Dziś mamy 2 maja 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

18 września 2013

Bohaterowie Krajny

fot. UMiG w Mroczy

fot. UMiG w Mroczy

W dniach 6-7 września w Górce Klasztornej i Łobżenicy odbył się Zlot Bohaterowie Krajny.

To ważna impreza, mająca na celu badanie i propagowanie historii Krajny. Głównymi organizatorami byli: prof. Michał Kokowski z Krakowa (pochodzący z Krajny), Sanktuarium w Górce Klasztornej oraz Gimnazjum Publiczne im. Jana Pawła II Łobżenicy.

Spotkanie rozpoczęło się w piątek o godzinie 15 uroczystą mszą św., którą w najstarszym sanktuarium maryjnym w Polsce celebrował ks. bp Jan Tyrawa. Następnym punktem spotkania było przedstawienie komputerowych prezentacji na temat bohaterów Krajny. Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów przedstawiła interesujące fakty na temat życia i działalności Krajan, którzy wnieśli ogromne zasługi w pracy społecznej, gospodarczej, nauce i oświacie dla naszej Małej Ojczyzny.

Następnie ksiądz Paweł Cieślik przedstawił prelekcję: „Przesłanie Rodła – V Prawd Polaków i ks. Patron dr. Bolesław Domański”. Ostatnim punktem dnia było muzyczne spotkanie młodzieży, zostały zaprezentowane pieśni turystyczne, patriotyczne i religijne.

W sobotę, tym razem w Gimnazjum w Łobżenicy, odbyły się dwie kolejne sesje poświęcone tematyce bohaterów Krajny. Następnie rozegrano mecze towarzyskie piłki nożnej oraz siatkówki na tutejszym orliku. Popołudniowe spotkanie odbyło się w Górce Klasztornej. Na forum prowadzonym przez Romualda Rosińskiego zebrani dyskutowali na temat bohaterstwa. Przewodnie wątki to: „Co to jest bohaterstwo?”; „Czy opłaca się być bohaterem?”; „Jak być bohaterem w czasach pokoju?”; „Czy istnieje związek między bohaterstwem i świętością?”

Podsumowując, zlot był udany. Dużo się dowiedzieliśmy o bohaterach Krajny. Być może powstanie encyklopedia bohaterów Krajny. Przy okazji przekonaliśmy się, jak wielu jest mieszkańców Krajny dumnych ze swojego regionu i zainteresowanych jego barwną historią.

materiał: Natalia Mielcarek, Łukasz Jankowski, uczniowie Gimnazjum w Mroczy

Oceń artykuł: 145 179

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Krajan, w dniu 20-09-2013 13:02:19 napisał:

    A może zaprezentować bohaterów Krajny

    odpowiedz

    • 1 (1)

    rampelman, w dniu 16-11-2013 09:30:49 napisał:

    Impreza nie do końca należycie przemyślana. Nadmiernir rozbudowana ze szkodą dla bohaterów Krajny. Pozostaję niezmiennie pod wrażeniem tylko kazania bp. Tyrawy

    odpowiedz

    • 1 (1)

    halo, w dniu 18-11-2013 07:23:32 napisał:

    Nie wdając się w dysputę uważam, że prof. M. Kokowski podczas badań nad historią Krajny jeszcze przez wiele lat będzie musiał posługiwać się "latarką"

    odpowiedz

    • 1 (1)

    rampelman, w dniu 21-11-2013 07:04:45 napisał:

    Rozpatrywanie histoeii Krajny Złotowskiej i Krajny Nakielskiej na jednej płaszczyźnie jest błędem historiozoficznym.

    odpowiedz

    • 1 (1)

    xxl, w dniu 17-02-2014 05:16:57 napisał:

    Impreza zapowiadała się obiecująco. Skończyła się podsumowaniem w gronie 5 osób.

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Jawa, w dniu 17-02-2014 06:07:17 napisał:

    O zgrozo - zakończyła się bez udziału młodzieży!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
0

Gdzie możesz korzystać z aplikacji mObywatel? Twój cyfrowy asystent

Majówka zwykle jest długo wyczekiwaną okazją do odpoczynku#, a tegoroczna zapowiada się wyjątkowo obiecująco - ze względu na jej długość i urokliwą pogodę. Bez względu na to, czy planujesz relaksować się w pobliżu domu czy wyruszysz w podróż - sprawdź, dlaczego warto spędzić ją z mObywatelem!

(czytaj więcej)
0

Przepis na syrop z lilaka. Właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe

Dość wcześnie w tym roku zakwitł lilak pospolity#, zwany przez wielu bzem. Roślina cechuje się wyjątkowym zapachem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że posiada ona wiele właściwości leczniczych.

(czytaj więcej)
0

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto obchodzone od 20 lat

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony# jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem.

(czytaj więcej)
0

Jak założyć łąkę kwietną? Otoczenie nabierze sielskiego charakteru

Kwietne łąki coraz częściej zastępują tradycyjne #trawniki. Składają się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się odprężającym miejscem rekreacji, domem dla wielu pożytecznych zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy! Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny.

(czytaj więcej)