Dziś mamy 21 maja 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

30 kwietnia 2024

Patriotyczna uroczystość w Kosowie. Ku czci Powstańca Wielkopolskiego!

fot. MM

fot. MM

29 kwietnia na terenie Niepublicznej Szkoły Podstawowej #Stowarzyszenia „KMK KOS” w Kosowie zorganizowano wyjątkową uroczystość, w trakcie której dokonano symbolicznego posadzenia Dębu Pamięci ku czci Powstańca Wielkopolskiego, bombardiera Wojska Polskiego i uczestnika wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku – kawalera Orderu Virtuti Militari i ofiary Zbrodni Pomorskiej 1939 – Stanisława Jamrego.

Było uroczyście

W uroczystości wzięła udział cała społeczność szkolna Kosowa, ale nie brakowało także zaproszonych gości – przedstawicieli Nadleśnictwa Runowo, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1918 w Mroczy im. Franciszka Borzycha w osobie skarbnika Magdaleny Musiał-Resler, a także reprezentantów mroteckiego samorządu gminnego na czele z burmistrzem Jarosławem Okonkiem i wiceprzewodniczącym rady miejskiej Tomaszem Tarnolickim oraz posłanki na Sejm RP z ramienia Koalicji Obywatelskiej Iwony Kozłowskiej.

Po przywitaniu gości oraz przedstawieniu rysu historycznego przez radnego powiatowego oraz nauczyciela szkoły w Kosowie Jarosława Odrobińskiego, nastąpiło uroczyste posadzenie Dębu Pamięci, a także odsłonięcie głazu i tablicy pamiątkowej. Chwilę później wikariusz mroteckiej parafii pw. św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP ks. Dominik Krawczak dokonał poświęcenia zarówno drzewka, jak i wspomnianej pamiątkowej tablicy. W dalszej kolejności przybyłe delegacje złożyły okolicznościowe wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze w miejscu pamięci.

Istotną częścią wydarzenia był także montaż słowno-muzyczny uczniów szkoły w Kosowie pt. „Piękna nasza Polska cała wita dzień 3 maja”. Na zakończenie przyszedł czas na przemówienia zaproszonych gości. W uroczystości uczestniczył także Krzysztof Wojtalewicz, który zaprezentował sylwetkę swojego dziadka – Stanisława Jamrego. W ciepłych słowach do wszystkich uczestników wydarzenia zwrócili się także dyrektor NSP w Kosowie Jadwiga Winiaszewska oraz prezes Stowarzyszenia „KMK KOS” Mateusz Rymaszewski.

Historyczne wspomnienie

Stanisław Jamry urodził się 14 lutego 1899 r. w Gorzupi. Był synem Jana Jamrego (1873-1952) i Franciszki z d. Bielawnej (1878-1933). Posiadał także 3 braci – Jana, Józefa i Franciszka. Jego ojciec kupił gospodarstwo w Mierucinie (dawniej  powiat wyrzyski, gmina Mrocza) i zamieszkał tam z rodziną.

14 stycznia 1919 r. Stanisław Jamry wstąpił do Wojsk Wielkopolskich i wziął udział w Powstaniu Wielkopolskim. W 1921 r. został odznaczony Odznaką Pamiątkową Wojsk Wielkopolskich. Później wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej służąc w 2 baterii 23 Dywizjonu Artylerii Ciężkiej. Wsławił się w walkach pod Makowem, za co w 1922 r. Otrzymał też Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari. Po wojnie wrócił do Mierucina i pracował w gospodarstwie. Stanisław Jamry ożenił się z Agnieszką z d. Dopierała z Tomnic (1898-1951). Miał z nią 5 dzieci: Kazimierza, Bronisława, Władysława, Mariannę i Helenę.

Tuż po wybuchu II wojny światowej, Stanisław Jamry został rozstrzelany przez Selbschutz w dniu 6 października 1939 r. w lesie w miejscowości Słupówko. W listopadzie 1945 roku odbyła się ekshumacja ofiar, a ciało zmarłego bohatera zostało zidentyfikowane przez jego małżonkę. Szczątki poległych ofiar terroru hitlerowskiego spoczęły w zbiorowej mogile na starym cmentarzu w Mroczy. Z kolei w Słupówku upamiętniono zamordowanych 18 Polaków.

Oceń artykuł: 18 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Rejestracja BDO
500PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Konstrukcje stalowe
0

Symbliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy. Kim był hr. Leon Skórzewski?

Jeśli weekend, to kolejny raz chcemy przekazać Wam kilka informacji o ciekawych# miejscach kultu - tym razem kolej przyszła na Leśnictwo Drogosław.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia rotacyjne. Żołnierze Wojska Polskiego w Kowalewku

W miniony weekend tereny Nadleśnictwa Szubin oraz obiekty #OSP JRS Kowalewko zostały zdominowane przez żołnierzy Wojska Polskiego, którzy realizują szkolenia rotacyjne.

(czytaj więcej)
0

Trzecia edycja kampanii "Lowe Krowe". Promocja zdrowych nawyków

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii# "Lowe Krowe"!

(czytaj więcej)
0

Święto polskiej żywności. Prezentacje krajowych produktów

26 maja w otoczeniu zielonego #Służewca, na gości w każdym wieku, czekać będzie oprócz znakomitego jedzenia, mnóstwo dodatkowych atrakcji. Każdego roku Piknik Poznaj Dobrą Żywność to święto polskiej żywności.

(czytaj więcej)