Uczniowie z Nakła w finale Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników

fot. pow.
Rekordowa liczba uczestników rywalizowała w eliminacjach IX Ogólnopolskich #Mistrzostw Mechaników. Najwięcej, ponad 1000 dwuosobowych zespołów uczniowskich, zgromadziła zainicjowana przez ExxonMobil kategoria Młody Mechanik. Kolejne kilkaset osób walczyło o udział w finałach dwóch innych kategorii - Młody Mechanik Maszyn Rolniczych i Mechanik Zawodowy. Awans wymagał udzielenia poprawnej odpowiedzi na co najmniej 24 z 30 pytań przygotowanych przez partnerów Mistrzostw i Grzegorza Dudę, ambasadora konkursu. Zwycięzców największego w Polsce konkursu dla branży motoryzacyjnej poznamy na największych targach motoryzacyjnych w Polsce - Poznań Motor Show 2020.
Eliminacje IX Mistrzostw Mechaników miały formę testu internetowego, w którym uczestnicy odpowiadali na 30 pytań zamkniętych. Zapisy do konkursu trwały do momentu opublikowania testu. 17 minut przed rozpoczęciem rywalizacji w kategorii Młody Mechanik, po raz pierwszy w dziewięcioletniej historii konkursu liczba zarejestrowanych zespołów w jednej kategorii przekroczyła 1000. Ostateczna lista startowa kategorii Młody Mechanik obejmuje 1013 zespołów uczniowskich.
„Tegoroczny wynik umacnia Mistrzostwa Mechaników na pozycji lidera konkursów branży motoryzacyjnej. W parze z wysoką frekwencją idzie prestiż Mistrzostw, których finał towarzyszy targom Poznań Motor Show. Udział w finale konkursu tej rangi to mocna karta w rozmowach o pracę z właścicielami najlepszych warsztatów w Polsce. Z kolei tytuł w kategorii Mechanik Zawodowy pomaga zdobywać nowych klientów. Przy wsparciu Grzegorza Dudy i udanej współpracy z partnerami odliczamy dni do finałów i kontynuujemy działania podnoszące wiedzę techniczną i wspierające edukację zawodową” – mówi Adrian Dekowski, Prezes Fundacji Cooperatio, organizator konkursu.
Podczas tegorocznych eliminacji Młodzi Mechanicy odpowiadali na pytania dotyczące różnych podzespołów pojazdu. Na przykład, jaki rodzaj pompy zasila układy paliwowe wyposażone w pompowtryskiwacze, jakie procedury należy wykonać po wymianie zespołu sprzęgła w skrzyni DSG 02E lub jaki olej silnikowy najwolniej dotrze do najdalej położonych punktów smarowania w ujemnej temperaturze? Niektóre z pytań wymagały zainteresowania nowymi trendami w motoryzacji – nie każdy wie, jaki rodzaj silnika posiada samochód zasilany wodorem. Awans do finału w kategorii Młody Mechanik otrzymały zespoły, które zdobyły co najmniej 24 z 30 punktów. Najwięcej, 27 punktów w najkrótszym czasie uzyskali Szymon Wydra i Piotr Koperek z Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu.
„Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników stały się ważnym wydarzeniem w kalendarzu konkursów branżowych dla szkół. Udział w eliminacjach motywuje do podnoszenia kompetencji zawodowych, co w przypadku szybko rozwijającej się branży motoryzacyjnej ma ogromne znaczenie. Właśnie o takim wymiarze edukacji i pozytywnej rywalizacji marzyliśmy kilka lat temu, gdy jako Mobil zaproponowaliśmy wprowadzenie do Mistrzostw nowej kategorii dla szkół” – mówi Pietro Ghinelli, Field Marketing Advisor z ExxonMobil, partnera Mistrzostw.
Wiedzy specjalistycznej wymagał również test z jakim mierzyli się Młodzi Mechanicy Maszyn Rolniczych. Kategoria zgromadziła 317 dwuosobowych zespołów uczniowskich, co również oznacza większe zainteresowanie konkursem w porównaniu do minionego roku. Uczestnicy byli pytani o to, za co odpowiada czujnik żyroskopowy w opryskiwaczu lub jaka przekładnia ciągnika ma najwyższą sprawność? Poprawna odpowiedź na co najmniej 26 z 30 pytań dawała awans do finałów. Listę najlepszych zespołów otwierają Marek Wiącek i Radosław Strzyżewski z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych w Gnieźnie.
O dużym szczęściu w eliminacjach mogą mówić Piotr Krzemień i Bartłomiej Kurzydło z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie. Uczniowie wywalczyli Zieloną Kartę w ramach Akcji Filtracja, prowadzonej przez FILTRON, partnera Mistrzostw. Taka przepustka do finału czekała na zespół, który zdobędzie najwięcej punktów z testu dodatkowego.
Nie mniej wymagające były eliminacje w kategorii Mechanik Zawodowy. Rekordowa liczba 235 doświadczonych mechaników sprawnie przechodziła przez pytania testowe, ale nikomu nie udało się zdobyć kompletu punktów. Listę finalistów w kategorii Mechanik Zawodowy otwiera Michał Lisowiec, który odpowiedział poprawnie na 28 z 30 pytań. Tuż za nim uplasował się Łukasz Bogus, który w 2019 roku w finałach zajął 4. miejsce. Mechanicy zawodowi musieli m.in. rozszyfrować skrót FRT na oponach ciężarowych, wyjaśnić dlaczego plisy panelowych filtrów powietrza posiadają delikatne przetłoczenia oraz wskazać jakie zadanie pełnią komory kompensacyjne w zespole sprzęgła?
Tegoroczne pytania do testów eliminacyjnych przygotowali Grzegorz Duda, ambasador konkursu, Mobil oraz specjaliści wielu innych znanych marek motoryzacyjnych, m.in. Febi, FILTRON, Kramp, John Deere, Briggs&Stratton, Kolejowe Zakłady Łączności, Uni-Trol czy redakcje czasopism rolniczych "TOP AGRAR" i "Profi Technika". Zwycięzców IX Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników poznamy podczas finałów na Poznań Motor Show 2020, które decyzją organizatorów zostały przeniesione na 18-21 czerwca 2020.
Wyniki eliminacji w kategorii Młody Mechanik:
1. Szymon Wydra, Piotr Koperek – Zespół Szkół Samochodowych, Radom
2. Szczepan Rodzoch, Arkadiusz Bernat – Zespół Szkół nr 2, Puławy
3. Paweł Hajduk, Piotr Wójcik – Zespół Szkół nr 2, Puławy
4. Adrian Maliszewski, Bartłomiej Szczygieł – Zespół Szkół Ponadpodstawowych, Radzyń Podlaski
5. Dawid Chlebek, Jan Gorycki – Zespół Szkół Technicznych i Placówek, Nowy Targ
6. Jakub Sikora, Jakub Paździor – Zespół Szkół Technicznych, Mikołów
7. Patryk Karbownik, Jakub Domurad – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, Bełchatów
8. Kacper Kotecki, Maciej Obiegałka – Zespół Szkół Samochodowych w Poznaniu
9. Przemysław Przybysz, Patryk Czubrzyński – Zespół Szkół nr 2, Garwolin
10. Piotr Przybyła, Dominik Soczawa – Szkoła Branżowa nr 3 w ZSZ Sztygarka, Dąbrowa Górnicza
11. Piotr Łucjanek, Marcin Mańkowski – Zespół Szkół nr 2, Puławy
12. Marcel Romański, Kacper Bowsza – Zespół Szkół nr 1, Lubin
13. Adrian Zając, Szymon Suchocki – Zespół Szkół Mechanicznych CKP nr 2, Białystok
14. Konrad Majewski, Mateusz Franczyk – Zespół Szkół Ponadpodstawowych, Zakliczyn
15. Mateusz Kruk, Paweł Kamiński – Zespół Szkół nr 2, Garwolin
16. Hubert Baranowski, Dominik Krawiec – Zespół Szkół, Rudnik nad Sanem
17. Marcin Noga, Eryk Ryś – Zespół Szkół Mechanicznych Nr 1, Kraków
18. Patryk Korkosz, Łukasz Kowalczuk – Zespół Szkół Techniczno-Motoryzacyjnych, Tomaszów Lubelski
19. Maciej Musiał, Jakub Dobrzykowski – Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej, Nakło nad Notecią
20. Dawid Gabryś, Piotr Pilarczyk – Zespół Szkół Mechanicznych nr 2, Kraków
21. Remigiusz Szczerbakowicz, Kamil Wyrzykowski – Zespół Szkół Technicznych i Licealnych nr 2, Grodzisk Mazowiecki
22. Kamil Szymala, Jakub Górski – Zespół Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących, Bielsko-Biała
23. Wojciech Smętek, Kornel Madejski – Zespół Szkół Technicznych i Placówek, Nowy Targ
24. Mateusz Kuberski, Michał Szuba – Zespół Szkół Zawodowych nr 2, Mińsk Mazowiecki
25. Jan Rusnak, Krzysztof Gil – Zespół Szkół Technicznych i Placówek, Nowy Targ
26. Norbert Prodeus, Daniel Kłos – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Żary
27. Sebastian Sawicki, Jakub Dąbrowski – Zespół Szkół nr 1, Bielsk Podlaski
28. Nikodem Mroczko, Mateusz Deptuła – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Żary
29. Kamil Michalak, Adam Mokrzycki – Zespół Szkół Budowlanych i Samochodowych, Gorzów Wielkopolski
Akcja Filtracja – Zielona Karta:
Piotr Krzemień, Bartłomiej Kurzydło – Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Piłsudskiego, Zakliczyn
Materiał: Michał Pełczyński
Czytaj również
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Brawo, w dniu 12-03-2020 21:07:39 napisał:
odpowiedz
@ Brawo, w dniu 13-03-2020 09:17:44 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!