Dziś mamy 8 maja 2024, środa, imieniny obchodzą:

18 lipca 2018

GMO w województwie kujawsko-pomorskim. Monitorowano uprawy kukurydzy

fot. powierzone

fot. powierzone

W większości państw europejskich istnieje zakaz uprawy odmian GMO Kukurydzy # MON 810. W Polsce zakaz ten obowiązuje od 2013 roku.

Monitorowanie upraw kukurydzy pod kątem GMO jest jednym z zadań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy. Inspektorzy prowadzą kontrole stosowania materiału siewnego kukurydzy w trakcie wegetacji w gospodarstwach rolnych. Sprawdzane są min. faktury zakupu nasion oraz etykiety.

Ponadto na plantacjach kukurydzy pobierane są próby liści, które trafiają do Pracowni Badania Tożsamości Odmianowej i Analiz GMO Centralnego Laboratorium GIORiN w Toruniu. Dodatkowo inspektorzy już na etapie lustracji kukurydzy mają możliwość badania liści pobranych losowo z roślin. Testy polowe stanowią wstępną diagnozę potwierdzającą obecność na plantacji roślin transgenicznych. Dotychczas, w wyniku prowadzonego przez inspekcję monitoringu w kujawsko -pomorskim nie stwierdzono w uprawach kukurydzy odmian GMO.

Inspekcja niezależnie od kontroli plantacji kukurydzy już od 2005 r. obejmuje monitoringiem obrót materiałem siewnym kukurydzy i rzepaku. W ramach tych działań pobierane są też próby nasion do analiz laboratoryjnych w kierunku obecności GMO.
Należy zaznaczyć, że stwierdzenie w Polsce upraw odmian zakazanych wiąże się z sankcjami prawnymi min. nakazem likwidacji całej plantacji. Ponadto na producenta kukurydzy GMO jest nakładana jest wysoka opłata sankcyjna.

Na wszelki wypadek, w celu uniknięcia nieporozumień, Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zaleca producentom kukurydzy zachowanie dokumentów potwierdzających zakup nasion oraz etykiet urzędowych z zakupionego opakowania materiału siewnego, a w razie wątpliwości kontakt z właściwym miejscowo wojewódzkim inspektoratem.

Więcej informacji na temat GMO na stronie www.piorin.gov.pl w zakładce GMO.

 materiał: Marcin Wroński Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Oceń artykuł: 7 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • -1 (5)

    Andżelika, w dniu 18-07-2018 20:03:14 napisał:

    widzialem antybiotyki na jutube taki kanał ućciwy ptofesror muwil ze sxkodliwe bo autysm a gmo to dzielo obcych ludzi co chcom zńiszczyć polakóf. Wszcxykujom yym roślinom jakies swinstwa i puzniej raka mamy a to wszykujom chemie to gmo zło

    odpowiedz

    • 4 (6)

    brawo!, w dniu 18-07-2018 20:15:19 napisał:

    I całe szczęście... Jak najmniej tego badziewia! Szkoda tylko z w jedzeniu to g*wno nam fundują... Czytać składy ludzie! Czytać!

    odpowiedz

    • 4 (6)

    Niech żyje PiS, w dniu 19-07-2018 09:30:55 napisał:

    Tylko PiS zrobi porządek z tym dziadostwem z zachodu.

    odpowiedz

    • 0 (2)

    Wiem, w dniu 20-07-2018 05:53:05 napisał:

    GMO jest stosowane po to aby roślina mogła przyjąć ogromną dawkę np. roundup. Gdzie normalna roślina została by "spalona" po użyciu takiej dawki.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Budowa hal
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
0

Miej oko na kleszcze. Przestrzegaj podstawowych zasad

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń#, które występuje w naszym klimacie.

(czytaj więcej)
0

Dziedzictwo cysterskie w Łeknie. Wyjątkowe w skali europejskiej

Międzynarodowy projekt „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę” otrzymał# tytuł Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label). Wśród 18 ośrodków cysterskich, które biorą udział w projekcie, jest krajobraz klasztoru łekneńsko-wągrowieckiego. Gmina i Miasto Wągrowiec, otrzymując Znak Dziedzictwa Europejskiego, dołączyły do grona 66 miejsc w Europie uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

(czytaj więcej)
0

Miejsca otoczone czcią. Umieszczono pamiątkową talblicę

13 lat temu dzięki projektowi dofinansowanemu z# Powiatu Nakielskiego i zaangażowaniu mieszkańców Brzózek udało się przeprowadzić rewitalizację starego cmentarza ewangelickiego znajdującego się w naszej miejscowości.

(czytaj więcej)
0

Zamiana jednej niewoli na inną. "Zwycięstwo bez wolności"

Europa świętuje rocznicę kapitulacji III Rzeszy 8 maja. W Polsce jest to #Narodowy Dzień Zwycięstwa. Jednocześnie, co roku, jest to czas rosyjskiej kłamliwej propagandy historycznej.

(czytaj więcej)