Dziś mamy 5 maja 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:

02 stycznia 2016

Podsumowanie 2015 roku. Wiele się wydarzyło!

Za nami 2015 rok. Dla Nakła był bogaty w wiele ważnych wydarzeń. Sporo działo się w polityce, gospodarce i kulturze. Były wybory, oddanie do użytku ważnych inwestycji oraz liczne jubileusze.

Tuż na początku 2015 roku swoją wyprawę wzdłuż Warty rozpoczął Maciej Boinski. Do pokonania miał ponad 800 km. 12 lutego powitano go na przystani w Nakle.

Od 1 stycznia ponownie w Nakle zaczął funkcjonować Sąd Rejonowy. Z tej okazji gratulacje na ręce prezesa Sądu Rejonowego w Nakle nad Notecią Bartosza Łapińskiego złożyli Starosta Nakielski Tomasz Miłowski i Wicestarosta Nakielski Andrzej Kinderman.

5 stycznia zakończyła się kampania cukrownicza. Przez ponad sto dni kupiono blisko 530 tysięcy ton surowca, z którego wyprodukowano ponad 79 tysięcy ton cukru. Był to największy skup oraz produkcja w historii zakładu.

Początek stycznia to także WOŚP. Na ulicach Nakła i w NOK-u pieniądze zbierało ponad 100 wolontariuszy. Łącznie podczas całego dnia w NOK-u zebrano 24 880,67zł. Orkiestra grała także w niektórych sołectwach gminy Nakło. 

W styczniu zmarła najstarsza mieszkanka gminy Nakło Jadwiga Leppert. 27 lutego 2015 roku obchodziłaby 102 urodziny. Odbywało się także wiele zabaw, maturzyści odliczali dni do matury biorąc udział w studniówkach. Styczeń obfitoał także w spokania z okazji Dnia Babci i Dziadka. 

30 stycznia w Potulicach odbyła się uroczystość z okazji 10-lecia działalności oddziału terapeutycznego dla uzależnionych od alkoholu. W 2015 roku nastąpiła także zmiana dyrektora Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle. Od 1 lutego funkcję tę zaczął pełnić Tomasz Pasieka. Luty i marzec to przede wszystim czas wyborów sołtysów sołectw w gminie Nakło, ale także okres licznych zabaw karnawałowych. 12 lutego ruszyła Nakielska Akademia S.O.S., do której przystąpiło 8 szkół podstawowych.

W marcu tradycyjnie Panie świętowały Dzień Kobiet. Dom Pomocy Społecznej obchodził natomiast 10 lat istnienia placówki. 26 uczestników wzięło udział w konkursie pianistycznym pod honorowym patronatem Rafała Blechacza. Konkurs odbywał się w auli I LO.

18 kwietnia Nakło odwiedził Szymon Hołownia. Spotkanie ze znanym dziennikarzem i publicystą odbyło się po mszy św. w kościele pw. św. Wawrzyńca. 

Maj tradycyjnie rozpoczął się uroczyście ze względu na coroczne obchody, ale także odbywały się I Komunie Święte, a ponadto wybieraliśmy Prezydenta RP. W 2015 roku mogliśmy także podziwiać występy Agaty Stachowiak, która wzięła udział w You Can Dance, z którego niestety wyeliminowała ją kontuzja.

Na początku czerwca parafianie wzięli udział w niezwykłej uroczystości. W kościele pw. św. Wawrzyńca odbyła się msza św. prymicyjna. która rozpoczęło błogosławieństwo, po czym nowy ksiądz Tomasz Klafetka w asyście liturgicznej wyruszył do kościoła.

W czerwcu odbywało się wiele festynów rodzinnych, a także uroczystości. Dwa dni świętowano dziesiątą rocznicę ufundowania Sztandaru Wojskowego 1 batalionowi logistycznemu Ziemi Nakielskiej. 

55-lecie święceń kapłańskich obchodził ks. kanonik Marian Wróblewicz z parafii  p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

 

Czerwiec i lipiec obfitował w liczne imprezy na przystani w Nakle. Po raz pierwszy odbyła się RapMarina, która zgromadziła wielu nie tylko młodych ludzi. Wszyscy świetnie bawili się do drugiej w nocy. Do Nakła zawitał także zespół Jamal. 

 

Wielką atrakcją dla nakielan był także koncert utalentowanego Rafała Blechacza, który zaprezentował swój recital pianistyczny. Zagrał 10 lat po wygranej w w konkursie chopinowskim. 

Wielki sukces odnieśli nakielscy strażacy, którzy wzięli udział w  IX Mistrzostwach Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym. Znaleźli się wśród 50 drużyn z całego kraju. Klasyfikacja generalna po zaciętej i emocjonującej walce do samego końca wielokrotnie ulegała nieprzewidywalnym zmianom, ale udało się - nakielanie zdobyli 3 miejsce.

W parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Występie pożegnano ks. Piotra Orzechowskiego, który przez 5 lat pełnił fukncję proboszcza, ale został odwołany i przeniesiony do parafii św. Jakuba Apostoła w Zabartowie.Także w nakielskiej parafii pożegnano księży. Przeniesieni do bydgoskich parafii zostali ks. Piotr Poćwiardowski oraz ks. Tomasz Dajczak, których żegnano kwiatami i upominkami.

Sukces odniósł chór Soli Deo zdobywając Dyplom Złoty oraz Nagrodę Główną Pomerania Cantat 2015 w postaci statuetki Słowik Koszaliński w I Bałtyckim Konkursie Chórów Koszalin- Słupsk POMERANIA CANTAT.

Latem odbył się koncert zespołu Brodka i Krzysztofa Zalewskiego, którzy wystąpili w ramach kolejnej edycji Przystani w kolorze Blue.

 28 lipca dokonano oficjalnego odbioru ronda na ul. Poznańskiej, którego inwestorem był Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

W dniach 19-27 lipca chór Nadzieja uczestniczył w 7. Międzynarodowym Festiwalu Chórów i Orkiestr w Toskanii. Wyjazd ten był podsumowaniem 10-letniego istnienia chóru.

wieku 57 lat, odszedł proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Ślesinie ks. Zbigniew Ciorkowski. Duchowny chorował na raka. Nowym proboszczem parafii został ksiądz Mariusz Stachowiak z Bydgoszczy. 7 sierpnia nastąpił odbiór drogi Olszewka – Lubaszcz wykonanej w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Nakle objęta została patronatem jednej z najstarszej uczelni w Polsce (istniejącej od 1918 roku) - Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Dla tej placówki to wyjątkowe wyróżnienie. 

15 sierpnia obchodzono 10 – l ecia UKS  LZS „Zorza” Ślesin. 4 września mieszkańcy Nakła w końcu doczekali się oddania obejścia miasta na kierunku południe-północ.Z tej okazji w amfitearze Nakielskiego Ośrodka Kultury wystąpił zespół Piękni i Młodzi. Tłumy mieszkańców bawiły się przy muzyce disco polo.

10-lecie swojej działalności obchodził również Środowiskowy Dom Samopomocy.13 września pożegnano ks. Andrzeja Sobaszka z Suchar. Po 4,5 letniej posłudze w Sucharach ksiądz Andrzej został przeniesiony do Wałbrzycha. 

Parafia pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w Paterku obchodziła podwójną uroczystość. Wierni świętowali odpust parafialny połączony z 50-leciem istnienia parafii. 

Jubileusz 70-lecia świętowała nakielska "Żegluga". Z tej okazji odbyła się msza, a dzień później oficjalne obchody w murach szkoły. 

Z okazji ćwierćwiecza utworzenia samorządu terytorialnego publiczność wzięła udział w niezwykłym koncercie w nakielskim amfiteatrze. Na scenie pojawiła się orkiestra im. Johanna Straussa z Bydgoszczy pod batutą Marka Czekały oraz zespół Żuki. 

10 października w parafii pw. św. Wawrzyńca w Nakle swoje 15-lecie świętował odrodzony chór Soli Deo, a 10-lecie chór Nadzieja, ponadto obchodzono także 10-lecie stowarzyszenia Nakielsis Deo. Z okazi jubileuszu chór wydał płytę pn. Bóg się rodzi, na której znalazło się 25 kolęd.

W połowie października powiat nakielski odwiedził Andrzej Duda. Wielu mieszkańców gminy Nakło udało się na spotkanie z prezydentem, które odbyło się na szubińskim rynku. W 2015 roku rozpoczęto odbuwoę wieży kościoła pw. św. Stanisława w Nakle. Prace nadal trwają. W gminie Nakło pojawiły się także 2 pierwsze wiatraki, które zamontowano w Karnowie.

Swoje 10-lecie świętowało również Nakielskie Towarzystwo Sportowe. Grzegorz Nowak został wybrany nowym kanclerzem Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy. Koło Gospodyń Wiejskich w Trzeciewnicy świętowało 55-lecie swojej działalności. 17 listopada ppłk Andrzej Kondrat przejął dowództwo nad 1. batalionem logistycznym „Ziemi Nakielskiej”. 

Uroczyście otwarto Nadnotecki Park Przemysłowy w Paterku. 

25 listopada odbył się pogrzeb trenera PZT Zgoda Przemysława Zwolińskiego, który zmarł po przegranej walce z chorobą. W ceremonii i ostatniej drodze zmarłemu towarzyszyła rodzina, przyjaciele, członkowie klubu, uczniowie. Wspaniały jubileusz 630-lecia świętowały Suchary.

Grudzień obfitował w Mikołajki i spotkania opłatkowe, a także zabawy sylwestrowe.

Oceń artykuł: 23 21

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (16)

    ??, w dniu 02-01-2016 19:45:05 napisał:

    Polska sie zmienia Nakło sie zmienia a redaktor wciąż w głebokiej komunie obejście w końcu otwarte i to 4 grudnia ?co to znaczy w końcu ludzie uf

    odpowiedz

    • -2 (16)

    Madame, w dniu 02-01-2016 21:24:26 napisał:

    Droga Redakcjo myślę, że to pomyłka ,ale przy informacji o śmierci Przemka Zwolińskiego jest zdjęcie z zabawy ..........

    odpowiedz

    • -1 (13)

    nakielanka, w dniu 02-01-2016 23:49:16 napisał:

    Koncert Pięknych i Młodych odbył się 4 września a nie grudnia!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 2 (10)

    Bożydar , w dniu 22-03-2022 12:38:32 napisał:

    Zabierzcie ks Orzechowskiego z powrotem. My tu w Zabartowie mamy już dość tego gościa. Piję,auta rozbija i wola tylko o kasę na każdym kroku. Zmienili złego na jeszcze gorszego.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Praca na wysokości
60PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zadaj pytanie
40PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Rejestracja BDO
500PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)