Dziś mamy 29 września 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

12 lutego 2020

Promocja zdrowia. Przeprowadzono badania podoskopowe stóp

fot. Ewa Hałas/ UM Kcynia

fot. Ewa Hałas/ UM Kcynia

Dziś w Szkole Podstawowej w Rozstrzębowie przeprowadzone zostały badania #podoskopowe stóp.

Akcja w ramach promocji zdrowia, zrealizowana została we współpracy ze Stowarzyszeniem „Flandria”, z którym Gmina Kcynia od 2014 roku podpisaną ma umowę partnerską. W badaniach uczestniczyła przedstawicielka Flandrii – p. Agnieszka Ruczyńska. Badania dzieci przeprowadzała p. Paulina fizjoterapeutka z Bydgoszczy. U wielu przebadanych dzieci stwierdzono wady stóp i postawy. Otrzymały one pisemne wskazówki dla Rodziców co do dalszego postępowania zdrowotnego.

W sumie przebadanych zostało ok. 40 dzieci klas 0 – 4. Badania podoskopowe to niepowtarzalna możliwość sprawdzenia stanu zdrowia swoich pociech, tym bardziej, iż nie ma możliwości ich wykonania bez skierowania do ortopedy. Badanie podoskopowe to statyczna i dynamiczna ocena stabilności stóp. Podoskop pozwala ocenić dolny staw skokowy i jego stabilność. Badanie można wykonać u dzieci w wieku powyżej 2 lat oraz u dorosłych.

Na podstawie odbicia stóp, ocenie kształtu stóp, ich funkcji w czasie obciążania, uzyskujemy informacje przydatne przy leczeniu następujących schorzeń:

1. Wady postawy.
2. Bóle stawów kolanowych i podudzia
3. Bóle dolnego stawu skokowego.
4. Chondromalacji rzepki.
5. Zapaleniu ścięgna Achillesa.
6. Dolegliwościach bólowych stawów biodrowych.
7. Bólach kręgosłupa.
8. Dysfunkcjach stawów krzyżowo-biodrowych.

Dziękujemy Flandrii za przyjazd, przeprowadzenie badań i kolejną akcję zdrowotną w naszej gminie. Już wkrótce zaprosimy mieszkańców na bezpłatne warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej, badania w kierunku wykrywania WZW B i C, jak również na spotkania z lekarzami specjalistami.

materiał: Ewa Hałas/ UM Kcynia

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 9 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)