki włączyli się w uroczyste obchody 100-lecia włączenia #Nakła do Macierzy. Z tej okazji w styczniu dzieci pod kierunkiem swoich wychowawców przygotowywały się do radosnego przeżywania tych wydarzeń.

W salach powstały gazetki ścienne. Uczniowie oglądali ilustracje przedstawiające historię Nakła oraz współczesne budynki i obiekty. Podczas zajęć dzieci zdobyły wiedzę o swoim mieście, którą potem wykorzystały podczas Turnieju Wiedzy o Nakle, zorganizowanym przez wicedyrektor Annę Dorosz na poziomach klas. Pierwszoklasiści rozpoznawali symbole państwa i miasta Nakła, komponowały strój galowy i układały historyjkę. Uczniowie klas drugich układali herb z puzzli, grali w teleturnieju Milionerzy, Bingo oraz Patriotyczne Frytki. Dzieci z klas trzecich wyjaśniały pojęcia w teleturnieju Koło Fortuny, zakodowane słowa oraz Milionerzy. Wszyscy uczniowie musieli zaprogramować roboty, które wędrując po macie musiały dojść do celu. To była wspaniała zabawa! Podczas rozgrywek czuwało jury w osobach Aleksandry Miłowskiej i Aldony Kasprzak.

20 stycznia dzieci uczestniczyły w oficjalnych uroczystościach na Rynku lub bezpośrednio po nich udawały się złożyć kwiaty pod pomnikiem.Warto dodać, że z okazji 100-lecia włączenia Nakła do Macierzy Szkoła Podstawowa nr 2 również wyglądała wyjątkowo! Wszystkie zadania to była niezwykła lekcja historii dla maluchów!

Monika Stachowska, Anna Dorosz

Autorki nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)