Dziś mamy 20 kwietnia 2019, sobota, imieniny obchodzą:

13 września 2018

Stan dróg w tym sołectwie pozostawia wiele do życzenia. Mieszkańcy wciąż pytają o nową drogę

fot. LZ

fot. LZ

Kiedy będziemy mieli nową drogę do wsi? To pytanie, które co roku pojawia się na zebraniach # sołeckich w Nowej Wsi Noteckiej. Pojawiło się i tym razem. Co usłyszeli mieszkańcy?

Wrześniowe zebrania mieszkańców to przede wszystkim podział funduszu sołeckiego. Na rok 2019 Nowa Wieś Notecka otrzymała 17 tys. 533,19 zł.

Pieniądze rozdysponowano na następujące zadania:

utrzymanie świetlicy wiejskiej – 2800 zł,
równiarka na drogi – 500 zł,
wykaszanie poboczy – 1000 zł,
utrzymanie placu zabaw – 1150 zł,
integracja wsi – 1333 zł (w tym 300 zł na Wyścigi Traktorów),
doposażenie SP Laskownica – 200 zł,
doposażenie SP Dobieszewo – 100 zł,
budowa chodnika – 8000 zł,
zakup piasku – 2749,19 zł.

Po jednogłośnym przyjęciu funduszu rozpoczęła się dyskusja. Jak się okazało, największą bolączką mieszkańców jest stan dróg. Te nieutwardzone najczęściej są niżej niż pobocza, rowy są zaorane, w ich miejscu rosną krzewy... Zimą śnieg zlatuje właśnie na drogę, robią się dziury. Praca równiarki jest więc syzyfową pracą. Zdaniem niektórych mieszkańców, najlepszym rozwiązaniem na takie drogi byłoby rozsypanie bardzo dobrej jakości gruzu, a następnie puszczenie po tym walca. - Tylko, że to bardzo dużo pieniędzy. Dobrze by było mieć też własną kruszarkę, ale chyba bardziej opłaca się wynajem tej usługi – debatowali mężczyźni. Burmistrza pytano oczywiście o drogę gminną z Gromadna do Nowej Wsi. - Jaka jest szansa na remont? Szaruga jasno odpowiedział, że trudno mu cokolwiek na ten temat powiedzieć. - 1 km drogi kosztuje teraz 1 mln zł. A takich, a nawet gorszych dróg, jest w gminie bardzo wiele. Teraz wykonujemy najstarsze projekty. W urzędzie jest także harmonogram budowy dróg. Jednak nie wiadomo, co z tego wyniknie. To zależy od nowego burmistrza i rady. Uważam, że ten projekt jest dobry – mówił.
Poza tematami drogowymi poruszono kwestię koszenia trawy na terenie sołeckim. - Są może 3-4 te same osoby, które mi w tym pomagają – powiedziała sołtys wsi Agnieszka Kemnitz. Mieszkańcy zaproponowali, aby stworzyć listę, na którą będą się wpisywały rodziny chętne do pomocy. I choć nie wiadomo, czy wszyscy będą się z tego wywiązywać, to taki harmonogram koszenia trawy na próbę powstanie.

Mówiono także o budynku w centrum wsi, który grozi zawaleniem. W tej sprawie kierowano już pisma do właściciela, jednak bezskutecznie. - Chodzi o bezpieczeństwo, obok nasze dzieci czekają na autobus szkolny, a dachówki lecą, kable od prądu zwisają... - mówią mieszkańcy. Zwrócono także uwagę na staw, do którego prawdopodobnie odprowadzane są nieczystości.
Na koniec zebrania burmistrz podsumował swoją 4-letnią kadencję.

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

  • 15 (45)

  stan, w dniu 13-09-2018 15:21:33 napisał:

  taka jest racja wszystko zależy od nowego burmistrza i nowej rady ,temu panu Burmistrzowi i jego radzie DZIĘKUJEMY.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 9 (51)

  Jachu, w dniu 13-09-2018 16:57:37 napisał:

  Piotrze czekamy na ciebie !

  odpowiedz

  • -16 (44)

  Ania, w dniu 13-09-2018 19:00:36 napisał:

  Szaruga jedynam gwarantem spokoju a nie wloczenia się latami po sądach

  odpowiedz

  • 0 (12)

  kitowanie, w dniu 13-09-2018 22:20:10 napisał:

  Jak już na wsiach skończą kosić i dbać o zieleń to wtedy burmistrz zaprosi ich na rynek. jak już rynek opanują to całe województwo opanują. dlaczego ludziom wciska się kit? bo go łykają!

  odpowiedz

  • 12 (36)

  kora, w dniu 14-09-2018 12:08:03 napisał:

  Szaruga gwarantem większej biedy , niedbałości i bałaganu...

  odpowiedz

  • 8 (30)

  wyborca, w dniu 14-09-2018 13:39:56 napisał:

  Że co??? Zwykłe przygotowanie ściany do namalowania obrazka i trzeba zaraz wynajmować ekipe remontową? A przepraszam od czego są pracownicy urzędu czy interwencyjni że już o przepracowanym woźnym z LO nie wspomnę. Widze że kasy w Kcyni jest wbrud czy tylko Szaruga tak chętnie je wydaje bo wybory blisko??

  odpowiedz

  • -8 (40)

  ja, w dniu 14-09-2018 17:12:18 napisał:

  Wszyscy się mądrują, że Szaruga byle jaki, że bieda w gminie, ze nic nie zrobił, przypomnijcie sobie ludzie-niedawno groził nam komisarz, m.in przez tą wielką uczynną akcje poprzednika pt. "Doniosę na własną gminę"! Zwiększyl dług o ok. 7-8 mln, śmieszne inwestycje , jakies biesiadniki, gazetki , goniec, nawet radca prawny był potrzebny , naprawdę było gminę na to stać?! a Szaruga oddał dotację do Torunia, i jeszcze dług się o 1mln zmniejszył, jak nie ma za co robić to cudów nie będzie. Za to mamy pięknie oświetlone przejścia dla pieszych w Kcyni, jest bezpieczniej.

  odpowiedz

  • -4 (22)

  Stasiu, w dniu 15-09-2018 13:06:37 napisał:

  Hemmerling też rzeźbił, tyle że na donosach, zatrudnianiu własnej rodziny i miernych znajomych z SLD. On też bazował na projektach poprzednika. Nie słodź tak bo Hemmerling od tego staje się coraz bardziej gorzki.

  odpowiedz

  • 0 (6)

  Mieszkaniec, w dniu 18-09-2018 07:05:55 napisał:

  Szarugą gwarantem biedy i gminnego dziadostwa

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Spray do loków Joanna 300ml
14PLN
Koloryzacja - nowoczesne techniki
Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
Meblościanka z oferty firmy FADOME
Drukarki kodów kreskowych
1352PLN 985PLN
Meble kuchenne
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Zabiegi dla panów
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)