Wspólne konto dla radnych? Gmina nie chce się mieszać

fot. archiwum
Jeden z radnych Rady Miejskiej w Szubinie, zaproponował # stworzenie specjalnego konta lub subkonta, na które radni mogliby wpłacać dobrowolne środki finansowe. Miałyby one służyć wspieraniu lokalnych inicjatyw oraz niesieniu pomocy mieszkańcom w sytuacjach losowych.
– Uważam, że taki fundusz mógłby wspierać działania na rzecz naszej społeczności, a także pomóc w szybkim reagowaniu na niespodziewane zdarzenia – argumentuje radny Sławomir Berka. Pomysł ten spotkał się jednak z wątpliwościami ze strony władz gminy, zarówno pod względem prawnym, jak i organizacyjnym. Skarbnik gminy oraz burmistrz Szubina wskazują, że gmina nie może prowadzić takiego konta, a jeśli radni chcą pomagać, istnieją inne rozwiązania.
Gmina ma już budżet na tego typu działania Skarbnik gminy Szubin Wioletta Martek zwraca uwagę, że finansowanie działań, na które radny chciałby przeznaczać środki, należy do zadań własnych gminy, określonych w ustawie o samorządzie gminnym. – Z art. 7 ustawy wynika, że zadania własne gminy obejmują m.in. sprawy dotyczące ochrony zdrowia, pomocy społecznej, utrzymania porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli, ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej, ochrony ludności i obrony cywilnej oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi – wyjaśnia skarbnik. Dodatkowo podkreśla, że w odniesieniu do pomocy w sytuacjach losowych oraz szybkiego reagowania na niespodziewane zdarzenia, gmina działa w oparciu o ustawę o zarządzaniu kryzysowym. Na ten cel przeznacza środki budżetowe, w tym rezerwę celową, która w gminie Szubin wynosi obecnie 412 tys. 531 zł. Skarbnik podkreśla również, że zgodnie z ustawą o finansach publicznych, dochodami publicznymi mogą być darowizny przekazywane na rzecz gminy. Jeśli radni chcą wspomóc lokalne działania, mogą po prostu dokonać wpłaty na oficjalne konto gminy.
– Gmina nie ma możliwości prawnych do utworzenia konta czy subkonta dla radnych ani stworzenia funduszu dla nich na opisane cele. Jeśli radni chcą dobrowolnie zbierać środki finansowe i decydować o ich przeznaczeniu, istnieje możliwość zorganizowania zbiórki publicznej – dodaje skarbnik. Gmina nie powinna angażować się w prywatne finanse radnych Podobne stanowisko zajmuje burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski, który wyraźnie zaznacza, że nie widzi możliwości prawnej ani organizacyjnej dla utworzenia takiego konta w strukturach gminnych.
– Czy radni mogą mieć konto czy subkonto po to, żeby zrzucać się tam, że tak powiem, na pomoc? Nawet nie wiem, czy mogą, i szczerze mówiąc, nawet nie chcielibyśmy jako gmina tego problemu rozpatrywać. Wydaje się, że nie – mówi burmistrz. Jego zdaniem urząd miasta i gmina realizują zadania ustawowe oraz inwestycyjne, a sprawy finansowe radnych, w tym ich diety, to ich prywatna kwestia. – Nie chcę, aby Urząd Miejski wchodził w sprawy, które nie dotyczą stricte zadań gminnych. Radni mogą sami założyć konto, uzgodnić, kto i ile wpłaci, a potem się rozliczyć. Nie ma potrzeby, aby gmina w tym uczestniczyła – argumentuje burmistrz. Podkreśla również, że zamiast tego radni mogą wykorzystać inne formy pomocy, takie jak przekazywanie środków na rzecz organizacji pozarządowych, domów kultury, muzeów czy instytucji charytatywnych. – Wystarczy nawet zrobić zbiórkę, także gotówkową. Można też zaprosić organizację charytatywną, umówić się na przekazanie środków instytucji, która ich potrzebuje. Nie trzeba zakładać specjalnego konta przy urzędzie – dodaje. Zdaniem burmistrza pomoc można realizować na wiele sposobów, a wsparcie finansowe powinno pozostawać w gestii radnych, bez angażowania gminy. – Nie będę cenzurował ani mówił radnym, co mają robić ze swoimi pieniędzmi. Każdy z nas może pomagać według własnego uznania i możliwości – podsumowuje Piotrkowski.
Czy radni powinni stworzyć własny fundusz? Z analizy przepisów oraz stanowisk władz gminy wynika, że utworzenie konta dla radnych w strukturach gminy nie jest możliwe. Powodem są ograniczenia prawne oraz fakt, że gmina już posiada środki na pomoc w sytuacjach losowych i wsparcie inicjatyw lokalnych. Jednak radni wciąż mogą działać na własną rękę. Mogą zakładać własne konta, organizować zbiórki publiczne lub wspierać organizacje charytatywne. Jeśli pomysł stworzenia wspólnego funduszu zyskałby poparcie, radni mogliby założyć stowarzyszenie lub fundację, która formalnie zarządzałaby takimi środkami. Decyzja o tym, czy radni zdecydują się na taką inicjatywę, pozostaje w ich rękach. Pewne jest jednak, że gmina nie zamierza angażować się w prowadzenie konta, a wsparcie finansowe społeczności lokalnej musi odbywać się poza strukturami urzędu.
Źródło"
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
pajaców ci u nas dostatek, w dniu 04-05-2025 12:02:56 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!