Dziś mamy 26 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

05 stycznia 2018

Nowy rok przyniósł kilka zmian. W życie weszły nowe akty prawne

Nowy zawód w klasyfikacji szkolnictwa zawodowego, jednolite zasady zdawania #egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, nowe zasady naliczania i rozliczania dotacji celowej na wychowanie przedszkolne, sposób podziału subwencji oświatowej czy zmiany w organizowaniu innych form wychowania przedszkolnego, a także w zakresie wymagań przeciwpożarowych dla oddziałów przedszkolnych – to najważniejsze elementy wprowadzone w nowelizacjach rozporządzeń MEN. Zaczęły one obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Z pierwszym dniem nowego roku weszły w życie zmienione rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej dotyczące następujących kwestii:

Zmiany w egzaminie potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie

Ujednolicone zostały niektóre przepisy dotyczące szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Uczniowie, słuchacze i absolwenci zarówno ci, którzy rozpoczęli naukę przed 2017 r., jak i po 2017 r., będą zdawali egzaminy na tych samych zasadach. Doprecyzowano przepisy dotyczące danych osobowych w dokumentach egzaminacyjnych, uregulowano kwestie składania deklaracji. Inne zmiany mają charakter porządkowy.

Nowy zawód w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego

Wprowadziliśmy do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego nowy zawód – Monter stolarki budowlanej, kształcony w branżowej szkole I stopnia. Ponadto wskazano ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej oraz ministra właściwego do spraw żeglugi śródlądowej jako właściwych dla zawodu Technik informatyk, obok ministra właściwego do spraw informatyzacji.

Dotacja celowa za zadania z zakresu wychowania przedszkolnego

Rozporządzenie określa tryb i sposób rozliczania dotacji. Dotacja nie będzie naliczana tylko dla gmin (według kryterium położenia placówki wychowania przedszkolnego), ale dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego, które prowadzą lub są organem rejestrującym dla placówek wychowania przedszkolnego.

Sposób podziału subwencji oświatowej w 2018 r.

Rozporządzenie zawiera szereg zmian w sposobie naliczania subwencji na rok 2018. Najważniejsze rozwiązania w rozporządzeniu to m.in.: doprecyzowanie sposobu mierzenia skali zadań oświatowych i dostosowania do nich wysokości subwencji. Doprecyzowano niektóre wagi, inne zostały zmienione. Dodana została nowa waga „za zdany egzamin” dla uczniów w liceum dla dorosłych, którzy zdali egzamin maturalny, uczniów szkół policealnych, którzy zdali egzaminy potwierdzające wszystkie kwalifikacje w danym zawodzie, uczestników kwalifikacyjnych kursów zawodowych, którzy zdali egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie w zakresie danej kwalifikacji.

Zostały uwzględnione nowe zadania oświatowe oraz zmiany zakresu obecnych zadań oświatowych. Najważniejsze z nich to:

- podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli o 5 proc. od 1 kwietnia 2018 r.,

- planowane zmiany wynikające z ustawy o finansowaniu zadań oświatowych z zakresu urlopu dla poratowania zdrowia, kształcenia dorosłych, dodatków socjalnych dla nauczycieli,

- zmiany w liczbie i strukturze awansu zawodowego nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych oraz nauczycieli 6-latków i dzieci starszych w placówkach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Zmieniono zakres naliczania subwencji na uczniów tzw. małych szkół. Została zwiększona wartość wagi dla uczniów małych szkół z 0,18 na 0,2 (z 1 052 zł do 1 169 zł).

Inne formy wychowania przedszkolnego (rodzaje, warunki tworzenia, sposób ich działania)

Lokal żłobka lub klubu dziecięcego może się mieścić w tym samym budynku, a także w tej samej strefie pożarowej, w której znajduje się inna forma wychowania przedszkolnego. W pozostałym zakresie dotychczasowe wymagania zostają bez zmian. Co oznacza, że nie będzie możliwe, aby w strefie pożarowej, w której znajduje się lokal innej formy wychowania przedszkolnego, występowały inne lokale, w których są prowadzone przedszkola, inne formy wychowania przedszkolnego, a także oddziały przedszkolne zorganizowane w szkołach podstawowych.

Zmiany w rozporządzeniu mają charakter porządkujący. Zapisy należało dostosować do nowego stanu prawnego, gdyż od 1 stycznia 2018 r. wszedł w życie przepis mówiący o tym, że formy opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 mogą mieścić się w jednym budynku z przedszkolami także w przypadku, gdy znajdują się one w jednej strefie pożarowej, bez względu na kategorię zagrożenia ludzi, do której jest zaliczona dana strefa pożarowa. Głównym celem zmian jest zwiększenie dostępności do opieki żłobkowej.

Materiał: MEN

Oceń artykuł: 6 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)