Dziś mamy 26 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

26 maja 2018

Słynny ślesinianin patronem szkoły. Uchwałę podjęto jednogłośnie

fot. arch.

fot. arch.

Nakielscy rajcy w ubiegłym roku przychylili się do wniosku rady rodziców, rady #pedagogicznej i samorządu uczniowskiego w sprawie nadania imienia kapitana Wiktora Rossy szkole podstawowej wchodzącej w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ślesinie.

Procedura rozpoczęła się w marcu 2018 r. W wyniku konsultacji, uchwałami: rady pedagogicznej, rady rodziców oraz samorządu uczniowskiego, przeprowadzonych 22 marca. Wniosek w tej sprawie do organu prowadzącego wpłynął w kwietniu tego roku.

Zdaniem wnioskodawców, wybór kpt. Wiktora Rossy, jako patrona Szkoły Podstawowej w Ślesinie stanowił będzie przykład promowania miłości do ojczyzny i zaangażowania w sprawy Polski. Imię to ma zainspirować do szerszego zainteresowania się ideałami kształtującymi patriotyczne postawy uczniów.

Uroczystość nadania imienia Szkole Podstawowej wchodzącej w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ślesinie zaplanowana została na 8 stycznia 2019 r.

Kim był kapitan Rossa?

Kapitan Wiktor Rossa urodził się 27 października 1889 r. w Ślesinie, gdzie mieszkał i ukończył katolicką szkołę powszechną. W czasie I wojny światowej walczył w artylerii polowej. Po demobilizacji powrócił do Ślesina. Na wieść o wybuchu Powstania Wielkopolskiego wyjechał do Poznania. Już w pierwszym dniu Powstania Wielkopolskiego brał udział w rozbrajaniu Niemców. W styczniu 1919 r. został skierowany na front północny i uczestniczył w walkach m.in. o Mroczę, Trzeciewnicę i Ślesin. Po ustaniu działań zbrojnych w Wielkopolsce, służył w 15 Wielkopolskim Pułku Artylerii Polowej, z którym walczył w 1920 r. w wojnie polsko – rosyjskiej. Za zasługi bojowe odznaczono go Krzyżem Virtuti Militari V Klasy. Po demobilizacji osiedlił się w Ślesinie i czynnie działał na rzecz lokalnej społeczności. W okresie II wojny światowej, w 1940 r. wstąpił w szeregi Związku Walki Zbrojnej. Na początku 1941 r. po zdekonspirowaniu siatki konspiracyjnej został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oranienburgu. Zginął 18 kwietnia 1941r.

Postać kpt. Wiktora Rossy cieszy się szacunkiem mieszkańców Ślesina i jest niekwestionowanym autorytetem moralnym. - Jego patriotyczne oddanie sprawom ojczyzny w czasie walk powstańczych i działań wojennych oraz późniejsze społeczne zaangażowanie na rzecz Ślesina stanowi dla młodego pokolenia godny wzorzec do naśladowania – uzasadniono wybór. Uchwałę w tej sprawie radni podjęli jednogłośnie.

Oceń artykuł: 7 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (6)

    kol, w dniu 26-05-2018 15:26:01 napisał:

    Powinno być, nie rajcy , a " Towarzystwo Wzajemnej Adoracji", przykro mi, że to piszę właśnie tu. Z całym szacunkiem dla Wiktora Rossa, tu z TWA zgadzam sieę.

    odpowiedz

    • 7 (9)

    Nakielok, w dniu 26-05-2018 16:32:07 napisał:

    Przecież szkoła była już kapitana Rossy, ale przez przyklepywanie ustaw na szybkiego przy łączeniu szkół i przedszkoli coś im umkło, zero kompetencji

    odpowiedz

    • 6 (10)

    Darek, w dniu 26-05-2018 19:49:15 napisał:

    W innych szkołach tego problemu nie było. Gdyby w Ślesinie nadal był dyrektor Mistrzak nie byłoby też. Nowa dyrektor dała ciała a radni mają zabawę. Litości kto w tej gminie dowodzi?

    odpowiedz

    • 3 (3)

    Bobek , w dniu 26-05-2018 22:25:42 napisał:

    Dokładnie przedszkole to nie szkoła. Ale jak piszą wyżej TWA chyba w ciągu 4 lat zawsze jednomyślnie głosują. A wracając do dowodzenia w gminie śmiech a sali mają kupić jakieś auto do sprzątania Nakła a w reszcie gminy SYF! TRAWA DO KOLAN! Gdzie można to zgłosić ktoś wie? Bo PiS na pewno nie pomoże chyba że tak jak protestującym matkom, ręce wykręcą tylko...

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Budowa hal
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)