Dziś mamy 4 maja 2024, sobota, imieniny obchodzą:

12 grudnia 2023

Składanie korekt dokumentów rozliczeniowych. Kiedy upływa termin?

fot. powierzone

fot. powierzone

Zostały niespełna trzy tygodnie na składanie korekt dokumentów #rozliczeniowych za lata 1999 – 2021. Termin mija 1 stycznia 2024 r.

- Warto jak najszybciej zweryfikować dokumenty rozliczeniowe, które zostały złożone do ZUS-u za okresy od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Poprawienie błędów i przekazanie do Zakładu skorygowanych deklaracji i raportów  będzie możliwe  tylko do 1 stycznia 2024 r.  Natomiast usunięcie nieprawidłowości w  dokumentach rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) za okresy od stycznia 2022 r. można składać w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy - przypomina Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

- Po upływie tych terminów korekty lub pierwszorazowe dokumenty rozliczeniowe mogą być sporządzane tylko przez ZUS wyłącznie na podstawie prawomocnej decyzji, lub wyroku sądu. Jeśli  jednak minęło już 5 lat od dnia, w którym upłynął termin opłacenia składek zawartych w danej deklaracji i raporcie, to informacje umieszczone w dokumentach rozliczeniowych ewidencjonowane będą wyłącznie na kontach ubezpieczonych i nie będą miały wpływu na stan rozliczeń z płatnikiem składek. Dlatego zachęcamy płatników składek do przeanalizowania dokumentów rozliczeniowych za lata 1999 – 2021, gdyż zostało już niewiele czasu, żeby ewentualnie je jeszcze poprawić – dodaje rzeczniczka.

Każdy płatnik, który ma wątpliwości i będzie potrzebował pomocy w weryfikacji rozliczeń oraz wyjaśnienia zasad korygowania dokumentów rozliczeniowych może umówić się na  e-wizytę,  skontaktować telefonicznie  pod nr tel.  22 560 16 00, lub  odwiedzić dowolną placówkę ZUS-u.

- Jeśli dokumenty przedsiębiorca składa przez program Płatnik lub e-Płatnik, to może także zwrócić się z wnioskiem o udostępnienie plików KEDU z danymi za okresy wcześniejsze niż te, które ma w swojej bazie danych – dodaje rzeczniczka.

Materiał: Krystyna Michałek / regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 12 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z HACCP
59PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Rejestracja BDO
500PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Korzystanie ze środowiska
500PLN
0

233. rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Święto Narodowe

Ustawa Rządowa z 3 Maja 1791 roku była pierwszą #w nowożytnej Europie i drugą na świecie – po Stanach Zjednoczonych - konstytucją. Uchwalona przez Sejm Czteroletni miała zapewnić Polsce niezależność oraz umożliwić rozwój polityczny, społeczny i gospodarczy. Choć obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była ogromnym osiągnięciem narodu polskiego.

(czytaj więcej)
0

Przepis na syrop z lilaka. Właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe

Dość wcześnie w tym roku zakwitł lilak pospolity#, zwany przez wielu bzem. Roślina cechuje się wyjątkowym zapachem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że posiada ona wiele właściwości leczniczych.

(czytaj więcej)
0

Wspomnienie św. Floriana. Oddał życie za wiarę

4 maja kościół katolicki wspomina św. Floriana#, patrona strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy i piekarzy, oraz Krakowa, Chorzowa, Bystrzycy Kłodzkiej, Żnina oraz Górnej Austrii i Linzu. Według tradycji był rzymskim oficerem, który stanął w obronie prześladowanych chrześcijan.

(czytaj więcej)
0

Ocena jakości powietrza w naszym regionie. Raport za miniony rok

Wypełniając obowiązek wynikający# z art. 89 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. 2024 poz. 54), Główny Inspektor Ochrony Środowiska wykonał ocenę jakości powietrza za rok 2023 i na jej podstawie dokonał klasyfikacji stref w województwie kujawsko-pomorskim.

(czytaj więcej)