Dziś mamy 22 sierpnia 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

21 kwietnia 2019

Mieszkańcy Ślesina również poświęcili swoje potrawy. Każda z nich ma symboliczne znaczenie

fot. BG

fot. BG

Tradycyjnie, jak co roku, tak i teraz w kościołach nakielskiego dekanatu w Wielką Sobotę księża w# swoich parafiach dokonali poświęcenia potraw wielkanocnych, które do kościoła przynieśli wierni.

W przyniesionych koszykach były potrawy, których dobór nawiązywał do męki Chrystusa. Jedna wspólna cecha – to jajko symbolizujące życie. W mitologiach wielu ludów można znaleźć opowieść o jaju, z którego powstał świat. Jajko uważano również za symbol zmartwychwstania, ukrytego z zarodku nieustannie odradzającego się życia w przyrodzie, tajemniczej siły istnienia.

Każda z potraw ma swoje symboliczne znaczenie. Baranek wielkanocny symbolizuje Chrystusa i jego zwycięstwo. Szynka jest symbolem baranka, kiełbasa – powrozów, którymi był spętany, pieczywo – chleb jaki Jezus rozdał apostołom w czasie ostatniej wieczerzy.

Zwyczaj święcenia potraw stał się rodzinnym świętem, bo przyszły dzieci, ich rodzice i często dziadkowie. Tradycja przechodzi na następne pokolenia.

Oceń artykuł: 5 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Mohaned, w dniu 23-04-2019 11:36:42 napisał:

    Cisza nocna a wyli po 22 jeszcze

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bindowanie dokumentów
od 6,00PLN
Meble kuchenne
MEBLE PIOTR PASIEKA
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Metkownica SATO JUDO 26
sugerowana cena producenta: 184,50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Jadalnia / pokój dzienny
Pokój dzienny / jadalnia/ pokój młodzieżowy
0

Okres grzewczy coraz bliżej. Jak zadbać o modernizację źródła ciepła?

We wrześniu rozpoczyna się kolejny sezon grzewczy. Coraz chłodniejsze dni i # noce oznaczają konieczność uruchomienia centralnego ogrzewania w naszych domach.

(czytaj więcej)
0

Nieudana podróż samolotem. Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Sezon urlopowy to czas wzmożonego ruchu lotniczego. To właśnie w tym okresie # notowanych jest najwięcej opóźnień samolotów, odwoływane są loty i zgłaszane zagubienia bagażu.

(czytaj więcej)
0

Wytwarzamy zbyt dużo CO2. Już możemy odczuć zmiany klimatu

Dwutlenek węgla (CO2) to jeden z gazów cieplarnianych, którego nadmierna emisja # przyczynia się do niepożądanych zmian klimatycznych na świecie.

(czytaj więcej)
0

Jak pielęgnować oczy noworodka? Co powinniśmy zrobić?

Tuż po urodzeniu dzieci często borykają się z zaczerwienionymi białkami oczu, podrażnionymi # spojówkami i opuchniętymi powiekami.

(czytaj więcej)