Prace na pomnikach przyrody. Konieczna jest zgoda rady miejskiej

fot. archiwum
W gminie Kcynia pomników przyrody jest # bardzo dużo. Każdy zabieg przeprowadzany na drzewie, które jest pomnikiem przyrody – czy to pielęgnacyjny czy też, jeśli chodzi o wycinkę takiego drzewa – musi być poprzedzony uchwałą Rady Miejskiej.
Od początku tego roku radni podjęli dwie uchwały dotyczące pomników przyrody. Pierwsza z nich, podjęta w styczniu, dotyczyła zniesienia formy ochrony przyrody z dwóch dębów szypułkowych rosnących w „Alei Turzyńskiej”. Zniesienie ochrony może nastąpić w razie utraty wartości przyrodniczych i krajobrazowych, w razie konieczności realizacji inwestycji celu publicznego lub zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego. Pomnik przyrody – „Aleja Turzyńska” - złożona pierwotnie z 352 drzew gatunków: 326 dębów szypułkowych, 21 klonów zwyczajnych, 3 kasztanowce zwyczajne, 1 jesion wyniosły, 1 wiąz pospolity – została ustanowiona uchwałą Rady Miejskiej w Kcyni z dnia 20 grudnia 2012 roku.
W styczniu radni znieśli formę ochrony przyrody z 2 drzew gatunku dąb szypułkowy wchodzących w skład alei pomnikowej, z uwagi na bardzo zły stan fitosanitarny drzew i bezpowrotną utratę wartości przyrodniczych. A chodzi przecież o bezpieczeństwo, tym bardziej, że aleją poruszają się dzieci idące do szkoły w Mycielewie.
Jedno z drzew jest całkowicie uschnięte, pień drzewa jest spróchniały z podłużną dziurą i złamanymi głównymi konarami. Kolejne jest całkowicie obumarłe. Posiada liczny posusz w koronie i podłużną spróchniałą dziurę w pniu. Dopiero po tym, jak radni wyrazili zgodę na zniesienie formy ochrony z drzew, gmina może starać się o pozwolenie na wycinkę.
Druga sprawa dotyczyła „Alei 400 drzew”, która zlokalizowana jest w ciągu drogi wojewódzkiej nr 241. Aleja ciągnie się od Kcyni, przez Żurawię, Palmierowo, Głogowiniec i Grocholin.
W maju 2024 roku przeprowadzono w całości inwentaryzacje przyrodniczą grupowego pomnika przyrody ,,Alei 400 drzew”. Z dokumentu wynika, że zinwentaryzowano razem 382 drzewa, spośród których 211 drzew wymaga przeprowadzenia zabiegów sanitarnych, które poprawią bezpieczeństwo osób i pojazdów poruszających się w wzdłuż Alei. W tym przypadku potrzebna była zgoda na przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjno-konserwatorskich, polegających na: usunięciu zamierających, nadłamanych gałęzi i konarów; usunięciu jemioły i odrostów; zabezpieczeniu impregnatem ubytków i ran po odciętych gałęziach oraz konarach. Zabiegi powinny być przeprowadzone do końca listopada.
Katarzyna Marks z Urzędu Miejskiego w Kcyni mówi, że gmina może pozyskać środki zewnętrzne z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu na przeprowadzenie zabiegów.
Czytaj również
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad
Wacek , w dniu 03-04-2025 13:10:17 napisał:
odpowiedz
Żądamy prawdy, radni nie śpijcie , w dniu 03-04-2025 13:58:36 napisał:
odpowiedz
Miejscowy, w dniu 03-04-2025 14:01:35 napisał:
odpowiedz
Wice burmistrz Nakła?, w dniu 03-04-2025 20:32:37 napisał:
odpowiedz
Rodzice dzieci korzystających ze stadionu, w dniu 03-04-2025 23:26:24 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!