Dziś mamy 4 czerwca 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

27 marca 2020

Otworzyli swoje serca dla innych. Z pomocą dla potrzebujących parafian

fot. Katarzyna Dobosz

fot. Katarzyna Dobosz

„Miało być inaczej, ale udało się chociaż tyle” - podkreśla Katarzyna Dobosz, opiekun #Caritas przy SP 2 w Nakle, która razem z Parafią p w. Św. Stanisława BM w Nakle zorganizowała akcję pomocy dla najbardziej potrzebujących parafian.

Wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu ks. Proboszcz Tadeusz Michalak poprosił swoich parafian o wskazanie osób starszych, samotnych i potrzebujących żyjących obok, do których chcieliśmy udać się z paczkami przed Wielkanocą. Osoby te miały być obdarowane żywnością z Ogólnopolskiej Zbiórki Żywności, którą od kilku lat przeprowadza Caritas, także w naszym mieście. Niestety zbiórka taka się nie odbędzie do samych świąt, z przyczyn wiadomych. Jednak z pomocą przyszli parafianie, którzy oprócz adresów osób potrzebujących, natychmiast odpowiedzieli na ogłoszenie i przynieśli także produkty żywnościowe. To dzięki tym darom, nie czekając do świąt, w tym tygodniu żywność została rozdzielona. Ilość zebranej żywności pozwoliła nam przygotować paczki dla osób wskazanych, a zebrane słodycze pojadą do Domu Dziecka w Więcborku.

W imieniu Ks. Proboszcza Tadeusza Michalaka pragnę serdecznie podziękować naszym parafianom, którzy otworzyli swoje serca dla innych i po raz kolejny pomogli. Dziękuję ks. Michałowi i panu Markowi - kościelnemu za pomoc w przygotowaniu paczek.

Dziękujemy, niech dobry Bóg wynagrodzi.

Materiał: Katarzyna Dobosz – opiekun SK Caritas

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)