Dziś mamy 29 września 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

27 stycznia 2020

Odliczanie do matury rozpoczęte. Za uczniami ZST bal studniówkowy!

fot. pow.

fot. pow.

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Kcyni oficjalnie rozpoczęli odliczanie do matury.

Dnia 24 stycznia 2020 r. w sali ,,Alma” w Damasławku odbył się Bal Studniówkowy uczniów klasy trzeciej Liceum Ogólnokształcącego im. K. Libelta oraz czwartej Technikum Ekonomiczno-Informatycznego ZST w Kcyni. Gości powitali konferansjerzy: Milena Smorga oraz Maciej Starzomski, a pani Dyrektor Katarzyna Kluczyńska dokonała oficjalnego otwarcia uroczyści. W wystąpieniu pani Dyrektor nie zabrakło podziękowań dla rodziców i grona pedagogicznego za trud włożony w wychowanie młodzieży oraz dla Burmistrza Kcyni, pana Marka Szarugi, za wspieranie   Szkoły.  Tegorocznym abiturientom natomiast życzyła wspaniałych chwil podczas balu oraz spełnienia marzeń i powodzenia w realizacji zamierzonych celów.

Następnie głos zabrał włodarz gminy pan Marek Szaruga. W oficjalnej części uczniowie podziękowali rodzicom, wychowawcom oraz całemu gronu pedagogicznemu, wręczyli im kwiaty i upominki. Aby tradycji stało się zadość, maturzyści wraz z wychowawczyniami: panią Katarzyną Kluczyńską i Aliną Kowalską oraz panią Joanną Krzoska odtańczyli Poloneza.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ten bal był wyjątkowy! Potwierdzeniem tego, że zabawa była udana, był fakt, że młodzież nie schodziła ani na chwilę z parkietu aż do białego rana. Dziękujemy rodzicom za opiekę i wkład finansowy, przybyłym gościom, obsłudze sali ,,Alma” w Damasławku, DJowi panu Rafałowi Magdziarz, kamerzyście panu Romanowi Janowskiemu i jego córce pani fotograf. To był bal jedyny w swoim rodzaju i na pewno pozostanie w naszych wspomnieniach i sercach na długo.

materiał: Alina Kowalska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 13 24

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)