Dziś mamy 4 lipca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

11 listopada 2019

Marsz Żywych w Sadkach. Zakończenie obchodów rocznicy Zbrodni Pomorskiej

fot. Gmina Sadki

fot. Gmina Sadki

10 listopad 2019 rok, to trzeci dzień Obchodów 80 rocznicy Zbrodni pomorskiej w # gminie Sadki.

Odbył się Marsz Żywych. Z tak zwanego „trójkąta” w centrum wsi Sadki, przeszliśmy na cmentarz parafialny, pod Mogiłę Pomordowanych mieszkańców gminy Sadki.

Z biało czerwonymi flagami w dłoniach, ze zdjeciami Pomordowanych które udało sie odtworzyć, przy akompaniamencie ferbli, z pocztami sztandarowymi, w asyście ministrantów niosących Krzyż, odbyliśmy drogę, jaką w 1945 roku, po ekshumacjach na Piaśnicy i przy Rokitce, odbyli wszyscy Pomordowani w 1939 roku mieszkańcy naszej gminy. Przy Mogile odbył się Apel Poległych.

Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Niedbała, odczytał 96 nazwisk, wszystkich Honorowych Obywateli Gminy Sadki, poległych pamiętnego roku. Honorową salwę z broni oddali członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej Jednostki Ratownictwa Specjalnego w Kowalewku im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

Przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów, zapalono znicze. Wójt Gminy Sadki Dariusz Gryniewicz w swoim krótkim przemówieniu powiedział, że ”czasami milczenie mówi więcej niż tysiące słów”. Podziękował księżom Proboszczowi i Wikariuszowi parafii w Sadkach, za owocną współpracę przy organizacji rocznicowych uroczystości, obecnemu na Marszu Żywych Staroście Nakielskiemu TadeuszowiSobolowi, wszystkim delegacjom, a przede wszystkim mieszkańcom gminy Sadki, którzy tak licznie przybyli i uczestniczyli w tym Marszu Żywych. Życzył również radosnego świętowania rocznicy odzyskania Niepodległości.

Zakończyły się uroczystości związane z tragiczną rocznicą Zbrodni pomorskiej na terenie gminy Sadki. Teraz naszą codziennością pokażmy, że jesteśmy RAZEM zdolni do jeszcze piękniejszego życia.  

materiał: Gmina Sadki 

Oceń artykuł: 7 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (9)

  zorka5, w dniu 11-11-2019 11:17:02 napisał:

  Przy akompaniamencie ferbli? Mogiła, pomordowani w środku zdania z dużej litery? Można przymknąć oko na błędy popełniane przez internautów, ale ten materiał jest z sygnaturką gminy Sadki, do czegoś to jednak obliguje!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 7 (9)

  XYZ, w dniu 11-11-2019 11:17:21 napisał:

  Wielkie podziękowania dla ks. Michała Damazyna za pomysł, organizację i przede wszystkim za książkę. To bardzo ważne, żeby pamiętać. W pamięci mam też przepiękną wieczornicę na podstawie "Ściany gniewu", która była 20 lat temu w szkole w Anielinach. Szkoda, że w tym roku nikt się tym nie zajął.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Obywatelka, w dniu 13-11-2019 11:29:25 napisał:

  Podziwiam, że są ludzie którym się chce mimo, że nie do końca ich to dotyczy. Znam księdza tylko z opowiadań koleżanek, bo nie jestem mieszkanką Sadek, przejrzałam wydaną książkę i chylę czoła. Tyle pracy, ogrom zgromadzonego materiału, aby uchronić nas przed zapomnieniem. Gratuluję i pozdrawiam...

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble młodzieżowe i dziecięce
Meble systemowe w wybarwieniu Dąb Naturalny
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Baterie
od 0,90PLN
Sprawdzanie świateł
GratisPLN
Fotokubek klasyczny
19,90PLN
Budowa magazynów
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Dwa rozwiązania, ten sam efekt. Odpływ liniowy a brodzik podpłytkowy

Decyzja podjęta! W naszej łazience zamontujemy kabinę# prysznicową bez brodzika. To jednak nie koniec dylematów. Teraz musimy zdecydować, czy postawimy na brodzik podpłytkowy czy odpływ liniowy. Oba rozwiązania zapewniają bowiem ten sam końcowy efekt wizualny, choć konstrukcyjnie znacznie się od siebie różnią. Jakie są wady i zalety obu tych opcji? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)