Dziś mamy 8 maja 2024, środa, imieniny obchodzą:

16 września 2020

Rocznik 2002 - oto Wasza misja. Wniosek o dowód złóżcie przez internet

fot. Ministerstwo Cyfryzacji

fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Ponad 100 tysięcy osób jeszcze przed końcem tego roku skończy 18 lat! Dorosłość #zobowiązuje – wniosek o swój pierwszy dowód osobisty koniecznie złóżcie przez internet. Bo jak nie Wy, to kto? ;-)

Dokument, który odbierzecie będzie e-dowodem, czyli dowodem osobistym z warstwą elektroniczną.

100 tysięcy jubilatów

Od 15 września do końca tego miesiąca w dorosłość wkroczy 17 699 osób. W październiku 18-tkę świętować będzie 29 952 młodych Polek i Polaków, w listopadzie – 26 909, a w grudniu – 27 351. To w sumie 101 911 urodzonych w 2002 r. dziewczyn i chłopców.

A jak dorosłość to dowód osobisty. A jak dowód osobisty to wniosek przez internet. Od czego zacząć? Od założenia profilu zaufanego (PZ), dzięki któremu potwierdzicie w internecie swoją tożsamość. Profil zaufany także można załatwić online. Najszybszy sposób - za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Nawet jeśli nie jesteście jeszcze pełnoletni, możecie mieć konto w banku. Potrzeba tylko zgody rodziców. Jeśli od dłuższego czasu macie już swój rachunek (niektóre banki oferują konta nawet 13-latkom), założenie profilu zaufanego zajmie krótką chwilę.

Jeśli nie macie konta – najpierw trzeba wypełnić internetowy wniosek, a później potwierdzić profil zaufany w jednym z 1500 punktów potwierdzających. To np. urzędy gmin, starostwa powiatowe, itp. Ważne, aby idąc tam zabrać dokument potwierdzający tożsamość, czyli w Waszym przypadku będzie to paszport.

Ostatnia rzecz jakiej potrzebujecie, by online złożyć wniosek o dowód osobisty, to zdjęcie. To nie może być selfie lub zdjęcie z wakacji. Zdjęcie do dowodu musi spełniać pewne wymogi, ale – spokojnie – można je zrobić w domu. Poproście o pomoc rodziców lub rodzeństwo.

Sprawdź, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie do dowodu.

Jeśli macie już profil zaufany i zdjęcie, czas przejść do działania.

Szybka akcja

GOV.pl – ten adres powinniście zapamiętać. To strona, na której znajdziecie wszystkie dostępne e-usługi, czyli sprawy urzędowe, które można załatwić przez internet.

Będąc na GOV.pl profilem zaufanym zalogujcie się do konta Mój GOV (prawy górny róg ekranu). Tam, w spisie po prawej stronie ekranu, wybierzcie e-usługę Uzyskaj dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Kliknijcie przycisk Złóż wniosek.

Oto, co trzeba zrobić dalej:

  • Wybierzcie powód ubiegania się o dowód. W Waszym przypadku to – pierwszy dowód.
  • Wybierzcie dowolny urząd, w którym odbierzecie później gotowy dowód.
  • Zaznaczcie, czy chcecie mieć podpis osobisty (warto!).
  • Dołączcie zdjęcie.
  • Sprawdźcie, czy dane na wzorze dowodu są poprawne – znajdziecie je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć).
  • Uzupełnijcie brakujące dane kontaktowe. Upewnijcie się, że macie w swoim wniosku poprawny e-mail. To na ten adres otrzymacie numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym później odbierzecie dowód.
  • Sprawdźcie i podpiszcie wniosek profilem zaufanym.

Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymacie na swoją skrzynkę na Mój GOV (po zalogowaniu się do konta Mój GOV znajdziecie ją w menu po lewej stronie, sekcja Moja skrzynka) i na e-mail podany we wniosku.

Dowód w portfelu, mTożsamość w telefonie

- Wydanie dowodu osobistego nic nie kosztuje. Trzeba na niego poczekać maksymalnie 30 dni. Dokument, który odbierzemy będzie e-dowodem, czyli dowodem osobistym z warstwą elektroniczną - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia też m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów - dodaje szef MC.

Po odbiorze dowodu koniecznie pobierzcie i zainstalujcie na swoich smartfonach aplikację mObywatel. Po zalogowaniu się do niej profilem zaufanym znajdziecie tam mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego.

- Możemy z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie – mówi minister Marek Zagórski.

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. W zależności od tego z jakiego telefonu korzystacie, można ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.

A przy okazji: wszystkiego najlepszego z okazji urodzin!

Materiał: Ministerstwo Cyfryzacji

Oceń artykuł: 5 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Stop gebels, w dniu 16-09-2020 23:51:11 napisał:

    Jaka tania historyjka, nic nie zastąpi kwita w ręku. A dowód każdy ma prawo wyrobić jak chcę, a nie jak propaganda każe

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
0

Miej oko na kleszcze. Przestrzegaj podstawowych zasad

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń#, które występuje w naszym klimacie.

(czytaj więcej)
0

Dziedzictwo cysterskie w Łeknie. Wyjątkowe w skali europejskiej

Międzynarodowy projekt „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę” otrzymał# tytuł Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label). Wśród 18 ośrodków cysterskich, które biorą udział w projekcie, jest krajobraz klasztoru łekneńsko-wągrowieckiego. Gmina i Miasto Wągrowiec, otrzymując Znak Dziedzictwa Europejskiego, dołączyły do grona 66 miejsc w Europie uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

(czytaj więcej)
0

Miejsca otoczone czcią. Umieszczono pamiątkową talblicę

13 lat temu dzięki projektowi dofinansowanemu z# Powiatu Nakielskiego i zaangażowaniu mieszkańców Brzózek udało się przeprowadzić rewitalizację starego cmentarza ewangelickiego znajdującego się w naszej miejscowości.

(czytaj więcej)
0

Zagrożenie dla owadów zapylających. Większa liczba działań kontrolnych

Pszczoła miodna oraz inne owady zapylające są niezwykle ważną #częścią ekosystemu oraz jednym z ważniejszych czynników plonotwórczych w produkcji roślinnej.

(czytaj więcej)