Dziś mamy 29 maja 2020, piątek, imieniny obchodzą:

22 maja 2020

Chcesz wstąpić do terytorialnej służby wojskowej? Trwa nabór!

fot. K-PBOT

fot. K-PBOT

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, w ramach utworzonych Wojsk Obrony #Terytorialnej (WOT) sformowana została 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”.

Jej Stałym Rejonem Odpowiedzialności (SRO) są powiaty: toruński, aleksandrowski, włocławski, radziejowski, lipnowski, rypiński, golubsko-dobrzyński, brodnicki, wąbrzeski, grudziądzki, chełmiński, świecki, tucholski, sępoleński, bydgoski, nakielski, żniński, mogileński, inowrocławski.

Już teraz wszyscy chętni do wstąpienia w szeregi 8.K-PBOT mogą starać się o przyjęcie do służby.

8 kroków do służby w 8.K-PBOT:
1. Udaj się do Wojskowej Komendy Uzupełnień (WKU) właściwej do miejsca swojego zamieszkania.
2. Złóż wniosek o powołanie do służby wraz z potrzebnymi dokumentami (www.terytorialsi.wp.mil.pl/jak-zostac-terytorialsem) – istnieje możliwość złożenia wniosku poprzez platformę internetową e-PUAP.
3. Zapoznaj się z materiałami przygotowującymi do rozmowy rekrutacyjnej (www.terytorialsi.wp.mil.pl/jak-zostac-terytorialsem).
4. Przyjdź na zapoznanie z jednostką.
5. Spotkaj się z komisją rekrutacyjną na rozmowy w jednostce.
6. Staw się na badania lekarskie i psychologicznie.
7. Odbierz kartę powołania z Wojskowej Komendy Uzupełnień.
8. Staw się na szkoleniu podstawowym lub wyrównawczym.

Co jest ci potrzebne?
Obywatelstwo polskie.
Ukończony 18 rok życia.
Zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej.
Niekaralność.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy już blisko 24 tys. żołnierzy.

Kim jest statystyczny ochotnik – Terytorials?

Żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) są ludźmi młodymi, blisko 70% żołnierzy 8.K-PBOT jest w wieku 35 lat. Ponad 40% żołnierzy posiada wykształcenie techniczne, ponad 33% wykształcenie ogólne, a 15% wykształcenie humanistyczne.

3% żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) posiada wykształcenie prawnicze oraz medyczne. Zebrane do tej pory dane wskazują również, że ponad 15% żołnierzy to studenci różnych kierunków.

Pielęgniarka, ratownik medyczny, personel medyczny Terytorialsem? Tak!

Pielęgniarki, pielęgniarze, ratownicy medyczni, personel medyczny, który wstąpi do WOT może rozwijać się zawodowo na wiele sposobów. Począwszy od uczestnictwa w bezpłatnych kursach i szkoleniach specjalistycznych, jak również korzystania z możliwości dofinansowania kosztów studiów, kształcenia podyplomowego zgodnie z ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej na czas pełnienia Terytorialnej Służby Wojskowej.

Niezwykle istotnym jest również fakt wypłacanego świadczenia finansowego oraz ubezpieczenia zdrowotnego za każdy dzień spędzony w wojsku. Dodatkowo, żołnierzom WOT przysługuje dodatek za „gotowość bojową” w wysokości ponad 400 zł za każdy miesiąc służby. Kwota ta nie podlega opodatkowaniu.

Gdzie się zgłosić?

Osoby zainteresowane służbą w 8  Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” swoje pierwsze kroki powinni skierować do Wojskowych Komend Uzupełnień w Bydgoszczy, Brodnicy, Grudziądzu, Inowrocławiu, Toruniu i we Włocławku.

Jak wygląda nasz system szkolenia?

Na potrzeby szkolenia żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową (TSW)  w Wojskach Obrony Terytorialnej został wdrożyły innowacyjny 3-letni system szkolenia. System ten jest skonstruowany w taki sposób, aby umożliwić pogodzenie życia osobistego i zawodowego ze służbą wojskową.

Pierwszym etapem tego szkolenia są tzw. „szesnastki”, czyli 16-dniowe szkolenia podstawowe oraz 8-dniowe szkolenia wyrównawcze.

Szkolenia podstawowe są skierowane do osób, które wcześniej nie były w wojsku i trwają 16 dni.

Priorytetem tego szkolenia są zajęcia z taktyki ogólnej, topografii, SERE, kształcenia obywatelskiego, udzielania pierwszej pomocy oraz szkolenia ogniowego, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Pierwsze 16 dni to podstawa, na której rozwijana jest dalsza wiedza wojskowa. 

Szkolenia wyrównawcze są skierowane do rezerwistów rozpoczynających Terytorialną Służbę Wojskową. Jego celem jest wyrównanie poziomu wyszkolenia ochotników, którzy wcześniej pełnili służbę w różnych jednostkach wojskowych.

16-dniowe szkolenie podstawowe, czy też 8-dniowe wyrównawcze jest tylko preludium i przepustką do dalszego szkolenia „Terytorialsów”. Po ich zakończeniu żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczynają trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym, czyli w czasie wolnym od pracy.

Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych. W ciągu 3 lat żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej będą uczestniczyć w minimum 124 dniach szkoleniowych, natomiast  kształcenie specjalistów realizowane będzie w większym wymiarze czasowym.

Materiał: kpt. dr Diana WARCHOCKA oficer prasowy 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”

Oceń artykuł: 6 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (3)

  czytelnik, w dniu 22-05-2020 17:36:28 napisał:

  Przywrócić przysposobienie obronne we wszystkich szkołach,raz na zawsze.Bez dyskusji.

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Mieszkaniec, w dniu 22-05-2020 23:17:43 napisał:

  Naucza mnie obsługi pilarki? To przyjdę ale chce stopień generała ewentunie drugi po maciorze i jego panience bartusiu

  odpowiedz

  • 1 (3)

  xx, w dniu 23-05-2020 06:49:39 napisał:

  Za komuny to było OTK i koszarowani byli na 2 lata tzw. tania siła robocza rządu PZPR-widać że Maciarewicz kocha smaki pokomunistyczne i stworzył dorywczą tanią siłę roboczą rządu PiS-u ==komuno wróć

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Marta, w dniu 23-05-2020 20:11:29 napisał:

  Banda leniwych nieudaczników. Za robotę się weźcie

  odpowiedz

  • 0 (2)

  xxx, w dniu 25-05-2020 08:24:01 napisał:

  A co wy wiecie o prawdziwej wojaczce specjaliści od poprawnie zaścielonego wozu!!!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble kuchenne - na zamówienie
Pokój dzienny/ jadalnia/ sypialnia/ biuro
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Szafy przesuwne
Budowa stanu surowego
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)