Dziś mamy 6 czerwca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

11 stycznia 2020

Przeciw alkoholowi i narkotykom. Realizacja zadań pochłonie 185 tys. zł

Do zadań własnych gminy należy prowadzenie działań związanych z profilaktyką i #rozwiązywaniem problemów alkoholowych, przeciwdziałaniem narkomanii oraz integracją społeczną osób uzależnionych od alkoholu i substancji psychoaktywnych.

Zbiór powyższych działań spisany jest w postaci Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Kcyni uchwalanego corocznie przez Radę Miejską w Kcyni. Co znalazło się w tegorocznym programie? Co stanowi największy problem?

Anna Borkowska, przewodnicząca Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Kcyni, przedstawiła radnym gminny program na 2020 rok. – Gmina Kcynia prowadzi szereg działań ukierunkowanych na aktywne przeciwdziałanie niekorzystnym zjawiskom społecznym oraz minimalizowanie tych, jakie już występują – przypominała przewodnicząca komisji. Z przykrością stwierdziła, że w dalszym ciągu istotnym jest problem nieprzystosowania społecznego oraz zagrożenie nieprzystosowaniem. Te zjawiska sprzyjają ucieczkom w nałogi, jak również wzrasta zjawisko przemocy w rodzinie. Szkoły sygnalizują zagrożenie poczucia bezpieczeństwa młodych ludzi. Zaobserwowano również zjawisko nagminnego palenia tytoniu. W dalszym ciągu występuje problem coraz wcześniejszej inicjacji alkoholowej u dzieci i młodzieży oraz próby sięgania przez nich po substancje psychoaktywne w postaci narkotyków i dopalaczy.

W celu zwalczania skutków uzależnienia czy współuzależnienia prowadzone są: punkt konsultacyjny, indywidualna i grupowa terapia, zespół interdyscyplinarny, grupa wsparcia dla współuzależnionych. Kuratorzy, pedagodzy i nauczyciele, pracownicy socjalni, specjalista do pracy z rodziną, policja posiadający specjalne przygotowanie służą wsparciem i pomocą. Prowadzona jest też grupa AA Feniks.

185 tysięcy rocznie

Gminny program finansowany jest z budżetu gminy z pieniędzy za wydawanie pozwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości. Na 2020 rok zaplanowano zadania na łączną kwotę 185 tys. zł. Z tego 102 tys. 530 zł przeznacza się na zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu i członków ich rodzin. W tym m.in. Zielona Szkoła z programem profilaktycznym – 33 tys. zł, na działanie gminnej komisji – 30 tys. zł, na szkolenia członków komisji – 8610 zł, 20 tys. zł na zadania profilaktyczne prowadzone przez Nakielski Ośrodek Terapii Uzależnień Koliber, zakup materiałów biurowych i technicznych na zajęcia w placówkach oświatowych.

Kolejnym działaniem jest udzielenie rodzinom, w których występuje problem alkoholowy, pomocy psychospołecznej i prawnej, ochrony przed przemocą, na co zarezerwowano (a dokładniej na grupę wsparcia dla współuzależnionych) 1070 zł. Na profilaktyczną działalność informacyjną i edukacyjną, w szczególności dzieci i młodzieży zarezerwowano 66 tys. 300 zł i na zakup sprzętu sportowego do świetlic wiejskich 6000 zł w ramach tworzenia warunków dla najmłodszych do bezpiecznego i trzeźwego życia. Zaplanowano też pieniądze – 2100 zł – na kontrolę przestrzegania zasad obrotu napojami alkoholowymi.

Na przeciwdziałanie narkomanii zabezpieczono 7000 zł, z czego 3800 zł zabezpieczono dla Nakielskiego Ośrodka Terapii Uzależnień Koliber na szkolenia członków komisji, dzieci, młodzieży, nauczycieli i rodziców. Przewidziane są też: edukacja, konkursy promujące życie bez narkotyków – 2400 zł oraz 800 zł na działanie niebieskiej linii.

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Makijaż ślubny
MEBLE PIOTR PASIEKA
Pieczątki Colop
Elzab Zeta
sugerowana cena producenta: 2816,70PLN
Mikrodermabrazja
Konstrukcje stalowe
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Kwestia dostępności wody jest obecnie jednym z największych wyzwań #dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w odległych zakątkach świata, ale także w Polsce. Obchodzony 5 czerwca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Środowiska to dobry moment, by zastanowić się, co każdy z nas może zrobić w kontekście ochrony tego życiodajnego zasobu.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)