Dziś mamy 7 maja 2025, środa, imieniny obchodzą:

29 kwietnia 2021

Powstanie park krajobrazowy w gminie Łobżenica. Odbyło się spotkanie

fot. UM w Łobżenicy

fot. UM w Łobżenicy

23 kwietnia odbyło się spotkanie w sprawie# działań zmierzających do utworzenia Parku Krajobrazowego m.in. na części terenu Gminy Łobżenica.

23 kwietnia odbyło się spotkanie w sprawie działań zmierzających do utworzenia Parku Krajobrazowego m.in. na części terenu Gminy Łobżenica. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście: Pan Rafał Śniegocki i Pani Kornelia Knioła – przedstawiciele Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Pan Henryk Szopiński – Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Pan Jarosław Maciejewski – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz Pan Paweł Owsianny – dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile. Na spotkanie zaproszenie otrzymali również Radni Rady Miejskiej w Łobżenicy oraz Sołtysi terenów planowanych do włączenia do Parku Krajobrazowego. O udział poproszono również przedstawicieli Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Koła Pszczelarzy, Koła Łowieckiego nr 14 Dzik w Łobżenicy oraz Nadleśnictwa Złotów.

Wszystkich przybyłych na spotkanie konsultacyjne powitał Burmistrz Łobżenicy – Pan Piotr Łosoś przedstawiając  ideę zaplanowanego spotkania. Włodarz Gminy poinformował zebranych o trwającym procesie zmierzającym do utworzenia na terenie północnej Wielkopolski Parku Krajobrazowego, który swoim zasięgiem ma objąć również północną część Gminy – w tym tereny sołectw: Walentynowo, Wiktorówko, Piesno, Rataje, Luchowo, Witrogoszcz, Witrogoszcz-Osada, Witrogoszcz-Kolonia Dźwierszno Małe i Dźwierszno Wielkie. Wskazał, ze proces tworzenia Parku Krajobrazowego trwa, i spotkanie jest jednym z elementów mającym na celu umożliwienie zapoznania się z tym ważnym z punktu widzenia ochrony środowiska tematem. Głos zabrali również przedstawiciele Samorządu Województwa Wielkopolskiego – Pan Jarosław Maciejewski oraz Pan Henryk Szopiński. Podkreślili oni wolę władz wojewódzkich utworzenia parku tylko wyłącznie po pełnej konsultacji tego tematu z lokalną społecznością. Wskazali, że wolą samorządu jest ochrona lokalnego dziedzictwa przyrodniczego, tak aby zachowało ono unikatowość dla przyszłych pokoleń. Stworzenie parku ma dać północnej Wielkopolsce markę, którą stanie się dźwignią rozwoju dla m. in. turystyki.

Temat założeń funkcjonowania parku omówili szczegółowo pan Rafał Śniegocki oraz Kornelia Knioła – przedstawiciele Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Wskazano pozytywne aspekty utworzenia parku – poprzez zaprezentowanie atutów  w aspekcie 5 płaszczyzn: edukacja, turystyka, kultura, przyroda, społeczność. Referujący wskazali, że park to idea możliwości dążąca do zachowania wspólnego dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego oraz przekazania tych najcenniejszych zasobów następnym pokoleniom. Bardzo istotnie została podkreślona różnorodność działań edukacyjnych i wsparcie partnera na różnych płaszczyznach jakim jest Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. W Wielkopolsce Park Krajobrazowy „Bory Kujańskie” byłby już 15 parkiem krajobrazowym. 

Po zakończeniu prezentacji przez przedstawicieli Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego rozpoczęto dyskusję, w trakcie której przybyli goście zadawali prelegentom i zaproszonym gościom pytania odnoszące się do szczegółów działań zmierzających do utworzenia Parku Krajobrazowego. Dyskusję rozpoczął Przewodniczący Rady Miejskiej w Łobżenicy Pan Antoni Kapeja dopytując o obostrzenia jakie niesie wprowadzenie parku dla rolnictwa. Kolejne wątpliwości zgłaszali również Pan Marian Fąs – przedstawiciel Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz Pan Andrzej Borowy – sołtys sołectwa Dźwierszno Małe, a także Radni Rady Miejskiej w Łobżenicy – Pan Aleksander Tadych, Pan Ryszard Biniak oraz Pan Wiesław Bodetko. W dyskusji głos zabrał również pan Paweł Owsianny, który podkreślał iż proponowany do wprowadzenia katalog obostrzeń został ograniczony tak aby nie wpływać na ograniczenia działalności rolnictwa. Potwierdzono również, że zapisy związane z utworzeniem parku nie będą dotyczyć realizacji ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego obowiązujących na terenie Gminy Łobżenica. Po wyczerpaniu pytań spotkanie zakończono.

Materiał: UM w Łobżenicy

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
KOBIZE
500PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Zadaj pytanie
40PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)