Dziś mamy 7 czerwca 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

27 października 2019

Delfinki obchodziły Dzień Kundelka. Dzieci odwiedził wyjątkowy gość

fot. Karolina Michna

fot. Karolina Michna

Dnia 25 października grupa Delfinki z oddziału przedszkolnego w # Olszewce obchodziła Dzień Kundelka.

Z tej okazji każde dziecko mogło przynieść ze sobą pluszaki, zabawki oraz książeczki o pieskach. Podczas zajęć dydaktycznych szukaliśmy odpowiedzi na pytania m.in. Jak prawidłowo opiekować się psem? Czy pies może być przyjacielem człowieka? Co czują psy? Czy psy są groźne?

Przedszkolaki poznały różne rasy psów, omówiły akcesoria niezbędne każdemu pieskowi. Ponadto dzieci poznały zasady obowiązujące podczas kontaktu z czworonożnymi pupilami. Dowiedzieliśmy się również, iż pieski mogą pełnić funkcje przewodnika, tropiciela, ratownika itp.

Wychowankowie wysłuchali bajki i opowiadania o naszych czworonożnych przyjaciołach, wykonywali prace plastyczne oraz zabawy matematyczne. Na koniec dzięki uprzejmości p. Ewy S. odwiedził nas cudny kundelek. Dzieci mogły pogłaskać pieska, a także nakarmić go karmą.

Dla przedszkolaków był to dzień pełen wrażeń oraz atrakcji.

Materiał: Karolina Michna

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 134 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Kwestia dostępności wody jest obecnie jednym z największych wyzwań #dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w odległych zakątkach świata, ale także w Polsce. Obchodzony 5 czerwca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Środowiska to dobry moment, by zastanowić się, co każdy z nas może zrobić w kontekście ochrony tego życiodajnego zasobu.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)