Dziś mamy 26 maja 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

17 kwietnia 2019

Głosowało zaledwie 21 osób. Radna nową przewodniczącą

fot. MM

fot. MM

Za nami kolejne zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Tym razem w jednej z sal Zespołu Szkół# Żeglugi Śródlądowej w Nakle spotkały się osoby należące do Samorządu Mieszkańców nr 4.

Z uwagi na zbyt niską frekwencję, zebranie rozpoczęło się w drugim terminie, czyli 10 minut później niż zaplanowano. Dotychczasowy przewodniczący SM nr 4 Wojciech Wiśniewski po wygłoszeniu sprawozdania ze swojej działalności w ostatniej kadencji podziękował mieszkańcom za te wszystkie lata wsparcia oraz pracownikom urzędu gminy za współpracę. – Chciałbym tylko dodać, że nie będę już kandydował na przewodniczącego – poinformował. W związku z tym zaszła konieczność wyboru nowej osoby na wspomniane stanowisko. Mieszkańcy nie mieli jednak problemu z jego wyborem – zgłoszono tylko jedną kandydaturę – nakielskiej radnej Katarzyny Borzych-Kubackiej, którą poparło 18 osób przy zaledwie 3 głosach przeciw. Przed przewodniczącą oraz: Ewą Bauza, Hanną Rybak i Mirosławą Możdżyńską, które wchodzą w skład nowego 3-osobowego zarządu - 5 lat pracy na rzecz lokalnej społeczności

W skład SM nr 4 wchodzą takie ul. jak: Hallera, Rynek, Plac Zamkowy, Podgórna, Poznańska oraz Zanotecie. Wbrew pozorom, głównym tematem rozmów prowadzonych przez mieszkańców z zastępcą burmistrza Krzysztofem Błońskim oraz innymi pracownikami nakielskiego ratusza nie była kwestia zanieczyszczenia rzeki Noteć. Dyskusje w dużej mierze dotyczyły „zapomnianej” ul. Zanotecie. Mieszkańcy mieli uzasadnione pretensje do władz, które chwaląc się realizowanymi inwestycjami na terenie całej gminy nie wspominają w ogóle o miejscach, które są zaniedbane. – W naszym mieście wykonywane są remonty ulic - zrywany jest dobry asfalt, w którego miejsce powstaje zupełnie nowy. Z kolei na naszej ulicy mimo upływu wielu lat w zasadzie nie przeprowadzono żadnej inwestycji, bo gmina nie posiada wystarczających środków. W okresie kampanii cukrowniczej ulicą Zanotecie przejeżdżają setki ciężarówek. W dodatku nie była ona nigdy remontowana – zauważył jeden z mieszkańców. Kolejny problem zaczyna się w godzinach popołudniowych, kiedy przejeżdżający ul. Zanotecie kierowcy wracają z pracy do domu, przekraczając przy tym dozwoloną prędkość jazdy. - Nie ma tu ani chodnika, ani ścieżki rowerowej, a co za tym idzie osoby idące pieszo są narażone na niebezpieczeństwo – dodał mieszkaniec. Krzysztof Błoński poinformował, że w chwili obecnej priorytetem dla gminy są inwestycje, na których realizacje uda się zdobyć dofinansowanie. – Na chwilę obecną nie jestem w stanie powiedzieć, kiedy konkretnie ul. Zanotecie zostanie wyremontowana. Podobna sytuacja była kilka lat temu w miejscowości Kaźmierewo wchodzącej w skład sołectwa Gorzeń, ale w tym roku udało nam się pozyskać środki i zostanie tam wykonana droga  – powiedział.

Drugim równie istotnym tematem był apel mieszkańców o częstsze patrole policji na ul. Plac Zamkowy. – Gdy tylko robi się ciepło, robi się tam pijalnia alkoholu, zwłaszcza w godzinach nocnych – powiedziała zbulwersowana mieszkanka. Ponadto rozmawiano o ostatniej podwyżce opłat za śmieci oraz o uchwale antysmogowej, na mocy której od września bieżącego roku obowiązywać będzie zakaz spalania węgla brunatnego, mułów flotokoncentratów, miału węglowego (do 3 mm) oraz mokrej biomasy (powyżej 20% wilgotności).

Jeden z mieszkańców skierował w stronę burmistrza dość ciekawe pytanie w sprawie zmniejszenia ilości miejsc postojowych dla taksówkarzy na rynku lub ewentualne przeniesienie wspomnianych parkingów na inną z ulic. – To jest centrum naszego miasta i dość nieciekawie to wygląda, jak co niektórzy taksówkarze w miejscu publicznym bez skrępowania palą papierosy i plują na chodnik. To ma być wizytówka Nakła? - pytał. Krzysztof Błoński spojrzał na ten temat trochę z innej strony dając do zrozumienia, że... Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i w tej sytuacji trudno jest znaleźć „złoty środek” będący rozwiązaniem wspomnianego problemu. – Powiem szczerze, że taksówkarze także przychodzą do nas i narzekają na zbyt małą ilość miejsc parkingowych dla nich przeznaczonych. Uważam, że najlepszym rozwiązaniem będzie przedstawienie mieszkańcom kilku koncepcji przy okazji planowanej w przyszłości przebudowy rynku. Rolą burmistrza nie jest wyznaczenie miejsca parkingu dla taksówkarza. Ma być to szersza decyzja, jak powstaną konkretne koncepcje, to mieszkańcy będą mieli okazje się wypowiedzieć – powiedział zastępca burmistrza. 

Oceń artykuł: 5 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (5)

  Sąsiad , w dniu 17-04-2019 21:45:19 napisał:

  Boże miej nas w opiece z taką przewodniczącą

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Brawo, w dniu 19-04-2019 19:23:02 napisał:

  Dobry wybór! Bardzo aktywna osoba i działaczka społeczna,

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Fotopuzzle z nadrukiem A4
26,90PLN
Sprawdzanie geometrii kół
Budowa hal
Oczyszczanie twarzy
Pieczątki Colop
Szczotki do włosów tytanowe Termix
Botox
Botox i wypełniacze
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)