Dziś mamy 29 marca 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

20 lutego 2020

Powiat Nakielski powiedział NIE...w kwestii szkół ponadpodstawowych

fot. UM w Kcyni

fot. UM w Kcyni

W dniu 19 lutego 2020 r. odbyła się sesja Rady Powiatu Nakielskiego, na której #samorząd powiatowy podjął uchwałę w wyniku której nie wyraził woli przejęcia od 1 września 2020 r. branżowej szkoły I stopnia i technikum, dla których organem prowadzącym jest gmina Kcynia.

Oznacza to, iż działania Burmistrza Kcyni i Rady Miejskiej mające na celu uporządkowanie szkolnictwa ponadpodstawowego na terenie powiatu nakielskiego oraz poprawę sytuacji ekonomicznej gminy nie spotkały się z akceptacją Powiatu Nakielskiego. Zgodnie z prawem zadaniem własnym powiatu jest prowadzenie szkół ponadpodstawowych. W poprzednich latach Gmina Kcynia, za zgodą Kuratora Oświaty (1998 r.) oraz na mocy porozumienia z Powiatem Nakielskim (2006 r.) prowadziła: Liceum Ogólnokształcące im. K. Libelta, Liceum dla dorosłych, Technikum Ekonomiczne i Informatyczne (zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych), Zasadniczą Szkołę Zawodową – obecnie szkołę branżową I stopnia oraz szkoły policealne. Spośród wymienionych szkół obecnie istnieje Zespół Szkół Technicznych, w skład którego wchodzą: liceum, technikum i szkoła branżowa. Przez te wszystkie lata samorząd naszej gminy ponosił koszty powyżej otrzymywanej subwencji oświatowej na realizację zadania samorządu powiatowego.

Podczas wczorajszej sesji w imieniu samorządu kcyńskiego głos zabrał Burmistrz Kcyni Marek Szaruga i Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kurant. Burmistrz Kcyni mówił m.in. o tym, że mając na uwadze uporządkowanie systemu szkolnictwa ponadpodstawowego Rada Miejska w Kcyni, jak i Burmistrz Kcyni stoją na stanowisku, że organem właściwym do prowadzenia tych szkół jest powiat, co wynika z ustawy. Przejęcie przez Powiat zadania, jakim jest prowadzenie szkół ponadpodstawowych w całym powiecie daje możliwość racjonalnego utrzymania sieci szkół i prowadzenia w tym zakresie spójnej polityki edukacyjnej, wykorzystując przy tym uwarunkowania kadrowe, lokalowe i historyczne. Samorząd Gminy Kcynia dokonał konsolidacji wszystkich szkół ponadpodstawowych w obiekcie przy ulicy Jurczyka 3 bezpośrednio sąsiadującym z Zespołem Szkół Specjalnych prowadzonym przez Powiat Nakielski, co w przyszłości usprawniłoby zarządzanie całym kompleksem.

W dniu 28 listopada 2019 r. z udziałem przedstawicieli Zarządu Powiatu Nakielskiego, Burmistrza Kcyni, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kcyni, Dyrektora Szkoły odbyło się spotkanie w Zespole Szkół Technicznych w Kcyni. Przedmiotem spotkania było ustalenie dalszych działań związanych z przejęciem szkół ponadpodstawowych dotychczas prowadzonych przez Gminę Kcynia. Ustalono, że zostaną powołane zespoły robocze w celu ustalenia szczegółów przekazania szkół. W celu realizacji przyjętych ustaleń zarządzeniem z dnia 12 grudnia 2019 r. powołano 4 osobowy zespół roboczy. Dodatkowo rozumiejąc okoliczności przekazania szkół i permanentne niedofinansowanie zadań oświatowych, złożono wstępną deklarację w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Nakielskiemu w zakresie pokrycia części kwoty, jaką gmina przeznacza poza subwencją oświatową na funkcjonowania tych szkół. Niestety samorząd powiatowy na wczorajszej sesji Rady Powiatu podjął, stosunkiem głosów 18: 2 (Daniel Olszak, Ryszard Bagnerowski), uchwałę, w której nie wyraził woli przejęcia wspomnianych szkół.

Materiał. Anna Duda-Nowicka UM w Kcyni

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie.

Oceń artykuł: 5 17

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Chodź, pomaluj swój świat… na zielono. Apetyczne przepisy na Dzień Szpinaku

Świętować można z różnych okazji. Boże Narodzenie jednoznacznie kojarzy się z #czerwonym barszczem i zupą grzybową, a Wielkanoc to świetny pretekst do zajadania się żurem i jajkami na tysiąc sposobów. Kalendarz jest jednak wypełniony wieloma innymi, smakowitymi datami. Wiedzieliście, że 26 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szpinaku? Najwyższa pora dać temu liściastemu specjałowi zielone światło w kuchni!

(czytaj więcej)
0

Co robić z dziećmi w domu? Wspólnie pieczmy słodkości!

Co robić z dzieciakami, które więcej czasu spędzają w domu? Istnieje wiele pomysłów na to, #jak w prosty i przyjemny sposób zorganizować czas, angażując także najmłodszych. Jedną z przyjemniejszych aktywności, która pozwoli nam na działanie zespołowe, jest wspólne pieczenie słodkości – a efekty, och, będą pyszne! Oto garść inspiracji na proste w przygotowaniu i smaczne wypieki, które możemy przyrządzić wspólnie z najmłodszymi.

(czytaj więcej)
0

"Odkażanie" koronawirusa po polsku. W izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

Butelka wódki, kilka piw i ze dwa wina – to dla żony. Będzie na zapas” – mówi, stojąc w kolejce #w monopolowym. Ale robi to także następnego dnia… Pandemia koronawirusa i związana z nią kwarantanna staje się dla wielu Polaków pułapką. W wyniku izolacji częściej sięgają po alkohol i piją znacznie większe jego ilości. Podczas gdy np. władze departamentu Aisne w północno-wschodniej Francji wydają zakaz sprzedaży alkoholu w związku z epidemią Covid-19, w Polsce sklepy monopolowe pospiesznie i na bieżąco uzupełniają braki w asortymencie.

(czytaj więcej)
0

Co robić w czasie kwarantanny? Mamy dla Was kilka propozycji

Minęło już kilka tygodni odkąd ogłoszono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. W tym# czasie wielu z nas pozostaje w domach. Co robić żeby nie zwariować? Jak wypełnić sobie czas w przysłowiowych "czterech ścianach"?

(czytaj więcej)