Dziś mamy 6 maja 2025, wtorek, imieniny obchodzą:

06 maja 2025

Wyjątkowe wydarzenie. Powtórny pochówek mjr. J. Garczyńskiego

fot. Hanna Siemion/GOK Sadki

fot. Hanna Siemion/GOK Sadki

W piątek, 2 maja, miał miejsce powtórny pochówek mjr. Józefa Bonawentury Patrycego Garczyńskiego.

Uroczystość rozpoczęła się w sali widowiskowej. Zebranych powitała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sadkach, przedstawiając jednocześnie przebieg wydarzenia. Przedstawiła również honorowy komitet organizacyjny, w skład którego weszli: Wójt Gminy Sadki - Michał Piszczek, Przewodniczący Rady Gminy Sadki - Andrzej Niedbała, Ksiądz Proboszcz - Witold Korowajczyk, Pełnomocnik Wojewody do spraw Dziedzictwa Historycznego - dr Sławomir Łaniecki, profesor dr hab. Sławomir Kamosiński, archeolog Robert Grochowski, Zastępca Wójta - Mariusz Czyż, Sołtys Sołectwa Sadki- Hanna Czelińska, Kustosz Powiatowo - Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle nad Notecią - Katarzyna Hass, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Sadkach - Piotr Płotka, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sadkach - Iwona Biniak. W kilku słowach wspomniano także o liście dla potomnych, który został podpisany przez wszystkich członków. Opisuje on aktualną sytuację polityczną oraz okoliczności powtórnego pochówku mjr. Józefa Bonawentury Patrycego Garczyńskiego.

Ksiądz proboszcz parafii św. Wojciecha w Sadkach Witold Korowajczyk oraz Ksiądz dr Michał Damazyn rozpoczęli obrzęd pogrzebowy. Po krótkiej modlitwie z Urzędu Gminy wyruszył kondukt żałobny, który poprowadził krzyż. Następnie wyruszyła orkiestra, wojskowa asysta honorowa z I. Batalionu Logistycznego im. Ziemi Nakielskiej, poczty sztandarowe, Sołtys Sadek (Pani Hanna Czelińska) niosąca replikę orderu Virtuti Militari, Ksiądz Proboszcz. Trumnę nieśli rekonstruktorzy w strojach historycznych, Strażacy z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej Gminy Sadki, delegacje oraz uczestnicy pogrzebu.

W kościele przy trumnie stała asysta czterech żołnierzy. Jeszcze przed mszą świętą Sołtys Sadek odczytała życiorys majora napisany przez dr Sławomira Łanieckiego oraz archeologa Roberta Grochowskiego. Uroczystej mszy pogrzebowej towarzyszyła piękna oprawa muzyczna, którą zapewnili sadkowscy organiści: Pani Monika Plechowska oraz Pan Szymon Wójcik. A jej zwieńczeniem była pięknie odśpiewana "Warszawianka".

Po wyniesieniu trumny z kościoła orkiestra rozpoczęła oficjalny pochówek Hymnem, a proboszcz poprowadził obrzęd pogrzebowy. Następnie swoje przemówienie wygłosił Wójt Gminy Sadki, Pan Michał Piszczek oraz Wicewojewoda kujawsko-pomorski, Pan Piotr Hemmerling.

Przy wtórze trąbki strażacy złożyli trumnę w grobie. Po salwie honorowej i wystrzale z armaty delegacje złożyły wiązanki na mogile majora.

Na ostatnią część uroczystości uczestnicy udali się do Centrum Administracyjno - Kulturalnego w Sadkach, gdzie czekał na nich drobny poczęstunek, zorganizowany przez Urząd Gminy, Koło Gospodyń Wiejskich w Sadkach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Sadkach. Podsumowaniem uroczystości był wykład Pana Roberta Grochowskiego, który był pomysłodawcą powtórnego pochówku

To było wyjątkowe wydarzenie, które na długo zostanie w naszej pamięci. Zaszczytem było móc w nim uczestniczyć.

Materiał: Monika Mitek / GOK Sadki

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)