Dziś mamy 11 maja 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

10 maja 2025

Sprawozdanie z działalności komisariatu. Wyraźny spadek przestępczości

Na terenie gminy Szubin działają policjanci z miejscowego# komisariatu. Z opracowania i udostępnionych statystyk wynika, że teren ten nie należy do szczególnie niebezpiecznych. W porównaniu do roku 2023 w roku 2024 nastąpił wyraźny spadek przestępczości.

Jak wygląda kwestia przestępczości oraz statystyki zdarzeń drogowych z terenu gminy? W 2024 roku odnotowano 780 czynów przestępczych, podczas gdy w roku 2023 było ich 1072. Skąd taki spadek? Komendant Komisariatu Policji w Szubinie kom. Dariusz Pezacki wytłumaczył na posiedzeniu komisji komunalnej Rady Miejskiej w Szubinie, że wpływ na to ma przede wszystkim zakończenie w 2023 roku postępowania przygotowawczego wieloczynowego dotyczącego włamania przez pracownika banku PKO BP SA do konta klienta i kradzieży pieniędzy.

Do jakich przestępstw dochodziło na terenie gminy? To m.in. uszkodzenie cudzej rzeczy (20), kradzież z włamaniem (34), kradzież (39), uszczerbek na zdrowiu (4), przestępczość narkotykowa (349), przestępczość z innych kategorii lub ustaw (219). Co ciekawe, nie odnotowano żadnej bójki czy pobicia, za to raz policjanci mieli do czynienia z rozbojem i wymuszeniem. Wykrywalność sprawców przestępstw wyniosła 84,33%. To spadek o 4 punkty procentowe w porównaniu z rokiem 2023.

Mniej interwencji i sporo wykroczeń
Poza funkcjonariuszami pionu kryminalnego w szubińskim komisariacie działają policjanci Ogniwa Prewencji. Do ich głównych zadań należy profilaktyka społeczna i działania edukacyjno-prewencyjne. Ich działania dotyczą także interwencji. W ubiegłym roku na terenie gminy Szubin zarejestrowano 3486 zgłoszeń na numer alarmowy.

Funkcjonariusze przeprowadzili 2832 interwencje, z czego 22 to interwencje domowe, a pozostałe – w miejscach publicznych i innych. To o 354 interwencje mniej niż w roku 2023!

Nie brakowało także działań policji w związku z popełnionymi wykroczeniami, których w ubiegłym roku odnotowano w policyjnych statystykach więcej o 322 niż w roku 2023, bo 2140. Do najczęstszych wykroczeń zwykle należy spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, zakłócanie ciszy nocnej, zachowania nieobyczajne, kradzieże mienia.

Policjanci sporządzili 3 wnioski o objęcie terapią antyalkoholową. W 66 przypadkach doprowadzono osoby do jednostki policji lub miejsca zamieszkania w celu wytrzeźwienia. 26 razy wszczęto procedurę Niebieskiej Karty.

Za szybko na drogach
W przypadku zdarzeń drogowych ich wyjaśnianiem zajmuje się najczęściej nakielska komenda, ale policjanci z KP w Szubinie także nie próżnują. W 2024 roku doszło do 16 wypadków. Zginęła 1 osoba, natomiast 19 osób zostało rannych. Kolizji było 248. Ogólna liczba zdarzeń drogowych wzrosła w porównaniu z rokiem 2023.

Do najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych zalicza się nadmierną, często niedostosowaną do panujących warunków prędkość, brawurę i niestety alkohol. W minionym roku policjanci ujawnili 64 przypadki kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwości lub środka działającego podobnie do alkoholu (narkotyki). Wystosowano 12 wniosków do zarządców dróg w sprawie ich stanu, nieczytelności lub braku oznakowania, niewłaściwej infrastruktury drogowej.

Nieletni pod kontrolą
W 2024 roku policjanci 180 roku patrolowali rejony szkół i placówek oświatowych. 124 razy spotkali się profilaktycznie z pedagogami i uczniami. Osoby nieletnie zostały wylegitymowane 122 razy w związku z interwencją. W porze nocnej wylegitymowano 13 osób, które nie ukończyły 18. roku życia. Budujący jest fakt, że żadna z tych osób nie była pod wpływem żadnych środków odurzających. 56 razy policjanci sporządzili informację, którą przekazano potem do Sądów Rodzinnych, a 2 razy zatrzymano nieletnich podczas ucieczki z placówek wychowawczych. Oprócz profilaktyki w szkołach, policjanci uczestniczyli w licznych festynach organizowanych na terenie całej gminy Szubin.

Niepogorszony stan bezpieczeństwa
Komendant szubińskiego komisariatu podsumowuje, że stan bezpieczeństwa na terenie gminy Szubin nie pogorszył się, a działania policjantów, których nota bene, jest w komisariacie za mało (jest 7 wakatów), można określić jako zadowalające. Kom. Dariusz Pezacki zwraca uwagę na to, że należy zwiększyć intensywność działania jeśli chodzi o kradzieże, uszkodzenia mienia i ciała, kradzieże samochodów, bójki, pobicia, bo część sprawców pozostaje anonimowa. Poza tym w roku bieżącym należy kierować patrole w miejsca gromadzenia się młodzieży (park, targowisko, rejony przy sklepach, boiska, przystanki).

źródło: 

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (5)

    123, w dniu 10-05-2025 10:56:45 napisał:

    Kierujcie patrole do parku gdy jest tam pełno młodzieży (weekendy, święta), a nie wtedy gdy jest pusto.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -2 (4)

    do 123, w dniu 10-05-2025 11:28:31 napisał:

    A ty zawsze taki konfident byłeś? Jak młody byłeś to nie piłeś czy nie miałeś kolegów żeby się napić? Daj żyć tej młodzieży większość nie robi nic złego tylko są takie odpadki które robią zadymy po alkoholu.

    odpowiedz

    • -1 (1)

    do tego wyżej, w dniu 10-05-2025 15:48:22 napisał:

    Daj żyć młodzieży? Nikt im tego nie zabrania, ale jeżeli uważasz że chlanie i niszczenie mienia to życie, to może rozważ jakąś terapię. Wolny czas można spędzać na wiele innych zdrowszych sposobów.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Poil, w dniu 10-05-2025 18:37:12 napisał:

    Taki kurwa spadek ze wczoraj koło netto wyskoczył łepek na faceta z psem i chciał się z nim bić wygląda jak by był na cpany albo nachlany a koło corteza żule wiecznie zebraja kasę od ludzi i tak policja pilnuje dla mnie to są nie roby

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Zadaj pytanie
40PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Praca na wysokości
60PLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Rejestracja BDO
500PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)