Dziś mamy 4 czerwca 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

04 kwietnia 2020

Czy można przebywać na działkach? Polski Związek Działkowców wyjaśnia

Komunikat Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z dnia 3 kwietnia #2020 r. w sprawie obowiązujących przepisów w zakresie dostępu do działki w ROD - 03.04.2020.

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej sprzecznymi informacjami nt. prawa działkowca do przebywania na działce w ROD, informujemy, że na gruncie obowiązującego prawa brak jest podstaw dla formułowania wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania na działkach ROD.

W szczególności wskazać należy na fakt, że działkowiec posiada tytuł prawny do indywidualnej działki. Co więcej, działkowcowi przysługuje prawo własności do naniesień i nasadzeń zlokalizowanych na tej działce. Zakaz przebywania na działce byłby zatem równoznaczny z wprowadzeniem wobec działkowca ograniczenia w korzystaniu z chronionych ustawą praw majątkowych, a nawet prawa własności. W obecnych warunkach żaden przepis prawa powszechnego nie statuuje takich ograniczeń. Warto podkreślić, że specyficzne rozwiązania prawne obowiązujące w ROD, gdzie poszczególne obszary (działki) mają indywidualnych, „prywatnych” dzierżawców, wykluczają też możliwość zakwalifikowania działek jako terenów zielni pełniących funkcje publiczne.

Krajowy Zarząd PZD pragnie podkreślić, że mając świadomość powagi sytuacji wywołanej epidemią, w ramach posiadanych uprawnień, PZD podjął decyzję o zamknięciu terenów ROD dla osób trzecich. W funkcjonowaniu ROD wprowadzono również szereg obostrzeń dotykających działkowców, m.in. wyłączono z użytkowania przestrzenie wspólne w ogrodach, jak place zabaw, świetlice itp. Do działkowców kierowane są komunikaty o ograniczenie do minimum aktywności na terenie ROD, zachowanie szczególnej ostrożności, powstrzymanie się od bezpośrednich kontaktów z osobami spoza najbliższej rodziny.

Jednocześnie, mając na uwadze sygnały o próbach nakładania na działkowców mandatów w związku z pobytem na działce, jak również z powodu przemieszczania się w celu dotarcia na działkę w ROD, KZ PZD wskazuje, że powyższe działania budzą poważne wątpliwości w kontekście obowiązujących przepisów. Stoją też w sprzeczności z publicznymi wypowiedziami przedstawicieli władz, w tym Ministerstwa Zdrowia. Niewątpliwie w określonych stanach faktycznych wyjazd na działkę w ROD może być zaliczany do kategorii przemieszczania się w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Wskazując na powyższe, KZ PZD apeluje do działkowców, aby pomimo przysługujących im praw, maksymalnie ograniczyli wizyty na działkach. Jakkolwiek teoretycznie, przy należytej ostrożności, pobyt na działce nie powinien rodzić ryzyka, to jednak nie zawsze wszystko możemy kontrolować. Pamiętajmy, w obecnych warunkach, każda zbędna aktywność poza miejscem zamieszkania, to zwiększenie ryzyka. Ograniczmy wizyty w ROD i dopilnujmy, aby zarówno w ogrodzie, jak i w drodze do niego, zachować maksimum ostrożności. Co więcej, widząc przypadki naruszenia prawa, nie wahajmy się zawiadomić o nich organów porządkowych. Ścisłe respektowanie ograniczeń, nawet jeżeli są uciążliwe, jest konieczne, zarówno dla dobra nas samych, jaki i ogółu społeczeństwa.

Materiał: Krajowy Zarząd PZD

Oceń artykuł: 15 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (38) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (13)

  tyle, w dniu 04-04-2020 17:21:06 napisał:

  Jest zakaz przemieszczania się a nie pobytu na działce. Więc w drodze do gdy trafimy na upierdliwego może skończyć się mandatem.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 8 (16)

  satrywuj, w dniu 04-04-2020 18:00:33 napisał:

  Rolnik może uprawiać pole w trakcie epidemii, więc to samo może właściciel kawałka ziemi na działce.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -1 (19)

  Kolega, w dniu 04-04-2020 18:04:32 napisał:

  Proszę was czyli każdy kto ma swój domek na działce, nad jeziorem, morzem itd. też może tak jechać. Albo siedzimy w domu albo nie ma zakazu przemieszczania się proste!!!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -2 (8)

  miszczu, w dniu 04-04-2020 19:36:52 napisał:

  Na szczęście mamy działkę w centrum na Dąbrowskiego z altanką

  odpowiedz

  • 2 (14)

  Kora, w dniu 04-04-2020 20:04:31 napisał:

  Dzwoniłam dzis do dzielinicowego. Jutro z dziećmi ide na działke.

  odpowiedz

  • -7 (15)

  Adrian , w dniu 04-04-2020 20:32:15 napisał:

  Spacerujcie dalej to się rozprzestrzeni bo i w Nakle już zawitał...

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (5)

  Qwerty, w dniu 04-04-2020 21:03:45 napisał:

  Inwestycje drogowe są realizowane..tak samo jak budowlane..salon rowerowy też otwarty...ale do lasu nie możesz iść..

  odpowiedz

  • 6 (8)

  czytelnik, w dniu 04-04-2020 21:32:01 napisał:

  A czy mogę odwiedzić teściową na cmentarzu czy dostanę mandat.

  odpowiedz

  • -4 (12)

  zniesmaczony, w dniu 04-04-2020 21:53:53 napisał:

  Zakaz wychodzenia z domu i wszystko chyba jasne. Włosi mają zakazy gdzieś i giną jak muchy! Chcecie tego samego, chyba tak, bo Nakielanie swój rozum pokazali już nie raz podczas wyborów!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (13)

  Adolf , w dniu 04-04-2020 23:24:17 napisał:

  Nie no ręce opadają. J... ebać policję i polityków z PiS robią sobie co chcą. Nie wprowadzą stanu wyjątkowego wiadomo dlaczego. Panie prezydencie Duda tym przegrał pan wybory

  odpowiedz

  • -2 (14)

  hsj, w dniu 05-04-2020 00:05:19 napisał:

  Na działki też nie powinni mieć wstępu !! jak do lasu nie można to chyba na działkę też nie... na działkach się zaczynają schodzić wszyscy. To nie jest chyba niezbędne pójście na działkę i debaty z sąsiadami, robienie skupisk...

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (6)

  Wędkarz , w dniu 05-04-2020 07:06:02 napisał:

  Do lasu nie, na ryby też nie a na działkę tak do kościoła tak No widać teraz kto rządzi w Polsce. Żałosne

  odpowiedz

  • 0 (10)

  Lowca, w dniu 05-04-2020 07:25:54 napisał:

  Zakaz to zakaz. Jak chcecie wypić piwko to możecie w domu. Albo na balkonie,a kwiatki też można w doniczkach zawiesić Tylko tępe pały nie mogą zrozumiec że trzeba wyjść z domu i się przemieścić do celu. Tam ktoś pisze o rolniku. Rolnik musi bo to potrzebne mu do życia. Ma z tego pieniądze a działka nie jest waszym żywicielem.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -4 (10)

  Kelm kelmo, w dniu 05-04-2020 07:29:56 napisał:

  Mandaty i kary walić to się nauczą

  odpowiedz

  • 1 (15)

  Dzialkowiec, w dniu 05-04-2020 07:39:40 napisał:

  Mam działkę i podjeżdżam samochodem dosłownie dwa metry pod furtkę żeby do niej dojść. Nie muszę nawet chodzić i jest to moja własność także z jakiej racji nie mógł bym na niej być. Jeśli ktoś całe życie mieszka w bloku i nie pomyślał żeby sobie taką nabyć to teraz ma pecha.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 8 (10)

  k, w dniu 05-04-2020 07:49:58 napisał:

  Działa sama w sobie jest izolowana.Po drodze na działki na K Wielkiego jest sklep a pod sklepem bar pod chmurką gdzie piwosze za nic mają zakaz zgromadzeń,przoduje w tym jeden brudny pan z osiedla,który cały dzień sępi pod sklepem,radiowóz codziennie mija go i kolegów i nic.Panowie w mundurach chętnie za to spacyfikują dziecko z psem na spacerze i odtrąbią to jako sukces.

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Dzialkowiec, w dniu 05-04-2020 09:25:52 napisał:

  Tak i nie mam nic przeciwko wędkowaniu i spacerach po lesie.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (6)

  Dwa rozki, w dniu 05-04-2020 13:20:57 napisał:

  Ja chce gdzieś się wybrać z moją Ewka i jej kochankiem remikiem. Nasze wspólne dzieci też. Bo jak można wysiedzieć w domu.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Wosk nabłyszczający Joanna 130ml
9,50PLN
Kwasy...
Fotokubek klasyczny
19,90PLN
Meble kuchenne - na zamówienie
Zabiegi dla panów
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Oczyszczanie twarzy
Deska elewacyjna
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)