Dziś mamy 27 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

27 września 2017

Wymiana młodzieży dobiegła końca. Tydzień pełen wrażeń minął bardzo szybko

fot. pow.

fot. pow.

Od 10 do 16 września miała miejsce kolejna wymiana młodzieży pomiędzy # uczniami Szkoły Podstawowej w Mroczy (klasy gimnazjalne) oraz Zespołem Szkół w Lindern (Niemcy).

Podczas minionego tygodnia młodzi ludzie mieli okazję przebywać w swoim towarzystwie, ale przede wszystkim wspólnie działać umacniając trwające już przyjaźnie oraz zawierać nowe znajomości. Program przygotowany przez obie szkoły pełen był wspólnych działań nastawionych na integrację w poszanowaniu kultury i odrębności obu państw. Podczas spotkania Polacy wraz z Niemieckimi kolegami poznawali urokliwe zakątki Bydgoszczy. Wspaniale bawili się podczas wtorkowej wyprawy do Rościmina, gdzie pod szczególną opieką pływali kajakami po tamtejszym jeziorze. W środę uczestnicy spotkania przechadzali się uliczkami Gdańska poznając wspólną historię i ciekawostki dotyczące Polski i Niemiec, a związane z Gdańskiem.

W czwartek uczniowie odwiedzili tutejszy urząd, a następnie wyruszyli do Torunia podążając śladem „Katowskich opowieści” Kat Toruński wraz ze swoja żoną pokazywali młodzieży miasto.

Piątkowe przedpołudnie uczniowie spędzili w szkole, gdzie podczas warsztatów kulinarnych piekli smakowite słodkości, a następnie razem wykonywali obrazy z widokami Polski, które zaprezentowane będą podczas wystawy w szkole.

Popołudnia i wieczory młodzi Niemcy spędzali pod opieką rodzin gospodarzy. Dzięki temu poznali okolicę i tutejszą kulturę, obyczaje i gościnność.
Tydzień szybko minął. W piątkowe południe w mroteckim parku w obecności i przy współudziale gości posadziliśmy dąb na znak naszej długoletniej współpracy.

Tak ogromne przedsięwzięcie nie mogło by się odbyć bez współudziału wielu osób, którym za pracę, wsparcie, pomoc, poświęcony czas i serce bardzo serdecznie dziękujemy. Projekt był dofinansowany z funduszu Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz ze środków Miasta i Gminy Mrocza. Organizatorami byli nauczyciele oraz uczniowie wraz z rodzinami.

materiał:Katarzyna Tomasz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Pogoda wprost wymarzona. Wędrówka wzdłuż meandrującej rzeki

Dzisiejszą 16 kilometrową wędrówkę rozpoczęliśmy# i zakończyliśmy na przystani Powiat Nakielski.

(czytaj więcej)
0

Piękna trucicielka. Konwalię należy trzymać z dala od dzieci

Najpierw z kłącza wyrasta zielona łodyżka, a dopiero później #pojawiają się drobne dzwonki ukryte pomiędzy dużymi, zielonymi liśćmi. Tak rozkwita konwalia majowa, która przyciąga delikatną wonią. Jej piękne, białe kwiaty od wieków są symbolem niewinności. Dziko rosnąca roślina ma wiele właściwości leczniczych.

(czytaj więcej)