Dziś mamy 25 czerwca 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

11 kwietnia 2019

Sukces Wiktorii i Szymona. Uczniowie wzięli udział w konkursie kulinarnym

fot. Agnieszka Andrzejewska

fot. Agnieszka Andrzejewska

W dniach 09-10.04.2019 r. w Expo Mazury w Ostródzie odbyła się czwarta edycja targów # Mazury HoReCa.

Mocnym punktem Mazury HoReCa są prestiżowe konkursy kulinarne. Podczas tegorocznej edycji przeprowadzono I Ogólnopolski Konkurs Kulinarny dla Szkół Gastronomicznych „Drób na Polskim Stole”, któremu patronował Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Wzięli w nim udział uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Władysława Łokietka w Lubaszczu: Wiktoria Pietraszak i Szymon Heck. W I etapie rywalizacji mieli za zadanie przesłać recepturę wraz z wyraźnym zdjęciem potrawy, której składową jest gęsina.

Komisja wyłoniła finalistów, wśród których znaleźli się wychowankowie ZSP w Lubaszczu. 10 kwietnia br. podczas targów dwuosobowe drużyny ze szkół o profilu gastronomicznym z całej Polski przygotowywały potrawę konkursową z wykorzystaniem głównego składnika, którym były pierś z gęsi oraz żołądki gęsie.

Na wykonanie zadania mieli 120 minut, Kapituła Konkursowa oceniała: smak, technikę kulinarną oraz aranżację talerza. „Młodzi kucharze” z Nakła nad Notecią zajęli 7. miejsce w zawodach.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, gdyż było to ich pierwsze kulinarne doświadczenie konkursowe. Wiktoria jest uczennicą II klasy Branżowej Szkoły I Stopnia w zawodzie kucharz, Szymon uczniem I klasy. Przygotowywali się pod okiem Mistrza Kulinarnego – pana Szymona Brukwickiego, właściciela Restauracji Ekspresja w Nakle nad Notecią. Składamy serdeczne podziękowania dla Szefa Kuchni, który zaszczepił w młodych ludziach miłość do gotowania.

materiał: Agnieszka Andrzejewska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 9 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)