Dziś mamy 9 maja 2025, piątek, imieniny obchodzą:

21 marca 2023

Rejestracja samochodu w 4 krokach — formalności, koszty i terminy

Rejestracja samochodu może odbywać się zdalnie lub stacjonarnie.# Możesz wybrać dogodną dla siebie formę procedury i dostosować ją do swoich preferencji. Sprawdź, jakie dokumenty przygotować, aby wszystko przebiegło szybko i sprawnie.

Rejestracja samochodu krok po kroku — zdalnie lub stacjonarnie

Przede wszystkim zdecyduj, czy chcesz przeprowadzić procedurę zdalnie czy stacjonarnie. Jeśli wolisz wszystko sfinalizować przez Internet, wejdź na stronę Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i sprawdź, czy w Twoim urzędzie istnieje możliwość przeprowadzenia zdalnej procedury. Jeżeli wolisz osobiście udać się do placówki, skontaktuj się z właściwą jednostką i umów się na spotkanie. Następnie przejdź do realizacji kroków, które są wymagane przy rejestracji auta niezależnie od wybranej formy.

1.Zgromadź niezbędne dokumenty

Dokumenty do rejestracji samochodu są wymagane do przeprowadzenia tej procedury. Jeśli nie zgromadzisz niezbędnych elementów, nie uda Ci się jej sfinalizować. Przy wniosku internetowym nie będzie to duży problem, ale w przypadku wizyty w urzędzie wszystko wydłuży działania rejestracyjne, ponieważ konieczne będzie umówienie kolejnego spotkania.

Należy przygotować:
• dokument potwierdzający własność pojazdu — umowę kupna-sprzedaży lub fakturę wystawioną przez dealera;
• dane ze starych tablic rejestracyjnych, jeśli auto było używane;
• aktualną polisę OC;
• dowód potwierdzający opłacenie PCC (podatku od czynności cywilnoprawnych);
• dowód rejestracyjny — jeśli auto już go ma;
• zaświadczenie o pozytywnym przejściu badania technicznego.

Warto też mieć ze sobą dokument tożsamości, ponieważ podczas rejestracji będą potrzebne także Twoje dane.

2.Przejdź do wypełnienia wniosku

Jeśli będziesz wypełniał dokument zdalnie, sprawdź, czy zawarłeś w nim wszystkie wymagane informacje. Przeanalizuj również, czy nie popełniłeś błędów podczas wpisywania konkretnych danych. Jeśli znajdą się we wniosku, nie zostanie on zaakceptowany lub podczas użytkowania pojazdu pojawią się problemy np. podczas kontroli drogowych.

Jeśli odwiedzisz urząd osobiście, wypełnij formularz zgodnie ze wskazówkami urzędnika. W razie wątpliwości dopytaj o szczegóły, aby mieć pewność, że całość będzie kompletna i dojdzie do rejestracji pojazdu.

3. Dołącz wymagane załączniki

W przypadku wniosku internetowego na stronie pojawią się informacje na temat tego, jakie dokumenty należy załączyć, a także, jak i gdzie to zrobić. Będziesz potrzebował skanów, które możesz wykonać kserokopiarką lub nawet telefonem — wystarczy pobrać odpowiednią aplikację na smartfona. W urzędzie po przygotowaniu dokumentów zostaniesz poinstruowany, co powinieneś do nich dołączyć.

Pamiętaj też o dokonaniu opłaty urzędowej. Koszt rejestracji samochodu zależy od indywidualnych czynników i może wynosić od kilkudziesięciu do nawet ponad tysiąca złotych.

4. Podpisz wniosek i wyślij go lub złóż w urzędzie

Po upewnieniu się, że we wniosku znajdują się wymagane informacje i są one zgodne ze stanem faktycznym, podpisz dokument — online lub na miejscu. Następnie zatwierdź go i prześlij lub złóż we właściwym okienku w urzędzie.

Rejestracja samochodu to dosyć prosta procedura, która jednak wymaga dbałości o detale i terminowości. Pamiętaj, że kupując auto z Polski, masz na jego zarejestrowanie 30 dni od dnia zawarcia umowy. Jeśli przekroczysz ten termin, narazisz się na karę finansową.

 

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)