Dziś mamy 18 maja 2024, sobota, imieniny obchodzą:

29 marca 2024

Wkrótce Światowy Dzień Autyzmu. Bezpłatne konsultacje

fot. freepik

fot. freepik

W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu# (obchodzonym 2 kwietnia) wiele budynków zostaje symbolicznie oświetlonych na niebiesko i różowo, a także w wielu szkołach i instytucjach zakładamy elementy stroju w tych kolorach. Jest to wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami, ale także ważna próba zwrócenia uwagi społeczeństwa na potrzebę większej empatii, tolerancji i zrozumienia dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.

Osoby te mogą osiągnąć w życiu bardzo dużo, czego przykładami są: Albert Einstein, Lionel Messi, Hans Christian Andersen, Andy Warhol, Anthony Hopkins, Thomas Edison, czy Woody Allen (za: Plakat informacyjny epedagogika). Jednak większość potrzebuje dużej pomocy, systematycznej terapii, a wszyscy naszego wsparcia i zrozumienia. Zacytuję w tym miejscu ważne zdania zamieszczone na jednym z plakatów informacyjnym „Autyzm to nie choroba” opublikowanym na stronie epedagogika (plakaty są do pobrania na stronie wydawnictwa):

- „Czasami mogę się zdenerwować, nie zawsze wiem skąd bierze się ta złość, ale pamiętaj, że ona minie.

- Może się zdarzyć, że powiem to, co przyjdzie mi do głowy i niechcący sprawię Ci przykrość, ale nie robię tego specjalnie.

- Czasami nie umiem rozpoznawać emocji, dlatego moje reakcje mogą być niestosowane.

- Nie dotykaj mnie, jeżeli nie musisz. Nie zawsze chcę, żeby obcy mnie dotykali albo głaskali. Jeżeli będę tego chciał, dam Ci znać.

- Może się zdarzyć, że nie zapanuję nad sobą, ale to nie znaczy, że robię Ci na złość.

- Nie zmuszaj mnie do dzielenia się przedmiotami, bardzo się do nich przywiązuję.

- Trudno mi nawiązać przyjaźń, ale to wcale nie znaczy, że Cię nie lubię.

- To, że nie patrzę Ci w oczy, nie znaczy, że Cię nie słucham. Czasami tak mam, że unikam kontaktu wzrokowego.”

Pamiętajmy, że życie całej rodziny osoby ze spektrum autyzmu jest inne, rodzice i rodzeństwo napotykają na ogromne i częste wyzwania, oni także potrzebują naszego wsparcia, zrozumienia, naszej uważności i akceptacji.

Ciekawe i ważne informacje oraz materiały do wykorzystania dla rodziców, specjalistów, osób ze spektrum autyzmu (ulotki, prezentacje, porady, testy do własnego zastosowania, porady prawne) można znaleźć na stronach np.:

- Fundacji SYNAPSIS

- Wydawnictwa eduzabawy.com

- Wydawnictwa epedagogika.pl

- Fundacji JIM.

Chciałabym przyłączyć się do działań organizowanych przez różne instytucje i osoby, dlatego w związku z tym ważnym dniem przypadającym w kwietniu zapraszam na bezpłatne konsultacje rodziców i rodzeństwo dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w dniu 08.04.2024r. w godzinach od 12.00 do 14.30 (odbędą się one w: „Gabinety Terapeutyczne w Nakle” na ulicy Bydgoskiej 19A – gabinet nr 3). Proszę o rezerwację spotkania na mój numer kontaktowy 508 183 113.

Materiał: Ewa Burzyńska, psycholog

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 14 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

"Przybij Piątkę z CSWOT". Bieg terenowy z przeszkodami

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej #zaprasza wszystkich biegaczy na wyjątkowy bieg terenowy pod nazwą „Przybij Piątkę z CSWOT”, który odbędzie się już 25 maja br. na terenie Gospodarstwa Szkółkarskiego Bielawy.

(czytaj więcej)
0

Leczenie boreliozy metodą ILADS. Nałożono pierwszą karę pieniężną

Podsumowanie działań Rzecznika Praw Pacjenta w zakresie leczenia# boreliozy metodą ILADS i pierwsza kara pieniężna nałożona w tej sprawie.

(czytaj więcej)
0

Dzień Mostowca. "Znani i szanowani na całym świecie"

Nieco ponad 10 tys. obiektów mostowych znajduje się #w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ich łączna długość wynosi ok. 570 km, a powierzchnia to ok. 8,4 mln m². Wiele z tych mostów zaliczanych jest do wyjątkowych dzieł sztuki inżynieryjnej. Nie mogłyby jednak powstać, gdyby nie praca wybitnych specjalistów. 18 maja obchodzimy Dzień Mostowca.

(czytaj więcej)
0

Dokumentacja medyczna na żądanie pacjenta. Zapadł wyrok

Udostępnianie dokumentacji medycznej – placówka medyczna ma obowiązek #wysyłki pacjentowi, na jego żądanie, dokumentacji medycznej pocztą. Sąd potwierdza stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta.

(czytaj więcej)