Dziś mamy 1 maja 2024, środa, imieniny obchodzą:

05 czerwca 2014

Dobra dieta

fot. Piotr Chudzyński

fot. Piotr Chudzyński

Głód powoduje, że przestajemy myśleć o tym co jemy. W każdym innym przypadku decyzję tą uzależniamy od czynników ekonomicznych, zdrowotnych, a nawet etycznych.

Do niedawna wiedza czym się odżywiać sprzęgnięta była z ideami filozoficznymi i religijnymi. Z czasem wykrystalizowała się na tyle, że stała się podstawą nowej nauki – dietetyki. Nauka ta od samego początku uwikłana była w ideologię, politykę i akademicką rywalizację. To za pomocą kalorii, podstawowej jednostki miary w dietetyce, na początku XX wieku ustalono jak określać poziom niedożywienia i głodu. Dzięki temu można było uzyskać uzasadnienie wspierania konkretnych diet, np. opartych na pszenicy, a nie na ryżu. Powszechne stało się też poradnictwo dla konsumentów, przy czym wskazówki udzielane przez dietetyków miały i mają tendencję do zmian, a czasami bywają nawet sprzeczne. Jednego dnia jajka są szkodliwe, a następnego zdrowe (oczywiście w międzyczasie pada kilka firm drobiarskich). Raz wino ma zbawienny wpływ na nasz organizm, innym razem go wyniszcza, itd. Historia dietetyki wydaje się świadczyć, iż jej idee częstokroć służą wątpliwym celom. Sztandarowym przykładem tego zjawiska może być kampania zachęcające do spożywania zdrowej margaryny, zamiast „cholesterolowego” masła. Niemniej dietetyka dopracowała się również swoich sukcesów. Dzięki niej więcej wiemy o zdrowym odżywianiu, tj. jakie pokarmy sprzyjają zapadaniu na określone choroby, a jakie sprzyjają długowieczności, jak można utrzymać zgrabną sylwetkę, a jak ją utracić, itp. Niewątpliwie do zdrowych i dietetycznych dań należy potrawka z kurczaka z agrestem. Zwłaszcza, że obecnie rozpoczyna się sezon na ten niepopularny owoc.

Potrawka z kurczaka z agrestem

Skład:

  • 1 kurczak;
  • 1 pęczek włoszczyzny;
  • 1 cebula;
  • 4 ziarna ziela angielskiego;
  • 4 ziarna pieprzu;
  • 1 listek laurowy;
  • 1 cytryna;
  • 2 łyżki masła;
  • 2 łyżki mąki;
  • 2 łyżki gęstej śmietany;
  • 1 słoik kompotu agrestowego;
  • sól;
  • 1 łyżka drobno pokrojonej natki pietruszki.

Wykonanie:

Tuszkę kurczaka oczyszczamy, opłukujemy i przecinamy na 6 części. Następnie zalewamy ją 700 ml wrzącej, osolonej wody. Obieramy cebulę i włoszczyznę, po czym, wraz z przyprawami, dodajemy do gotującego się kurczaka. Całość gotujemy około 40 minut, do momentu aż mięso będzie miękkie. W osobnym rondelku, na dwóch łyżkach masła, przesmażamy mąkę i powoli wlewamy gorący wywar z kurczaka. W dalszej kolejności dodajemy śmietanę oraz żółtko (sos trzymamy na małym ogniu uważając, aby żółtko się nie zważyło). Sos doprawiamy sokiem z cytryny oraz solą i pieprzem. Odcedzamy owoce z kompotu i dodajemy je do sosu, który lekko podgrzewamy. Ugotowane mięso z kurczaka oddzielamy od kości i podajemy z sosem. Potrawkę z kurczaka z agrestem serwujemy z ryżem. Danie przed wydaniem posypujemy natką pietruszki.

Tekst i stylizacja Izabela Chudzyńska

Oceń artykuł: 36 80

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Konstrukcje stalowe
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
0

Gdzie możesz korzystać z aplikacji mObywatel? Twój cyfrowy asystent

Majówka zwykle jest długo wyczekiwaną okazją do odpoczynku#, a tegoroczna zapowiada się wyjątkowo obiecująco - ze względu na jej długość i urokliwą pogodę. Bez względu na to, czy planujesz relaksować się w pobliżu domu czy wyruszysz w podróż - sprawdź, dlaczego warto spędzić ją z mObywatelem!

(czytaj więcej)
0

Zafałszowane oregano. W przyprawie często znajdują się obce rośliny

Aromatyczne oregano ma wielu amatorów na całym #świecie. Jest to bowiem nie tylko popularna przyprawa, np. do pizzy czy dań z pomidorów, lecz także ceniony surowiec leczniczy i kosmetyczny. Niestety, badania wskazują, że oferowane na rynku spożywczym oregano często jest w mniejszym lub większym stopniu zafałszowane!

(czytaj więcej)
0

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Zasługują na uznanie

Pasja i wola działania zasługuje na uznanie! Dziś Międzynarodowy Dzień# Psa Ratowniczego.

(czytaj więcej)
0

Jak założyć łąkę kwietną? Otoczenie nabierze sielskiego charakteru

Kwietne łąki coraz częściej zastępują tradycyjne #trawniki. Składają się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się odprężającym miejscem rekreacji, domem dla wielu pożytecznych zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy! Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny.

(czytaj więcej)