Dziś mamy 6 czerwca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

18 kwietnia 2019

Przebudowa drogi gminnej. Zakończono kolejny etap prac

fot. Gmina Mrocza

fot. Gmina Mrocza

Zakończono kolejny etap prac polegających na wykonaniu nowej nawierzchni# drogowej w miejscowości Izabela. Do zakończenia całej inwestycji pozostał odcinek o długości ok. 100 mb. Długość całkowita trasy objętej projektem to 273,6 mb.

Projekt został opracowany w roku 2018 za kwotę 4 500,00 zł pochodzącą z Funduszu Sołeckiego sołectwa Izabela.

Projekt branży drogowej poza wykonaniem nowej nawierzchni przewidywał również: roboty rozbiórkowe nawierzchni drogowej, roboty przygotowawcze – regulacje wysokościowe pokryw urządzeń infrastruktury podziemnej, zabezpieczenie urządzeń infrastruktury podziemnej.

Całkowita powierzchnia utwardzona jezdni wynosi 1495 m2, wjazdów i zatok – 226 m2.

W bieżącym roku prace budowlane pochłonęły kwotę 65 000,00 zł (z czego 15 000,00 zł pochodziło z FS), w roku 2018 była to kwota w wysokości 59 000,00 zł (z czego 9 000,00 zł pochodziło z FS). Zadanie wykonywał Zakład Gospodarki Komunalnej w Mroczy sp. z o.o.

materiał:  Ewelina Musiał

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Kwestia dostępności wody jest obecnie jednym z największych wyzwań #dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w odległych zakątkach świata, ale także w Polsce. Obchodzony 5 czerwca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Środowiska to dobry moment, by zastanowić się, co każdy z nas może zrobić w kontekście ochrony tego życiodajnego zasobu.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)