Dziś mamy 18 maja 2024, sobota, imieniny obchodzą:

28 kwietnia 2024

Akcja społeczno-edukacyjna. Lekcje poświęcone powstaniu

fot. Aneta Rózga - Miniszewska

fot. Aneta Rózga - Miniszewska

Gminna Biblioteka Publiczna w Sadkach po raz czwarty włączyła się #w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile” Muzeum Polin. Z tej okazji dnia 26 kwietnia bibliotekarki zawitały do Niepublicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia „Żakus” w Anielinach, aby przeprowadzić lekcje biblioteczne poświęcone pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.

Pierwsze zajęcia odbyły się w klasach I-III,  uczniowie zostali zaproszeni w fascynującą podróż do świata drobinek. Ich przygody poznali dzięki filmowi animowanemu „Pamięć drobinek”, realizowanemu przez Hi-Story na podstawie opowiadania Zofii Staneckiej pod tym samym tytułem. Aby pogłębić odbiór tej opowieści dzieci pracowały na  specjalnych kartach pracy,  które umożliwiły im refleksje nad tym, jak działa pamięć.

Kolejną grupą dla której przygotowano zajęcia były klasy IV-V. Uczniowie pracowali na kartach  do filmu „Będę pisać”, opowiadającym o dwójce żydowskich nastolatkach Natanie i Zosi. Historia przyjaciół  wywołała wiele emocji w młodych odbiorcach.

W dalszej części lekcji dzieci zapoznały się również z „Małym Przeglądem”, gazetą stanowiącą piątkowy dodatek do „Naszego Przeglądu”, który był prasą społeczności żydowskiej w czasie między I a II wojną światową.  Autorami tekstów do „Małego Przeglądu” były dzieci i młodzież, a do druku  listy przygotowywał  Janusz Korczak.

Ostatnią grupą w której odbyła się  lekcja biblioteczna były klasy VI-VIII. Najstarsi uczniowie pracowali na podstawie reportażu Hanny Krall :Zdążyć przed Panem Bogiem”. Narracja filmu toczy się na trzech płaszczyznach: w okresie II wojny światowej, gdzie poznamy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku.  Po projekcji tej wstrząsającej animacji dzieci odpowiadały na pytania dotyczące  tego jakie wrażenie zrobił na nich główny bohater filmu, Marek Edelman? Jakimi słowami mogliby go opisać? Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania, włączając się w interpretację cytatu:  „Pan Bóg chce już zgasić świeczkę, a ja muszę szybko osłonić płomień”.

Bardzo dziękujemy p. Natalii Gorzyńskiej - Łuczyk za zaproszenie na zajęcia.

Materiał: Joanna Brzozowska/ GBP Sadki

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

"Przybij Piątkę z CSWOT". Bieg terenowy z przeszkodami

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej #zaprasza wszystkich biegaczy na wyjątkowy bieg terenowy pod nazwą „Przybij Piątkę z CSWOT”, który odbędzie się już 25 maja br. na terenie Gospodarstwa Szkółkarskiego Bielawy.

(czytaj więcej)
0

Leczenie boreliozy metodą ILADS. Nałożono pierwszą karę pieniężną

Podsumowanie działań Rzecznika Praw Pacjenta w zakresie leczenia# boreliozy metodą ILADS i pierwsza kara pieniężna nałożona w tej sprawie.

(czytaj więcej)
0

Dzień Mostowca. "Znani i szanowani na całym świecie"

Nieco ponad 10 tys. obiektów mostowych znajduje się #w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ich łączna długość wynosi ok. 570 km, a powierzchnia to ok. 8,4 mln m². Wiele z tych mostów zaliczanych jest do wyjątkowych dzieł sztuki inżynieryjnej. Nie mogłyby jednak powstać, gdyby nie praca wybitnych specjalistów. 18 maja obchodzimy Dzień Mostowca.

(czytaj więcej)
0

Dokumentacja medyczna na żądanie pacjenta. Zapadł wyrok

Udostępnianie dokumentacji medycznej – placówka medyczna ma obowiązek #wysyłki pacjentowi, na jego żądanie, dokumentacji medycznej pocztą. Sąd potwierdza stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta.

(czytaj więcej)