Dziś mamy 29 maja 2020, piątek, imieniny obchodzą:

21 maja 2020

Oszuści nie śpią. Policjanci znów apelują o ostrożność podczas zakupów w sieci

Policjanci powiatu nakielskiego po raz kolejny apelują do mieszkańców o zachowanie #ostrożności podczas dokonywania zakupów za pośrednictwem Internetu. Pamiętajmy, że nie każdy sprzedawca jest wiarygodny i dokonując zakupów warto wybrać ofertę, która pozwala na zapłatę przy odbiorze.

W Internecie można szybko i łatwo dokonać różnych zakupów. Niestety anonimowość, z jaką spotykamy się w sieci wykorzystują także oszuści, dlatego też osoba, która decyduje się na taką formę zakupów powinna zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Wskazanym jest, aby sprawdzać wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie innych kupujących. Kiedy sprzedawca wydaje się być mało wiarygodny nie warto ryzykować zakupu oferowanych przez niego towarów.

Jeśli już dokonaliśmy zakupów najbezpieczniejszą formą zapłaty jest płatność przy odbiorze towaru. Jednak i tutaj mogą pojawić się przykre niespodzianki, dlatego dla całkowitej pewności, że zapłaciliśmy za towar, który w rzeczywistości do nas dotarł, dobrze jest sprawdzić przesyłkę w obecności kuriera. Wiele firm działających na rynku o takiej możliwości informuje swoich klientów, a w przypadku ewentualnej reklamacji kontrola zawartości paczki w obecności kuriera bywa wymagana.

Musimy pamiętać także o tym, aby chronić swoje dane osobowe i hasła dostępowe. Nigdy nie powinniśmy wysyłać nikomu kserokopii swoich dokumentów, ani też podawać haseł, gdyż mogą one być wykorzystane przez oszustów.

Jeśli sprzedawca po otrzymaniu gotówki nie przesyła zakupionego towaru, a kontakt z nim się urywa, bądź też kiedy otrzymamy inny towar niż w rzeczywistości zamawialiśmy najprawdopodobniej zostaliśmy oszukani, o czym należy powiadomić  najbliższą jednostkę policji. Zgłaszając się do policjantów należy zabrać ze sobą dokument tożsamości oraz wszelką dokumentację związaną z dokonaną transakcją, a także korespondencję, jaka była prowadzona ze sprzedawcą.

Niestety oszuści w dalszym ciągu działają w sieci, a kupujący nie zawsze są ostrożni. Tylko w ostatnich dniach policjanci powiatu nakielskiego przyjęli kilka zgłoszeń o tego typu oszustwach. Aby chronić swoją gotówkę warto być ostrożnym i stosować zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do sprzedawców.

Materiał: podkom. Justyna Andrzejewska Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)