Dziś mamy 28 marca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

26 kwietnia 2018
Politechnika Koszalińska: razem możemy więcej

Uczelnia coraz bliżej biznesu

Ta zależność ma tak naturalne i bliskie korzenie jak relacja popytu i podaży: biznes potrzebuje nauki, a nauka – biznesu.

Politechnika Koszalińska od wielu lat – i na różnych płaszczyznach – utrzymuje ścisłą współpracę z biznesem; również pod tym względem jest uczelnią wyróżniającą się w regionie, co dostrzegli sami przedsiębiorcy najwyżej oceniając Politechnikę Koszalińską spośród wszystkich szkół wyższych w województwie zachodniopomorskim.

Prof. Tadeusz Bohdal, rektor wyjaśnia: – Staramy się być jak najbliżej rynku pracy, stąd nasze liczne projekty wspólne realizowane z przedsiębiorcami.

Dobry przykład współpracy

W ten sposób rozwijamy sferę badawczą, niezbędną do rozwoju kadry naukowej oraz pomagamy absolwentom w znalezieniu zatrudnienia – dodaje rektor. – Nowym zjawiskiem jest podejmowanie przez nich pracy już na ostatnim roku nauki, nawet przed dyplomem. Przedsiębiorcy szukają pracowników wśród najzdolniejszych studentów.   

Politechnika Koszalińska współpracuje z firmami w zakresie staży i praktyk dla studentów, prowadzi kierunki kształcenia zamawianie przez biznes oraz – wspólnie z przedsiębiorstwami – duże projekty badawcze i edukacyjne.

Dobrym przykładem tej współpracy jest powołanie, w porozumieniu ze szczecineckim Kronospanem, światowym liderem produkcji płyt drewnopochodnych i zdobywcą prestiżowego tytułu Pracodawca Jutra 2016, Wydziału Przemysłu Drzewnego w Szczecinku. 

Uczelnia pomaga firmom

Z myślą o przedsiębiorcach Politechnika Koszalińska wychodzi teraz z nową inicjatywą – oferuje opracowanie nowego lub znacząco ulepszonego wyrobu, usługi, technologii lub nowego projektu wzorniczego, przy założeniu, że firma płaci tylko 15 proc. jego wartości, a pozostałe 85 proc. może sfinansować Unia Europejska.

O tego rodzaju wsparcie mogą ubiegać się mikro, mali lub średni przedsiębiorcy. Firmy zainteresowane zakupem nowych rozwiązań z dofinansowaniem ze środków unijnych, mogą kontaktować się telefonicznie lub mailowo: 94/34 78 626, prorektor.rn@tu.koszalin.pl.

Ponadto uczelnia dołączyła do bazy usług rozwojowych, prowadzonej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, co zaowocowało możliwością prowadzenia dla pracowników przedsiębiorstw studiów podyplomowych z dofinansowaniem unijnym w wysokości od 50 do 80 proc. kosztów.

Biznes potrzebuje nauki

Obecnie Politechnika Koszalińska oferuje w tym trybie studia podyplomowe z: rachunkowości jednostek gospodarczych; audytu wewnętrznego i kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych; ekonomiki rolnictwa i agroenergetyki; kadr i płac; controllingu w przedsiębiorstwie; zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy; studiami menadżerskimi dla praktyków.

Prof. Tadeusz Bohdal zapowiada kolejne etapy współpracy z biznesem: – Wspólnie kształcimy studentów i pracowników, pozyskujemy dotacje na nowe przedsięwzięcia, poszerzamy obszary badawcze i inspirujemy młodych ludzi do tworzeniach autorskich projektów biznesowych. Jednak to nie wszystko. W oparciu o doświadczenie rynkowe naszych partnerów i potencjał naukowy uczelni, chcemy rozwijać nowe technologie i wprowadzać rozwiązania innowacyjne. Biznes potrzebuje nauki, a nauka – biznesu.

Artykuł sponsorowany: Magdalena Grzybowska

Przykłady usług skierowanych do przemysłu

Pokrywanie powłokami przeciwzużyciowymi narzędzi stalowych (wytwarzanie metodą łukowo-próżniową lub magnetronową powłok przeciwzużyciowych na bazie azotku i węgloazotku chromu bądź azotku tytanu, azotku glinu w celu podwyższenia trwałości narzędzi); obróbka cieplna (hartowanie, odpuszczanie) i cieplnochemiczna (nawęglanie) elementów stalowych; azotowanie gazowe elementów stalowych; azotowanie plazmowe metodami diodową (DCPN) i z aktywnym ekranem (ASPN) elementów stalowych; projekty konstrukcji inżynierskich, prototypy nowych produktów, druki 3D; badanie i analiza struktury i składu chemicznego materiałów; badanie odporności korozyjnej materiałów metodami elektrochemicznymi; analiza powierzchniowa obszarów skorodowanych.

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Chodź, pomaluj swój świat… na zielono. Apetyczne przepisy na Dzień Szpinaku

Świętować można z różnych okazji. Boże Narodzenie jednoznacznie kojarzy się z #czerwonym barszczem i zupą grzybową, a Wielkanoc to świetny pretekst do zajadania się żurem i jajkami na tysiąc sposobów. Kalendarz jest jednak wypełniony wieloma innymi, smakowitymi datami. Wiedzieliście, że 26 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szpinaku? Najwyższa pora dać temu liściastemu specjałowi zielone światło w kuchni!

(czytaj więcej)
0

Co robić z dziećmi w domu? Wspólnie pieczmy słodkości!

Co robić z dzieciakami, które więcej czasu spędzają w domu? Istnieje wiele pomysłów na to, #jak w prosty i przyjemny sposób zorganizować czas, angażując także najmłodszych. Jedną z przyjemniejszych aktywności, która pozwoli nam na działanie zespołowe, jest wspólne pieczenie słodkości – a efekty, och, będą pyszne! Oto garść inspiracji na proste w przygotowaniu i smaczne wypieki, które możemy przyrządzić wspólnie z najmłodszymi.

(czytaj więcej)
0

"Odkażanie" koronawirusa po polsku. W izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

Butelka wódki, kilka piw i ze dwa wina – to dla żony. Będzie na zapas” – mówi, stojąc w kolejce #w monopolowym. Ale robi to także następnego dnia… Pandemia koronawirusa i związana z nią kwarantanna staje się dla wielu Polaków pułapką. W wyniku izolacji częściej sięgają po alkohol i piją znacznie większe jego ilości. Podczas gdy np. władze departamentu Aisne w północno-wschodniej Francji wydają zakaz sprzedaży alkoholu w związku z epidemią Covid-19, w Polsce sklepy monopolowe pospiesznie i na bieżąco uzupełniają braki w asortymencie.

(czytaj więcej)
0

Wspólne gotowanie może być super zabawą. Zaangażuj w nie swoją rodzinę

Gotowanie może być fantastycznym sposobem na oderwanie się od przyziemnych spraw związanych z# pracą lub pomysłem na spędzenie czasu w gronie najbliższych. Zwłaszcza, gdy okoliczności nie sprzyjają wychodzeniu z mieszkania.

(czytaj więcej)