Dziś mamy 20 lutego 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

12 lutego 2020

Promocja zdrowia. Przeprowadzono badania podoskopowe stóp

fot. Ewa Hałas/ UM Kcynia

fot. Ewa Hałas/ UM Kcynia

Dziś w Szkole Podstawowej w Rozstrzębowie przeprowadzone zostały badania #podoskopowe stóp.

Akcja w ramach promocji zdrowia, zrealizowana została we współpracy ze Stowarzyszeniem „Flandria”, z którym Gmina Kcynia od 2014 roku podpisaną ma umowę partnerską. W badaniach uczestniczyła przedstawicielka Flandrii – p. Agnieszka Ruczyńska. Badania dzieci przeprowadzała p. Paulina fizjoterapeutka z Bydgoszczy. U wielu przebadanych dzieci stwierdzono wady stóp i postawy. Otrzymały one pisemne wskazówki dla Rodziców co do dalszego postępowania zdrowotnego.

W sumie przebadanych zostało ok. 40 dzieci klas 0 – 4. Badania podoskopowe to niepowtarzalna możliwość sprawdzenia stanu zdrowia swoich pociech, tym bardziej, iż nie ma możliwości ich wykonania bez skierowania do ortopedy. Badanie podoskopowe to statyczna i dynamiczna ocena stabilności stóp. Podoskop pozwala ocenić dolny staw skokowy i jego stabilność. Badanie można wykonać u dzieci w wieku powyżej 2 lat oraz u dorosłych.

Na podstawie odbicia stóp, ocenie kształtu stóp, ich funkcji w czasie obciążania, uzyskujemy informacje przydatne przy leczeniu następujących schorzeń:

1. Wady postawy.
2. Bóle stawów kolanowych i podudzia
3. Bóle dolnego stawu skokowego.
4. Chondromalacji rzepki.
5. Zapaleniu ścięgna Achillesa.
6. Dolegliwościach bólowych stawów biodrowych.
7. Bólach kręgosłupa.
8. Dysfunkcjach stawów krzyżowo-biodrowych.

Dziękujemy Flandrii za przyjazd, przeprowadzenie badań i kolejną akcję zdrowotną w naszej gminie. Już wkrótce zaprosimy mieszkańców na bezpłatne warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej, badania w kierunku wykrywania WZW B i C, jak również na spotkania z lekarzami specjalistami.

materiał: Ewa Hałas/ UM Kcynia

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Najsłodszy dzień w roku. Sprawdź propozycje przepisów na tłusty czwartek!

Pączki ziemniaczano-dyniowe, ruchańce drożdżowe, amoniaczki, pierniczki na różne #sposoby a może ciasto marchewkowe? Na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 18 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W tłusty czwartek warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów i przygotować niektóre z tych słodkości.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)