Dziś mamy 10 maja 2025, sobota, imieniny obchodzą:

28 lutego 2025

Uroczyste obchody. Delegacje złożyły wiązanki

fot. UMiG w Mroczy

fot. UMiG w Mroczy

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla # żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta.

Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również Prezes IPN Janusz Kurtyka.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Jednocześnie zebrani na uroczystościach uczcili pamięć Żołnierzy Armii Krajowej. Ustawą z dnia 09 lutego 2025 roku Prezydent Andrzej Duda ustanowił Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Wybór daty obchodów nie był przypadkowy. 14 lutego 1942 roku gen. Władysław Sikorski powołał do życia Armię Krajową - największą armię podziemną Europy.

Armia Krajowa była nie tylko organizacją wojskową, ale stanowiła integralną część Polskiego Państwa Podziemnego. Była to unikalna struktura, która oprócz sił zbrojnych obejmowała także podziemną administrację, sądownictwo i szkolnictwo. W jej strukturach działał również Okręg Pomorski AK z centrum dowodzenia w Toruniu oraz inspektoratami m.in. w Bydgoszczy, Grudziądzu, Włocławku czy Brodnicy.

28 lutego 2025 roku złożono wiązanki oraz znicze pod tablicą memoratywną przy Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczy. Uroczystość poprowadził Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy Łukasz Piotrowski. Prowadzący przedstawił zarys historyczny wydarzeń wraz z przypomnieniem sylwetki „naszego” bohatera Wacława Polewczyńskiego ps. „Połomski”. Następnie odtworzono utwór „Ballada o Rotmistrzu Pileckim- Lech Makowiecki”.

Wartę honorową pełnili uczniowie Technikum Mundurowego w Mroczy Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego- Bartosz Muszyński oraz Arkadiusz Oleksy. W uroczystościach udział brały następujące delegacje:

- Władze samorządowe: Burmistrz Miasta i Gminy Mrocza Jarosław Okonek, Pełnomocnik do spraw realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Gminy Mrocza Radosław Mrugowski, Kierownik Referatu Obsługi Komunalnej Paweł Górecki,

- Radni Rady Miejskiej w Mroczy: Wiceprzewodnicząca Lidia Skiba, Radny Krzysztof Rotkiewicz, Radny Sebastian Sobieszczyk,

- Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 im. ppor Franciszka Borzycha koło w Mroczy:

Prezes Maria Nowacka, Zdzisława Jędrzejczak, Krzysztof Polewczyński,

- Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Mroczy - Dyrektor Agnieszka Klebs wraz z uczniami oraz poczet sztandarowy

- Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Witosławiu – Dyrektor Violetta Erdmann wraz z uczniowie klasy VII i VIII i ich wychowawcami oraz poczet sztandarowy,

- Technikum Mundurowego w Mroczy - Pani Dyrektor - Maria Jolanta Miler wraz z uczniami,

- Przedszkola Miejskiego w Mroczy- Pani Dyrektor Anna Przybylska,

- Niepubliczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia KMK KOS w Kosowie- Pani Dyrektor Jadwiga Winiaszewska wraz z uczniami oraz poczet sztandarowy,

- Związek Harcerstwa Polskiego przy Szkole Podstawowej w Mroczy 6. Drużyna Harcerska "Młode Wilki" i ich opiekunowie Druhny: Patrycja Dzieszka, Monika Ormińskia oraz Druh Michał Raczyński,

- Warsztat Terapii Zajęciowej w Mroczy: Kierownik Monika Wołowicz oraz Edward Barnat i Łukasz Rudłowski.

Na zakończenie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Mrocza Jarosław Okonek dziękując obecnym za przybycie i podtrzymywanie Pamięci o Żołnierzach Wyklętych oraz Żołnierzach Armii Krajowej.

 materiał: Dyrektor MGOKiR w Mroczy Łukasz Piotrowski/ UMiG w Mroczy

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

 

Oceń artykuł: 3 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zadaj pytanie
40PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)