Dziś mamy 22 stycznia 2020, środa, imieniny obchodzą:

11 stycznia 2020

Przeciw alkoholowi i narkotykom. Realizacja zadań pochłonie 185 tys. zł

Do zadań własnych gminy należy prowadzenie działań związanych z profilaktyką i #rozwiązywaniem problemów alkoholowych, przeciwdziałaniem narkomanii oraz integracją społeczną osób uzależnionych od alkoholu i substancji psychoaktywnych.

Zbiór powyższych działań spisany jest w postaci Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Kcyni uchwalanego corocznie przez Radę Miejską w Kcyni. Co znalazło się w tegorocznym programie? Co stanowi największy problem?

Anna Borkowska, przewodnicząca Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Kcyni, przedstawiła radnym gminny program na 2020 rok. – Gmina Kcynia prowadzi szereg działań ukierunkowanych na aktywne przeciwdziałanie niekorzystnym zjawiskom społecznym oraz minimalizowanie tych, jakie już występują – przypominała przewodnicząca komisji. Z przykrością stwierdziła, że w dalszym ciągu istotnym jest problem nieprzystosowania społecznego oraz zagrożenie nieprzystosowaniem. Te zjawiska sprzyjają ucieczkom w nałogi, jak również wzrasta zjawisko przemocy w rodzinie. Szkoły sygnalizują zagrożenie poczucia bezpieczeństwa młodych ludzi. Zaobserwowano również zjawisko nagminnego palenia tytoniu. W dalszym ciągu występuje problem coraz wcześniejszej inicjacji alkoholowej u dzieci i młodzieży oraz próby sięgania przez nich po substancje psychoaktywne w postaci narkotyków i dopalaczy.

W celu zwalczania skutków uzależnienia czy współuzależnienia prowadzone są: punkt konsultacyjny, indywidualna i grupowa terapia, zespół interdyscyplinarny, grupa wsparcia dla współuzależnionych. Kuratorzy, pedagodzy i nauczyciele, pracownicy socjalni, specjalista do pracy z rodziną, policja posiadający specjalne przygotowanie służą wsparciem i pomocą. Prowadzona jest też grupa AA Feniks.

185 tysięcy rocznie

Gminny program finansowany jest z budżetu gminy z pieniędzy za wydawanie pozwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości. Na 2020 rok zaplanowano zadania na łączną kwotę 185 tys. zł. Z tego 102 tys. 530 zł przeznacza się na zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu i członków ich rodzin. W tym m.in. Zielona Szkoła z programem profilaktycznym – 33 tys. zł, na działanie gminnej komisji – 30 tys. zł, na szkolenia członków komisji – 8610 zł, 20 tys. zł na zadania profilaktyczne prowadzone przez Nakielski Ośrodek Terapii Uzależnień Koliber, zakup materiałów biurowych i technicznych na zajęcia w placówkach oświatowych.

Kolejnym działaniem jest udzielenie rodzinom, w których występuje problem alkoholowy, pomocy psychospołecznej i prawnej, ochrony przed przemocą, na co zarezerwowano (a dokładniej na grupę wsparcia dla współuzależnionych) 1070 zł. Na profilaktyczną działalność informacyjną i edukacyjną, w szczególności dzieci i młodzieży zarezerwowano 66 tys. 300 zł i na zakup sprzętu sportowego do świetlic wiejskich 6000 zł w ramach tworzenia warunków dla najmłodszych do bezpiecznego i trzeźwego życia. Zaplanowano też pieniądze – 2100 zł – na kontrolę przestrzegania zasad obrotu napojami alkoholowymi.

Na przeciwdziałanie narkomanii zabezpieczono 7000 zł, z czego 3800 zł zabezpieczono dla Nakielskiego Ośrodka Terapii Uzależnień Koliber na szkolenia członków komisji, dzieci, młodzieży, nauczycieli i rodziców. Przewidziane są też: edukacja, konkursy promujące życie bez narkotyków – 2400 zł oraz 800 zł na działanie niebieskiej linii.

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie geometrii kół
Nowe stylizacje
Elewacje
Zestaw wypoczynkowy na stelażu drewnianym
Rolki termiczne
0,69PLN 0,49PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Odchudzanie
Zabiegi dla panów
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiega się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Wielu Polaków ma nadmierną masę ciała. Czy liczenie kalorii ma znaczenie?

Zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia fizyczne, detoks sokowy, oczyszczanie,# joga… W dzisiejszych czasach w poszukiwaniu zdrowia i szczupłej sylwetki łatwo się pogubić! W internecie znajdziemy milion rozwiązań, jednakże która z receptur na piękno i zdrowie okaże się skuteczna? Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego większość dorosłych Polaków ma nadmierną masę ciała. W 2014 roku problem ten dotyczył 62% dorosłych mężczyzn i prawie 46% dorosłych kobiet. Czy stara jak świat metoda liczenia kalorii może być pomocna?

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)