Dziś mamy 21 września 2019, sobota, imieniny obchodzą:

11 kwietnia 2019

Sukces Wiktorii i Szymona. Uczniowie wzięli udział w konkursie kulinarnym

fot. Agnieszka Andrzejewska

fot. Agnieszka Andrzejewska

W dniach 09-10.04.2019 r. w Expo Mazury w Ostródzie odbyła się czwarta edycja targów # Mazury HoReCa.

Mocnym punktem Mazury HoReCa są prestiżowe konkursy kulinarne. Podczas tegorocznej edycji przeprowadzono I Ogólnopolski Konkurs Kulinarny dla Szkół Gastronomicznych „Drób na Polskim Stole”, któremu patronował Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Wzięli w nim udział uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Władysława Łokietka w Lubaszczu: Wiktoria Pietraszak i Szymon Heck. W I etapie rywalizacji mieli za zadanie przesłać recepturę wraz z wyraźnym zdjęciem potrawy, której składową jest gęsina.

Komisja wyłoniła finalistów, wśród których znaleźli się wychowankowie ZSP w Lubaszczu. 10 kwietnia br. podczas targów dwuosobowe drużyny ze szkół o profilu gastronomicznym z całej Polski przygotowywały potrawę konkursową z wykorzystaniem głównego składnika, którym były pierś z gęsi oraz żołądki gęsie.

Na wykonanie zadania mieli 120 minut, Kapituła Konkursowa oceniała: smak, technikę kulinarną oraz aranżację talerza. „Młodzi kucharze” z Nakła nad Notecią zajęli 7. miejsce w zawodach.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, gdyż było to ich pierwsze kulinarne doświadczenie konkursowe. Wiktoria jest uczennicą II klasy Branżowej Szkoły I Stopnia w zawodzie kucharz, Szymon uczniem I klasy. Przygotowywali się pod okiem Mistrza Kulinarnego – pana Szymona Brukwickiego, właściciela Restauracji Ekspresja w Nakle nad Notecią. Składamy serdeczne podziękowania dla Szefa Kuchni, który zaszczepił w młodych ludziach miłość do gotowania.

materiał: Agnieszka Andrzejewska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 9 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Kocioł gazowy alternatywą dla „kopciucha”. Dlaczego warto zdecydować się na wymianę źródła ciepła?

Jesień coraz bliżej i już niebawem będziemy uruchamiać ogrzewanie w naszych domach.# To ostatni dzwonek, by wymienić zasilane węglem, przestarzałe i nieefektywne „kopciuchy” na kotły gazowe, które umożliwią zaoszczędzenie energii oraz oddychanie czystszym powietrzem.

(czytaj więcej)
0

E-rewolucja. Cyfryzacja w służbie zdrowia

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów#, które przygotowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. W poniedziałek na briefingu w Siedlcach mówił o nich minister cyfryzacji Marek Zagórski.

(czytaj więcej)
0

Cukrzyca ciążowa. Jak sobie z nią radzić ?

Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży.# Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)