Dziś mamy 8 maja 2024, środa, imieniny obchodzą:

09 listopada 2018

Otwarto wystawę i podsumowano projekt. „Piękne są nasze barwy ojczyste”

fot. LZ

fot. LZ

Wystawa „Symbole narodowe – flagi” autorstwa Piotra Fiałkowskiego została otwarta w miniony # czwartek w murach Szubińskiego Domu Kultury. Jej autor, tym razem przy pomocy wystawy, uczy, jak szanować polskie symbole narodowe.

 - Osobiście jest mi przykro. Ponieważ dwa lata temu zapowiadano, że na 100-lecie odzyskania niepodległości, sejm uchwali nową ustawę o symbolach narodowych. I cóż z tej ustawy? Nic. Czas ku temu, żeby taką ustawę zrobić dobrze i po ludzku. Nie na szybko, bo chodzi o symbole narodowe – powiedział Piotr Fiałkowski. - Boli, gdy widzimy, jak nie szanuje się naszych symboli narodowych. A chodzi o to, żeby te symbole szanować... - dodał. Zacytował także wiersz Czesława Janczarskiego, pt. „Barwy ojczyste”: „Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie. A na tej fladze biel jest i czerwień. Czerwień to miłość, biel - serce czyste... Piękne są nasze barwy ojczyste.”

Na wystawie zobaczyć można: flagę RP z misji pokojowej w Libanie z końca XX wieku, banderę z okrętu N/T Kolias PPDIUR Odra Świnoujście, flagę lotnisk wojskowych z czasów PRL-u oraz współczesną, szachownicę wojskową na stateczniku samolotu szkolno-bojowego Iskra, banderę M/S Łokietek z okresu PRL-u, banderę dowódcy marynarki wojennej RP, banderę wojenną okrętu ORP Wodnik, flagę wojsk lądowych, flagę marynarki wojennej RP, flagę sił powietrznych i proporzec prezydenta RP zwierzchnika sił zbrojnych.

W drugiej części spotkania w Szubińskim Domu Kultury podsumowano projekt „Niech żyje Polska” zorganizowany w ramach działania grantowego „Na 100 Niepodległa” dofinansowanego przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego. Celem projektu była organizacja zajęć, warsztatów w zakresie wychowania patriotycznego, pokazujących znaczenie kultury i tradycji narodowej oraz zwiększających wiedzę historyczną na temat Polski. Warsztaty były skierowane do dzieci i młodzieży od 7 do 18 roku życia, a także do ich młodszych kolegów, rodziców i dziadków. Działania, jakie zrealizowano, to m.in. „Kwiaty polskie”, czyli kolorowa makieta kwiatów polskich z biało-czerwoną wstęgą; warsztaty malarskie dla dzieci prowadzone przez plastyka, czyli spotkanie ze sztuką polską. Tygodniowe warsztaty malarskie były ukierunkowane na polski krajobraz. Był to kontakt z różną formą malarską. Powstały obrazy, rysunki i torby. Finałem działań był wernisaż prac, na który zaproszono rodziców.

Uczestnicy projektu wyjechali także do Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Oprócz niego, zwiedzili jeszcze Starówkę, park Cytadela oraz dwa inne muzea: Armii Poznań i Muzeum Uzbrojenia.

W wydarzeniach wzięli udział dyrektor SzDK Alina Gordon, burmistrz Szubina Artur Michalak, były marszałek sejmu Radosław Sikorski, słuchacze UTW, harcerze oraz zuchy wraz z rodzicami.

Oceń artykuł: 7 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • -1 (3)

    Tytus, w dniu 09-11-2018 17:10:05 napisał:

    Brawo pani Alinko

    odpowiedz

    • 0 (2)

    xyz, w dniu 09-11-2018 21:35:42 napisał:

    Pani Ela K. jest super. Zawsze ładnie wygląda i jest elokwentna.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (0)

    internauta, w dniu 25-11-2018 21:35:33 napisał:

    Dobra inicjatywa Piotra Fialkowskiego dla mlodych i mlodszych pkolen.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

Miej oko na kleszcze. Przestrzegaj podstawowych zasad

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń#, które występuje w naszym klimacie.

(czytaj więcej)
0

Dziedzictwo cysterskie w Łeknie. Wyjątkowe w skali europejskiej

Międzynarodowy projekt „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę” otrzymał# tytuł Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label). Wśród 18 ośrodków cysterskich, które biorą udział w projekcie, jest krajobraz klasztoru łekneńsko-wągrowieckiego. Gmina i Miasto Wągrowiec, otrzymując Znak Dziedzictwa Europejskiego, dołączyły do grona 66 miejsc w Europie uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

(czytaj więcej)
0

Miejsca otoczone czcią. Umieszczono pamiątkową talblicę

13 lat temu dzięki projektowi dofinansowanemu z# Powiatu Nakielskiego i zaangażowaniu mieszkańców Brzózek udało się przeprowadzić rewitalizację starego cmentarza ewangelickiego znajdującego się w naszej miejscowości.

(czytaj więcej)
0

Zagrożenie dla owadów zapylających. Większa liczba działań kontrolnych

Pszczoła miodna oraz inne owady zapylające są niezwykle ważną #częścią ekosystemu oraz jednym z ważniejszych czynników plonotwórczych w produkcji roślinnej.

(czytaj więcej)