Dziś mamy 4 kwietnia 2020, sobota, imieniny obchodzą:

18 kwietnia 2017

Obawiają się o hałas. Mieszkańcy chcą ekranów akustycznych

Lada dzień rozpocznie się budowa drogi S-5. Mieszkańcy gminy Szubin, przez którą będzie # przebiegać trasa obawiają się o hałas, jaki będą generować przejeżdżające pojazdy. Pojawiły się głosy mówiące o konieczności zamontowania ekranów akustycznych.

Infrastruktura drogowa w całym kraju poprawia się niemal z dnia na dzień. Mimo, że warunki do jazdy stają się bardziej komfortowe, ci którym przyszło mieszkać przy ruchliwych trasach są często odmiennego zdania.

Natężony ruch powoduje często nadmierny hałas. Skutecznie niwelują go ekrany akustyczne, czyli pionowe ściany o różnej wysokości, których celem jest odbijanie lub pochłanianie fal akustycznych. Obecnie istnieje wiele typów ekranów akustycznych: betonowe, metalowe, przezroczyste z tworzyw sztucznych, czy też konstrukcje ekranujące wypełnione roślinnością. Stosuje się także ekrany ziemne, czyli wały lub skarpy obsadzone roślinnością.

Niegdyś często stosowane i montowane w pobliżu ruchliwych tras okazały się po prostu za drogie w utrzymaniu. Co za tym idzie, kilka lat temu zostały zmienione normy dopuszczalnego hałasu - niestety na niekorzyść mieszkańców.

W związku z tym, z inicjatywy obywateli powstał projekt, zgodnie z którym podczas określania norm hałasu, w drodze rozporządzenia powinny zostać wzięte pod uwagę zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące dopuszczalnych norm hałasu w porze dziennej i nocnej. Ponadto, Konstytucja RP określa w art. 68 pkt. 1, że „Każdy ma prawo do ochrony zdrowia”. Punkt 4 tego samego artykułu zobowiązuje władze publiczne do „zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska”.

Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy gminy Szubin zaangażują się w tą inicjatywę i rozpocznie się procedura zbierania podpisów pod wnioskiem o zamontowanie ekranów w newralgicznych punktach.

- Jestem zwolennikiem tego, żeby włączyć się w zbieranie podpisów. Szanse są pół na pół, ale nawet, gdyby było tych szans tylko 10%, to należy z nich skorzystać – powiedział Roman Danielewski.

Zgodnie z nowymi wartościami ekrany nie będą potrzebne w Kowalewie czy Smolnikach gdzie S-5 będzie przebiegała przez środek tych miejscowości.

- Na jednym ze spotkań powiedziano, że będzie robiony pomiar w ciągu pierwszego roku eksploatacji i dopiero wtedy będą ewentualnie budowane ekrany – poinformował burmistrz Artur Michalak.

Inicjatywa ustawodawcza powstała po to, żeby pomiar był robiony według norm Światowej Organizacji Zdrowia, a nie według norm parlamentarnych. - Wszyscy powinni zbierać podpisy w swoich miejscowościach, nie tylko tam, gdzie przejdzie trasa – zaapelował Danielewski. 

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej radna Teresa Stachowiak przypomniała, że pierwszy wniosek w sprawie ekranów wyciszających między Rynarzewem a Zamościem składała już 10 lat temu, kiedy rozpoczęły się rozmowy na temat inwestycji.
- Niestety, po badaniach i symulacjach komputerowych otrzymaliśmy odpowiedź negatywną – dopiero po budowie, w wyniku badań, jeżeli zajdzie taka potrzeba, będzie można coś z tym zrobić. W ostatnich latach obniżono progi hałasu i w związku z tym dalej utrzymywane jest, że ekran od strony Zamościa i Rynarzewa jest niepotrzebny – poinformowała radna.

Gmina Szubin postanowiła przyłączyć się do akcji zbierania podpisów na rzecz zmiany w ustawie. Wszyscy radni i część sołtysów otrzymali już listy do zbierania podpisów wraz z informacjami na temat inicjatywy. 

Dopuszczalny poziom hałasu w środowisku według rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 lipca 2004 roku (w decybelach):

Teren

Dopuszczalny poziom hałasu w dzień

Dopuszczalny poziom hałasu w nocy

Obszar ochrony uzdrowiskowej, tereny szpitali poza miastem

50

45

Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej,

tereny zabudowy związanej ze stałym lub wielogodzinnym pobytem dzieci i młodzieży, tereny domów opieki, tereny szpitali w miastach

55

50

Tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i zamieszkania zbiorowego, tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z usługami rzemieślniczymi, tereny rekreacyjno-wypoczynkowe poza miastem, tereny zabudowy zagrodowej

60

                      50                     

Oceń artykuł: 10 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (25) Zgłoś naruszenie zasad

  • -2 (14)

  Szubin, w dniu 18-04-2017 19:16:14 napisał:

  Szanowny. Panie. Burmistrzu. Czekamy na droge na. Smolniki przez ul. Maczkowskiego. Czy nasze dzieci maja wypasc z autobusu przez okna w drodze do. Szkoly. Nie wiem za czym pan czeka. Czy tylko gdzie mieszka. Elyta na wioskach robi sie nowe asfalty. Nie dlugo wybory. Takze czas uplywa

  odpowiedz

  • 1 (9)

  Kierowca, w dniu 18-04-2017 19:24:36 napisał:

  Drogi to szok w gminie, zapraszam na dojazd do szkoły numer 2 w Szubinie. Podejście po górkę dzieci, to nie małe niebezpieczeństwo jak jedzie auto,a co najlepsze ta cieknaca wody z góry to nie źle marnotrawstwo. Co do hałasu ciekawy jestem pomiaru wczasie dyskoteki, tez nikt się nie zajął.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (4)

  ja, w dniu 18-04-2017 21:49:52 napisał:

  Kolo gimnazjum jest nic lepiej...kolo gimnazjum brakuje parkingu...takby można wyliczac i wyliczac... Ja osobiście myślę ze szubin i tak w miarę na bieżąco jest ogarnięty

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 7 (9)

  BRZÓZKI, w dniu 18-04-2017 22:31:20 napisał:

  ja obstawiam że ludziom to w D**** się poprzewracało, gdzie ma coś być zrobione to zawsze znajdzie się garstka wyrzutków którym coś niepasuję, może Pan burmistrz zrobi z tym porządek , jak ma coś być wykonane to niech jest i koniec kropka, w Brzózkach zaczęto sypać szlakę na dziurawą drogę ale PAŃSTWO Z MIASTA nie życzy sobie takiej nawierzchni ki droga jest jak ser szwajcarski, je już drugi raz w ciągu roku naprawiam zawieszenie w aucie. następnym razem oddam sprawę wyżej może coś z tą drogą zrobią skoro sołtys i burmistrz ma tę drogę w poważaniu, może jak przedstawię rachunek za zawieszenie to jaśnie państwo otworzy oczy, z poważaniem mieszkaniec zadupia BRZÓZKI

  odpowiedz

  • 0 (4)

  Brzózki-zadupie, w dniu 18-04-2017 22:34:45 napisał:

  bo ani sołtys ani pan burmistrz nic nie działają.Szubin wieś dostał nowy asfalt , Godzimierz dostał asfalt, a je*** Brzózki dostało nowe dziury w drodze,

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -3 (7)

  Marudy!!!, w dniu 18-04-2017 23:39:24 napisał:

  Przestańcie w końcu pierdzieć z tymi drogami...Myślicie ze nie ma nic innego do roboty tylko drogi wam łatać? Zamiast marudzić przed komputerem łopaty i łatać dziury!!! jak dbacie tak macie, pieszo chodzić to nie będziecie mieli problemu z drogami!!!!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (6)

  1906, w dniu 19-04-2017 00:10:52 napisał:

  Każdy by chciał na już albo na wczoraj ja rozumiem że tam czy siam potrzebne są nowe drogi chodniki ect ale na to są potrzebne olbrzymie pieniądze. Są też inne inwestycje na które też trzeba znaleźć środki. Wszystkiego od razu nie da się zrobić i nie ma na tyle pieniędzy. Jesli są tutaj mądrzejsi od włodarzy to proszę wykażcie się i pokażcie że można. Albo spróbujcie postawić się na miejscu Burmistrza.

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Szubin, w dniu 19-04-2017 07:48:29 napisał:

  Niech niewymyslaja ja tez tam mieszkam i niczego sie nieobawim wszystko przeszkadza sasiad sie wybudoea l przeszkadzam jak tak to niech sami sobie zagrodza hałas przeszkadza to.nie ida na bezludna wyspe marudy

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Radny , w dniu 19-04-2017 08:01:44 napisał:

  Jeszcze droga dobrze niezaczeta a juz ekrany im w głowie juz mogła 20lat temu składac osmieszaja sie oni by chcieli jak dawniej zyc spokuj cisza to do lasu niechida mieszkac co za ludzie to moze pierwsze ekrany a puzniej droga he he

  odpowiedz

  • 10 (10)

  Kolo, w dniu 19-04-2017 09:11:24 napisał:

  W Smolnikach ludziska pobudowali i nadal budują chałupki przy obwodnicy wiedząc o najbliższych perspektywach budowy S-5 i domagają się ochrony. Czy nie widziały gały gdzie budowały. Nie jesteście pępkiem świata.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (4)
  • 3 (3)

  Mieszkanka, w dniu 19-04-2017 11:52:21 napisał:

  Widać, że Pan Danielewski rozpoczął już kampanię wyborczą. Dziwne, że nie walczył o ekrany i nie monitorował całej sprawy od 2010 roku, kiedy to pojawiła się kwestia budowy drogi S5 przez sam środek Kowalewa. Dodam tylko, że to sami mieszkańcy ulicy Sosnowej walczyli o swoje być albo nie być, gdyż części z nich groziło wyburzenie. Teraz to już jest pozamiatane, a Pan Danielewski udaje, że chce coś zrobić.

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Mieszkaniec , w dniu 19-04-2017 19:46:53 napisał:

  Jasne to niech sie wyprowdza bo im hałas przeszkadza po co sie budowali z tymi nowymi budynkami juz dawno było.wiadomo o budowie s5 i tyle

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Wulkanizacja
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Kasa fiskalna ONLINE FAREX PRO600
1349PLN PROMOCJAPLN
Botox zmarszczki lwie
Spray do loków Joanna 300ml
14PLN
Budowa magazynów
Makijaż na każdą okazję
Nowe stylizacje
0

Chodź, pomaluj swój świat… na zielono. Apetyczne przepisy na Dzień Szpinaku

Świętować można z różnych okazji. Boże Narodzenie jednoznacznie kojarzy się z #czerwonym barszczem i zupą grzybową, a Wielkanoc to świetny pretekst do zajadania się żurem i jajkami na tysiąc sposobów. Kalendarz jest jednak wypełniony wieloma innymi, smakowitymi datami. Wiedzieliście, że 26 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szpinaku? Najwyższa pora dać temu liściastemu specjałowi zielone światło w kuchni!

(czytaj więcej)
0

Co robić z dziećmi w domu? Wspólnie pieczmy słodkości!

Co robić z dzieciakami, które więcej czasu spędzają w domu? Istnieje wiele pomysłów na to, #jak w prosty i przyjemny sposób zorganizować czas, angażując także najmłodszych. Jedną z przyjemniejszych aktywności, która pozwoli nam na działanie zespołowe, jest wspólne pieczenie słodkości – a efekty, och, będą pyszne! Oto garść inspiracji na proste w przygotowaniu i smaczne wypieki, które możemy przyrządzić wspólnie z najmłodszymi.

(czytaj więcej)
0

"Odkażanie" koronawirusa po polsku. W izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

Butelka wódki, kilka piw i ze dwa wina – to dla żony. Będzie na zapas” – mówi, stojąc w kolejce #w monopolowym. Ale robi to także następnego dnia… Pandemia koronawirusa i związana z nią kwarantanna staje się dla wielu Polaków pułapką. W wyniku izolacji częściej sięgają po alkohol i piją znacznie większe jego ilości. Podczas gdy np. władze departamentu Aisne w północno-wschodniej Francji wydają zakaz sprzedaży alkoholu w związku z epidemią Covid-19, w Polsce sklepy monopolowe pospiesznie i na bieżąco uzupełniają braki w asortymencie.

(czytaj więcej)
0

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Lepsza odporność dzięki zdrowym produktom

Sezon na infekcje to czas, kiedy bardziej niż zazwyczaj powinniśmy zadbać o siebie i najbliższych#. Widoczne za oknem słońce oraz malownicza wiosenna aura często usypia naszą czujność w obliczu czyhających chorób. W tym szczególnym czasie warto więc naturalnie wzmocnić odporność i skutecznie zmniejszyć ryzyko infekcji m.in. poprzez odpowiednią dietę.

(czytaj więcej)