Dziś mamy 8 maja 2024, środa, imieniny obchodzą:

21 października 2014

Jesienna wycieczka Pszczółek do Zielonowa

fot. Olga Nowak

fot. Olga Nowak

Las jest bogatym źródłem poznania świata przyrodniczego. Dzieciom w wieku przedszkolnym należy stwarzać okazje do poznawania środowiska przyrodniczego w toku różnorodnych form aktywności, #dlatego też, trzylatki z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie po raz pierwszy wybrały się na jesienną wycieczkę ze swoimi wychowawczyniami p. Marią Kranz i Olgą Nowak do Zielonowa.

Program wycieczki obejmował różnorodne formy zajęć. Była przechadzka po lesie i obserwacja naturalnego ekosystemu świata roślin i zwierząt. Poznawaliśmy przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Dzieci oglądały różne okazy przyrodnicze (liście, mrowisko, korę drzew, rośliny i owady). Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej leśnych dźwięków.

Po lesie oprowadzał nas leśniczy, leśnictwa Kowalewo p. Michał Markowski. Opowiadał o zwierzętach, roślinach i grzybach. Przedszkolaki wykazały się świetną znajomością  treści dotyczących ochrony przyrody, doskonale wiedzą, że należy ją chronić i że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt, hałasować.

Następnie wybraliśmy się na poszukiwanie grzybów. Dzieci wiedzą , które grzyby są jadalne a które trujące. Wychowawczynie grupy „Pszczółki” serdecznie dziękują p. Michałowi Markowskiemu za okazaną pomoc w organizację wycieczki oraz za przekazanie tak wielu cennych wiadomości.

Była to dobra okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych u tak małych dzieci.

materiał: Olga Nowak

Oceń artykuł: 48 51

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Miej oko na kleszcze. Przestrzegaj podstawowych zasad

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń#, które występuje w naszym klimacie.

(czytaj więcej)
0

Dziedzictwo cysterskie w Łeknie. Wyjątkowe w skali europejskiej

Międzynarodowy projekt „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę” otrzymał# tytuł Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label). Wśród 18 ośrodków cysterskich, które biorą udział w projekcie, jest krajobraz klasztoru łekneńsko-wągrowieckiego. Gmina i Miasto Wągrowiec, otrzymując Znak Dziedzictwa Europejskiego, dołączyły do grona 66 miejsc w Europie uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

(czytaj więcej)
0

Miejsca otoczone czcią. Umieszczono pamiątkową talblicę

13 lat temu dzięki projektowi dofinansowanemu z# Powiatu Nakielskiego i zaangażowaniu mieszkańców Brzózek udało się przeprowadzić rewitalizację starego cmentarza ewangelickiego znajdującego się w naszej miejscowości.

(czytaj więcej)
0

Zagrożenie dla owadów zapylających. Większa liczba działań kontrolnych

Pszczoła miodna oraz inne owady zapylające są niezwykle ważną #częścią ekosystemu oraz jednym z ważniejszych czynników plonotwórczych w produkcji roślinnej.

(czytaj więcej)