Dziś mamy 29 kwietnia 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

22 marca 2024

Patroni Roku 2024. Bohaterska Rodzina Ulmów

fot. PiMBP w Nakle

fot. PiMBP w Nakle

24 marca 2024 roku przypada 80 rocznica zamordowania #przez Niemców rodziny Ulmów z Markowej.

Ulmowie mieszkali w niewielkiej podkarpackiej wsi. Oboje pochodzili z ubogich rodzin, jednak to im nie przeszkadzało, by mieć wielkie marzenia. Józef Ulm po ukończeniu służby wojskowej rozpoczął naukę w szkole rolniczej. Jako pierwszy we wsi założył ogród ze szkółką drzew owocowych. Sam zbudował ule i wykonał narzędzia pszczelarskie. Założył uprawę morwy i hodowlę jedwabników. Z wystaw rolniczych zawsze wracał z dyplomami. Bardzo ważna była dla niego edukacja. Prowadził wiejską bibliotekę i pasjonował się fotografią. Sam zrobił aparat fotograficzny, którym utrwalał nie tylko życie swojej rodziny, ale także życie mieszkańców Markowej. Jego żona Wiktoria uczyła się na wiejskim uniwersytecie. Była bardzo religijna i życzliwa dla wszystkich ludzi.

Kiedy wybuchła wojna i naloty bombowe zniszczyły ogród,  Józef Ulm by utrzymać rodzinę, zaczął wyprawiać skóry i wyrabiać mydło. We wsi pojawili się niemieccy żandarmi. Coraz częściej do drzwi pukali także ludzie potrzebujący pomocy. Ponieważ dom Ulmów stał z dala od wsi i był gęsto obsadzony drzewami, był dobrym schronieniem.

Ulmowie bez wahania pomagali wszystkim potrzebującym. Udzielili schronienia zaprzyjaźnionym Żydom. Dzielili się z nimi wszystkim co mieli, a było tego niewiele. Czasami któryś z ukrywających się pomagał narąbać drewno lub wyprawić skórę.

Niestety pewnego dnia Niemcom zadenuncjował ich sąsiad. Przed dom zajechały trzy furmanki z uzbrojonymi niemieckimi żandarmami oraz czterema  granatowymi policjantami. Wśród nich był dawny ukraiński sąsiad  żydowskich rodzin, który wcześniej obiecał im pomoc. Niestety zamiast tego przyniósł wszystkim śmierć.

Na oczach dzieci niemieccy okupanci najpierw rozstrzelali Żydów, których Ulmowie ukrywali w swoim gospodarstwie oraz Józefa Ulma i jego ciężarna żonę -Wiktorię ,a następnie ich wszystkie dzieci: Stasię , Basię, Władzia, Frania, Antosię i Marysię.

Rodzina Ulmów jest przykładem bohaterstwa i oddania słusznej sprawie. Pomimo groźby śmierci, która ciążyła nad wszystkimi Polakami, którzy pomagali Żydom, rodzina z Markowej pomogła zagrożonym bliźnim.

Izraelski Instytut Pamięci Narodowej Yad Vashem Uhonorował całą rodzinę medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, a na ich grobie umieszczono napis :”KTO RATUJE JEDNO ŻYCIE, JAKBY ŚWIAT CAŁY RATOWAŁ”.

W 2023 roku rodzina Ulmów, w tym nienarodzone dziecko, została włączona do grona błogosławionych. W Filii Bibliotecznej w Paterku przygotowano okolicznościową wystawę poświęconą rodzinie Ulmów.

Materiał: Katarzyna Hass / PiMBP w Nakle nad Notecią – Filia w Paterku

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 10 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Zafałszowane oregano. W przyprawie często znajdują się obce rośliny

Aromatyczne oregano ma wielu amatorów na całym #świecie. Jest to bowiem nie tylko popularna przyprawa, np. do pizzy czy dań z pomidorów, lecz także ceniony surowiec leczniczy i kosmetyczny. Niestety, badania wskazują, że oferowane na rynku spożywczym oregano często jest w mniejszym lub większym stopniu zafałszowane!

(czytaj więcej)
0

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Zasługują na uznanie

Pasja i wola działania zasługuje na uznanie! Dziś Międzynarodowy Dzień# Psa Ratowniczego.

(czytaj więcej)
0

Jak założyć łąkę kwietną? Otoczenie nabierze sielskiego charakteru

Kwietne łąki coraz częściej zastępują tradycyjne #trawniki. Składają się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się odprężającym miejscem rekreacji, domem dla wielu pożytecznych zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy! Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny.

(czytaj więcej)