Dziś mamy 29 kwietnia 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

10 kwietnia 2024

O seksualności osób starszych. Kolejny wykład w nakielskim UTW

fot. MM

fot. MM

9 kwietnia w sali konferencyjnej #Nakielskiego Ośrodka Kultury zorganizowano kolejny w letnim semestrze wykład w ramach Uniwersytety Trzeciego Wieku. Poprowadził go dr n med. Piotr Czynsz.

Wykładowca opowiedział zgromadzonym w sali seniorom o seksualności osób starszych. Jak można było się dowiedzieć podczas wykładu – w społeczeństwie istnieje mit, że seks nie jest dla starszych ludzi, gdyż w mediach bombardowani jesteśmy reklamami, na których widnieją młode kobiety i mężczyźni o perfekcyjnej budowie ciała. – Osoby starsze w tym kontekście nie istnieją, co dziwi – przecież nadal są istotami seksualnymi. Seks to nie tylko prokreacja, ale również dawanie sobie przyjemności i zacieśnianie więzi pomiędzy partnerami. Wchodząc do kiosku z gazetami, łatwo można dostrzec, ze na większości okładek widnieje słowo „seks”. Jednak miłość fizyczna osób starszych jest nadal tematem tabu. Informacji na ten temat nie znajdziemy w książce, popularnej gazecie czy programie telewizyjnym (…) Mimo, iż wiele osób uważa, że seks jest dla ludzi młodych, to uprawiają go ludzie w każdym wieku, nawet osiemdziesięcio czy nawet dziewięćdziesięciolatkowie. Dla wielu osób w podeszłym wieku życie intymne jest nadal bardzo ważne, ale jednocześnie pod kilkoma względami się ono zmienia (…) Dla przykładu – u mężczyzn ok. 50 roku życia zaczyna stopniowo spadać poziom androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, co może również przyczyniać się do powstania zaburzeń seksualnych, takich jak spadek libido czy zaburzenia erekcji. Wraz z wiekiem może zmniejszać się też objętość nasienia podczas ejakulacji i osłabieniu ulega też odczuwanie przyjemności oraz zakres wrażliwości czuciowej narządów płciowych – mówił dr n med. Piotr Czynsz.

Przed studentami nakielskiego UTW jeszcze cztery wykłady. Kiedy i gdzie się one odbędą?

16 kwietnia, godz. 16:00 (sala konferencyjna) – „Warszawa dwóch powstań - uczniowie odkrywają żydowską historię stolicy – mgr Michał Wiśniewski.

7 maja, godz. 16:00 (sala konferencyjna) – „Język, a przemiany społeczne” (w świetle opinii Rady Języka Polskiego) – prof. Rafał Zimny.

21 maja, godz. 16:00 (sala konferencyjna) – „Spotkanie z poezją, w której ukryły się historie życia” – dr Amelia Krawczyk-Bocian.

4 czerwca, godz. 16:00 (sala kinowa) – „Kredens Seniora na dużym ekranie” – Sekcja Kredensu.

Oceń artykuł: 12 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (6)

    Aga, w dniu 11-04-2024 00:02:19 napisał:

    Na myśl o seksualnosci jednej Pani, pe,ypomina mi się Trzeboń i turnusy kolonijne

    odpowiedz

    • -2 (6)

    Krystyna, w dniu 11-04-2024 10:26:28 napisał:

    Czemu taki wykład nie jest dla wszystkich tylko dla utw? może warto pomyśleć i zaprosić wszystkich seniorów

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Roman, w dniu 11-04-2024 11:18:42 napisał:

    Temat seksu a z tyłu śpi

    odpowiedz

    • -1 (3)

    rocznik 45 , w dniu 11-04-2024 20:08:12 napisał:

    Cudzołóstwo jest wtedy , jak zdradzasz w cudzym łóżku .... Jak w swoim to jest gościnność .

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Budowa hal
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Zafałszowane oregano. W przyprawie często znajdują się obce rośliny

Aromatyczne oregano ma wielu amatorów na całym #świecie. Jest to bowiem nie tylko popularna przyprawa, np. do pizzy czy dań z pomidorów, lecz także ceniony surowiec leczniczy i kosmetyczny. Niestety, badania wskazują, że oferowane na rynku spożywczym oregano często jest w mniejszym lub większym stopniu zafałszowane!

(czytaj więcej)
0

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Zasługują na uznanie

Pasja i wola działania zasługuje na uznanie! Dziś Międzynarodowy Dzień# Psa Ratowniczego.

(czytaj więcej)
0

Jak założyć łąkę kwietną? Otoczenie nabierze sielskiego charakteru

Kwietne łąki coraz częściej zastępują tradycyjne #trawniki. Składają się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się odprężającym miejscem rekreacji, domem dla wielu pożytecznych zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy! Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny.

(czytaj więcej)