Dziś mamy 2 maja 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

25 lutego 2017

Długa debata o szkole branżowej. Radni przyjęli także kilka uchwał

fot. MB

fot. MB

W piątek, 24 lutego, w urzędzie mroteckim odbyła się XXXI sesja rady miejskiej.

Zebranych powitał przewodniczący rady Andrzej Brzóska. Zanim jednak radniprzeszli do porządku obrad głos zabrali zaproszeni goście - starosta Tomasz Miłowski i przewodniczący rady powiatu Radosław Mrugowski. Tematem dyskusji z radą stał się pomysł utworzenia szkoły branżowej na bazie wygaszanego gimnazjum w Mroczy. Przedstawiciele powiatu wskazali kierunek, w którym chciałoby iśc starostwo - czyli utworzenia w Mroczy filii ZSP Lubaszcz. Nie widzą jednak przesłanek, przede wszystkim ekonomicznych, do tego, by utworzyć odrębną jednostkę, dla której organem prowadzącym miałoby być starostwo. Mogliby wyrazić zgodę na ewentualne utworzenie takiej szkoły, dla której organem prowadzącym byłaby gmina Mrocza, tu jednak nie ma takiej woli władz gminy Mroczy, przynajmniej dotychczas takiej nie było.

Jakie będzie stanowisko burmistrza - trudno wyrokować, jest on nieobecny w pracy z powodu pobytu w szpitalu. Po długiej dyskusji radni rozpoczęli obrady. Z powodu nieobecności burmistrza nie przedstawiono sprawozdania z jego działalności między sesjami.  

Radni podjęli decyzję o przyjęciu sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli, z działalności kierownika Komisariatu Policji w Mroczy oraz informacji o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie gminy w 2016 roku.

A także przyjęli uchwały: o zmianie w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2017 – 2027 i budżecie Gminy Mrocza na 2017 rok. Przyjęto także projekt dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, prowadzonego ustawą – Prawo oświatowe, ustalenia planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczyli na 2017 rok ze środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli, warunków udzielania bonifikat i stawek procentowych od pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego dla organizacji pożytku publicznego, wyrażenia zgody na nabycie w formie darowizny na rzecz Gminy Mrocza nieruchomości położonych w Białowieży i Kaźmierzewie gm.

Mrocza, wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości położonej w miejscowości Ostrowo, gmina Mrocza, stanowiącej własność Gminy Mrocza. Rajcy mroteccy jednogłośnie przyjęli także plany rozwoju wsi Matyldzin i Białowieża na lata 2017-2020, które zaakceptowane zostały wcześniej przez mieszkańców tych sołectw podczas zebrań sołeckich. Zaopiniowano także uchwały o ustaleniu maksymalnej kwoty dofinansowania za środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli oraz specjalności i form kształcenia, na które dofinansowanie jest przyznawane w 2017 r. oraz określenia warunków i trybu wspierania finansowego rozwoju sportu na terenie Gminy Mrocza.

W interpelacjach poruszone zostały tematy dwóch domów, której jako jedyne w Rościmienie nie posiadają podłączenia do wodociągu oraz drogi w Wielu.

Oceń artykuł: 19 22

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (3)

    Mati, w dniu 25-02-2017 14:20:32 napisał:

    Super, po prostu świetnie. Może odłączmy gminę Mrocza z tego pseudo powiatu nakielskiego i podłączmy się pod powiat bydgoski skoro Nakło ma nas gdzieś? Każda gmina ma szkołę średnią, tylko nie Mrocza. A pomysł z filią szkoły w Lubaszczu to kpina. Może od razu zburzmy ten budynek i salę po gimnazjum, bo po co maja puste stać. Tylko niech na uroczystości pojawią się oficjele z powiatu, tak jak chętnie przyjeżdżali na otwarcie

    odpowiedz

    • 4 (8)

    Gość, w dniu 25-02-2017 14:26:10 napisał:

    Czyli jak burmistrz się nie określi : to Rada samodzielnie nie ma swego zdania! Więc poco ona - ta Rada - niby jest ?! A mnie się wydawało, że wiodącym organem stanowiącym w naszej Gminie jest Rada Miasta i Gminy Mrocza. Jak widać jednak, o obliczu naszego środowiska nadal decydować będą ludzie spoza Gminy, niezwiązani z jej mieszkańcami.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Rejestracja BDO
500PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Konstrukcje stalowe
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Gdzie możesz korzystać z aplikacji mObywatel? Twój cyfrowy asystent

Majówka zwykle jest długo wyczekiwaną okazją do odpoczynku#, a tegoroczna zapowiada się wyjątkowo obiecująco - ze względu na jej długość i urokliwą pogodę. Bez względu na to, czy planujesz relaksować się w pobliżu domu czy wyruszysz w podróż - sprawdź, dlaczego warto spędzić ją z mObywatelem!

(czytaj więcej)
0

Zafałszowane oregano. W przyprawie często znajdują się obce rośliny

Aromatyczne oregano ma wielu amatorów na całym #świecie. Jest to bowiem nie tylko popularna przyprawa, np. do pizzy czy dań z pomidorów, lecz także ceniony surowiec leczniczy i kosmetyczny. Niestety, badania wskazują, że oferowane na rynku spożywczym oregano często jest w mniejszym lub większym stopniu zafałszowane!

(czytaj więcej)
0

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Zasługują na uznanie

Pasja i wola działania zasługuje na uznanie! Dziś Międzynarodowy Dzień# Psa Ratowniczego.

(czytaj więcej)
0

Jak założyć łąkę kwietną? Otoczenie nabierze sielskiego charakteru

Kwietne łąki coraz częściej zastępują tradycyjne #trawniki. Składają się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się odprężającym miejscem rekreacji, domem dla wielu pożytecznych zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy! Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny.

(czytaj więcej)