Dziś mamy 30 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

03 kwietnia 2024

Zarejestrowano ponad 50 tys. wniosków. Tegoroczna kampania dopłat

fot. pixabay

fot. pixabay

Od 15 marca 2024 r. można się ubiegać o przyznanie #dopłat bezpośrednich i obszarowych w ramach tegorocznej kampanii. Do 2 kwietnia ARiMR zarejestrowała ponad 50 tys. wniosków.

O wsparcie po raz kolejny można się ubiegać wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus, dostępnej na Platformie Usług Elektronicznych. Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na techniczne wsparcie ze strony pracowników ARiMR. Wszelkie wątpliwości można konsultować również za pośrednictwem infolinii. Także w tym roku bezpłatną pomocą służą eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego.

Dopłaty bezpośrednie przysługują rolnikom aktywnym zawodowo prowadzącym działalność rolniczą. Muszą oni posiadać grunty o powierzchni co najmniej 1 ha. Ziemia, do której chcą otrzymać płatności, powinna być w ich posiadaniu na dzień 31 maja 2024 r. Wsparcie to przysługuje także gospodarzom, który mają mniej niż 1 ha gruntów, ale spełniają warunki do przyznania płatności związanych ze zwierzętami a łączna kwota płatności bezpośrednich, które mieliby otrzymać, wynosi co najmniej 200 euro.

Katalog płatności, o które można się ubiegać w rozpoczynającej się właśnie kampanii, jest niemal identyczny z tym z 2023 roku. W ramach dopłat bezpośrednich oprócz m.in. podstawowego wsparcia dochodów czy płatności redystrybucyjnej od ubiegłego roku realizowane jest dofinansowanie z tytułu ekoschematów. Tych w 2024 roku dotyczą pewne zmiany, np. wprowadzone zostały dodatkowe warianty w przypadku dobrostanu zwierząt hodowanych zgodnie z systemami jakości. Niezmiennie można się starać również o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego, a tzw. obszarówkę stanowią płatności: rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne, leśne i ONW.

Wnioski o przyznanie dopłat wraz z załącznikami są przyjmowane do 15 maja 2024 r. Tradycyjnie dokumenty będzie można dostarczyć również po tym terminie, ale za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność zostanie pomniejszona o 1 proc. Z kolei korekty we wnioskach bez konsekwencji finansowych będzie można wprowadzać do 31 maja 2024 r. Po tej dacie płatności do powierzchni objętych zmianami będą także obniżane o 1 proc. za każdy dzień zwłoki. Zarówno w przypadku składania wniosków, jak i wprowadzania w nich modyfikacji, ostateczny termin zakończenia tegorocznej kampanii powinien nastąpić 9 czerwca 2024 r., ale ponieważ jest to niedziela, wnioski będzie można składać do 10 czerwca.

Informacje o zmianach w zasadach przyznawania dopłat - więcej

Prezentacje dotyczące poszczególnych interwencji - otwórz

Źródło: ARiMR

Oceń artykuł: 10 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (6)

    Polka, w dniu 03-04-2024 12:20:49 napisał:

    No proszę , a jednak rolnik kocha ten zielony ład, bez dopłat ani rusz...

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Erythropoietin , w dniu 03-04-2024 14:22:18 napisał:

    Wyszukajcie sobie sondę w internecie pod hasłem “widmo kcynia”. Aż dziw że kandydaci tak ochoczo próbują bronić tych szkół na wsiach. Może to kwestia że ktoś z ich rodzin pracuje w tych szkołach i żal kasy… trzeba dobrze poszukać i popytać;)

    odpowiedz

    • 0 (2)

    Ja, w dniu 03-04-2024 16:07:06 napisał:

    Jeszcze nie wiadomo czy będzie deszczowo czy susza a ci już cztery litery trują.Wsadzvie sobie te dopłaty .

    odpowiedz

    • -1 (3)

    Uad, w dniu 04-04-2024 13:06:09 napisał:

    Jacy oni biedni, co 4 dni dopłata.

    odpowiedz

    • 0 (2)

    Gosia, w dniu 04-04-2024 15:27:46 napisał:

    Jak kasę daje unia to rolnicy biora

    odpowiedz

    • -1 (3)

    Bronek, w dniu 04-04-2024 16:14:19 napisał:

    Po co wam dopłaty jak nie chcecie zielonego ładu. Nie wyciągać łapsk!

    odpowiedz

    • -1 (3)

    Gonia, w dniu 04-04-2024 18:41:29 napisał:

    Oddać ciągniki, oddać dopłaty i wtedy sobie protestujcie

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Zafałszowane oregano. W przyprawie często znajdują się obce rośliny

Aromatyczne oregano ma wielu amatorów na całym #świecie. Jest to bowiem nie tylko popularna przyprawa, np. do pizzy czy dań z pomidorów, lecz także ceniony surowiec leczniczy i kosmetyczny. Niestety, badania wskazują, że oferowane na rynku spożywczym oregano często jest w mniejszym lub większym stopniu zafałszowane!

(czytaj więcej)
0

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Zasługują na uznanie

Pasja i wola działania zasługuje na uznanie! Dziś Międzynarodowy Dzień# Psa Ratowniczego.

(czytaj więcej)
0

Jak założyć łąkę kwietną? Otoczenie nabierze sielskiego charakteru

Kwietne łąki coraz częściej zastępują tradycyjne #trawniki. Składają się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się odprężającym miejscem rekreacji, domem dla wielu pożytecznych zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy! Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny.

(czytaj więcej)