Dziś mamy 28 marca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

18 lutego 2020

Beneficjenci odebrali umowy w ramach RPO i PROW. Sprawdź, na jakie projekty

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Umowę RPO na 7 milionów odebrała dziś (18 lutego) państwowa spółka PKP #Polskie Linie Kolejowe, która przystępuje do opracowania dokumentacji projektowej przebudowy linii kolejowej nr 207 na odcinku Grudziądz – granica województwa. Łączna wartość wszystkich przekazanych umów o dofinansowanie, z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, wynosi 27 milionów złotych.

Rewitalizacja linii kolejowej nr 207 Grudziądz - granica województwa w kierunku Malborka na odcinku 20 kilometrów to konieczność. Jej stan techniczny jest obecnie niezadawalający, w wielu miejscach pociągi muszą zwalniać poniżej zakładanej prędkości.

- Wśród beneficjentów są też instytucje otoczenia biznesu, które przygotowują kolejne instrumenty wsparcia przedsiębiorstw. Firmy słusznie inwestują w rozwój właśnie teraz, wykorzystując koniunkturę w gospodarce - podkreśla marszałek Piotr Całbecki. W dzisiejszym spotkaniu z beneficjentami uczestniczyli też wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

Trzy z wręczonych umów dotyczą organizacji wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorców. Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny i toruńska Izba Przemysłowo-Handlowa poszerzają swoje oferty, tworzą nowe przestrzenie z myślą o profesjonalnych usługach doradczych i szkolą własnych pracowników. Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego przygotowuje się do uruchomienia platformy internetowej, adresowanej przede wszystkim do przedsiębiorców zaangażowanych w organizację giełd korporacyjnych lub będących ich klientami.

Termomodernizacja i gospodarka wodno-ściekowa

Z puli RPO zostaną sfinansowane także prace modernizacyjne, adaptacyjne i termomodernizacyjne budynków użyteczności publicznej w gminie Chełmża w powiecie toruńskim (pływalnia Ośrodka Sportu i Turystyki w Chełmży), gminie Solec Kujawski w powiecie bydgoskim („Dom Dobrych Praktyk” i przychodnia przy ul. Powstańców w Solcu Kujawskim) i gminie Zławieś Wielka w powiecie toruńskim (Gminny Ośrodek Zdrowia w Górsku).

Dotacje na inwestycje w infrastrukturę wodno-ściekową otrzymują gminy Lubiewo w powiecie tucholskim i Lubanie w powiecie włocławskim.

Rewitalizacja miast, nowe miejsca w przedszkolach

Znaczące wsparcie przeznaczamy na działania rewitalizacyjne w miastach. 3 miliony złotych otrzymało Wąbrzeźno na odnowę zdegradowanego osiedla Podzamcze. Samorząd Sępólna Krajeńskiego przeprowadzi modernizację rynku i dochodzących do niego uliczek. Wartość dofinansowania to 3,5 miliona złotych.

Nowe miejsca w przedszkolach powstaną w Gniewkowie w powiecie inowrocławskim (31) oraz Ostrowitem (70) i Wrockach (62) w powiecie golubsko-dobrzyńskim. 2 miliony złotych przeznaczamy na utworzenie zupełnie nowego żłobka w Grudziądzu. Powstanie w dzielnicy Owczarki, znajdzie w nim miejsce 60 maluchów w wieku do lat 3.

Dotację na rozbudowę swojej bydgoskiej siedziby otrzymali druhowie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W budynku przy ulicy Terasy 2 powstaną kawiarenka społeczna i świetlica. Dofinansowanie wynosi 800 tysięcy złotych. Harcówka ZHR powstała wcześniej dzięki środkom RPO (zobacz Harcówka dla bydgoskich druhów).

Modernizacja wsi

Pięć kolejnych umów dotyczy projektów finansowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Odebrali je beneficjenci wskazani przez Lokalną Grupę Działania „Nasza Krajna i Pałuki”:

• powiat nakielski, który wyda książkę „Nakło i Noteć. Dzieje i losy”,

• gmina Sępólno Krajeńskie, która zorganizuje piknik wędkarski,

• gmina Sadki (powiat nakielski), która wybuduje ścieżkę pieszo-rowerową przy drodze powiatowej na odcinku Sadki-Samostrzel,

• gmina Więcbork (powiat sępoleński), który doposaży wypożyczalnię sprzętu turystycznego przy plaży miejskiej,

• firma Hurt Trans Kawiko, która stworzy w gminie Więcbork staw rybny.

Materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 1 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 6 (6)

  Nie wierzę, w dniu 18-02-2020 16:39:13 napisał:

  Sadki wybudują ścieżkę pieszo-rowerową a Nakło ... wyda książkę??? Czy to jest niezbędne dla poprawienia życia ludzi w tej dziurze??? Kto dziś czyta takie książki???

  odpowiedz

  • 7 (7)

  tomek, w dniu 18-02-2020 16:50:00 napisał:

  w Nakle książka ale osiągnięcie

  odpowiedz

  • 3 (3)

  tomek, w dniu 19-02-2020 10:01:40 napisał:

  Karetkę kupcie dla szpitala bo jest za mało

  odpowiedz

  • 2 (2)

  kory, w dniu 19-02-2020 11:19:44 napisał:

  Jak rozumiem książkę dla powiatu napisze monopolista Łaniecki? Może wreszcie ktoś z naszego muzeum by się zaangażował i pochwalił wiedzą.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Jolka, w dniu 19-02-2020 12:51:01 napisał:

  W Nakle brakuje sygnalizacji

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (2)

  Radek, w dniu 19-02-2020 12:52:33 napisał:

  W Nakle brakuje sygnalizacji świetlej

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Novitus Mała Plus
sugerowana cena producenta: 1217,70 PLN
Pokój dzienny/ jadalnia/ sypialnia/ biuro
Baterie
od 0,90PLN
Kasa fiskalna ONLINE Datecs WP500
1399PLN PROMOCJAPLN
Lakiernictwo
Narożniki
0

Chodź, pomaluj swój świat… na zielono. Apetyczne przepisy na Dzień Szpinaku

Świętować można z różnych okazji. Boże Narodzenie jednoznacznie kojarzy się z #czerwonym barszczem i zupą grzybową, a Wielkanoc to świetny pretekst do zajadania się żurem i jajkami na tysiąc sposobów. Kalendarz jest jednak wypełniony wieloma innymi, smakowitymi datami. Wiedzieliście, że 26 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szpinaku? Najwyższa pora dać temu liściastemu specjałowi zielone światło w kuchni!

(czytaj więcej)
0

Co robić z dziećmi w domu? Wspólnie pieczmy słodkości!

Co robić z dzieciakami, które więcej czasu spędzają w domu? Istnieje wiele pomysłów na to, #jak w prosty i przyjemny sposób zorganizować czas, angażując także najmłodszych. Jedną z przyjemniejszych aktywności, która pozwoli nam na działanie zespołowe, jest wspólne pieczenie słodkości – a efekty, och, będą pyszne! Oto garść inspiracji na proste w przygotowaniu i smaczne wypieki, które możemy przyrządzić wspólnie z najmłodszymi.

(czytaj więcej)
0

"Odkażanie" koronawirusa po polsku. W izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

Butelka wódki, kilka piw i ze dwa wina – to dla żony. Będzie na zapas” – mówi, stojąc w kolejce #w monopolowym. Ale robi to także następnego dnia… Pandemia koronawirusa i związana z nią kwarantanna staje się dla wielu Polaków pułapką. W wyniku izolacji częściej sięgają po alkohol i piją znacznie większe jego ilości. Podczas gdy np. władze departamentu Aisne w północno-wschodniej Francji wydają zakaz sprzedaży alkoholu w związku z epidemią Covid-19, w Polsce sklepy monopolowe pospiesznie i na bieżąco uzupełniają braki w asortymencie.

(czytaj więcej)
0

Wspólne gotowanie może być super zabawą. Zaangażuj w nie swoją rodzinę

Gotowanie może być fantastycznym sposobem na oderwanie się od przyziemnych spraw związanych z# pracą lub pomysłem na spędzenie czasu w gronie najbliższych. Zwłaszcza, gdy okoliczności nie sprzyjają wychodzeniu z mieszkania.

(czytaj więcej)