Dziś mamy 2 czerwca 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

08 listopada 2019

Jak prawidłowo prowadzić resuscytację? Warsztaty z pierwszej pomocy

fot. Ewa Hałas

fot. Ewa Hałas

W czwartek, 7 listopada w Szkole Podstawowej w Kcyni odbyły się wyjątkowe # warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej dla najmłodszych uczniów.

Dzieci uczyły się jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację, jak użyć defibrylator, jak bandażować rany, jak ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bocznej bezpiecznej, jak zachować się w przypadku zadławienia przedmiotem.

Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem. Wszyscy spisali się wspaniale i otrzymali dyplomy potwierdzające udział w szkoleniu.

Dziękujemy dyrekcji SP Kcynia za umożliwienie realizacji przedsięwzięcia. Serdeczne podziękowania dla ratowników medycznych p. Agaty i p. Adriana Zadoreckiego.

Warsztatami planujemy objąć docelowo wszystkich uczniów klas I-III z zainteresowanych szkół podstawowych.

Warsztaty realizowane w ramach promocji zdrowia gminy Kcynia na 2019 r.

materiał: Ewa Hałas/red

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)