Dziś mamy 18 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

18 maja 2022

Powstało ponad 100 budek lęgowych. Współpraca trwa już kilka lat

fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

Wczoraj odbyło się spotkanie Dyrektora Zakładu Karnego w# Potulicach, mjr. Piotra Kijewskiego z Nadleśniczym Grzegorzem Gustem, które było efektem trwającej współpracy.

Współpraca

W ramach współpracy z Nadleśnictwem Szubin funkcjonariusze Zakładu Karnego w Potulicach przeprowadzili program resocjalizacji, którego efektem była budowa ponad 100 budek lęgowych dla ptaków, niebawem zasilą one leśną przestrzeń. To już kolejna partia budek lęgowych przekazana w ręce nadleśnictwa. Współpraca Zakładu Karnego w Potulicach z Nadleśnictwem Szubin trwa już ponad 5 lat. W ramach tej współpracy skazani z potulickiej jednostki są zatrudniani przy wykonywaniu różnych prac porządkowych w lasach, a także biorą udział w oznakowaniu dróg leśnych. Stanowi to jeden z efektów ministerialnego programu „Praca dla więźniów”. Budowa budek lęgowych to tylko jeden z elementów trwającej współpracy, która zostanie rozszerzona.

Program resocjalizacji

Podstawą zrealizowanego programu resocjalizacji "Z ekologią pod jednym dachem" jest trening kształtowania umiejętności społecznych w zakresie nawyków pracy i rozwijania umiejętności manualnych osób z oddziału terapeutycznego dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo oraz dla skazanych mężczyzn odbywających karę po raz pierwszy. Program ma przede wszystkim na celu przygotowanie skazanych do codziennej, systematycznej aktywności zawodowej już po opuszczeniu zakładu karnego, a poza tym rozwijania umiejętności manualnych. Celem jest również wyrobienie nawyku pracy, jak i przygotowanie do podejmowania zadań o charakterze zawodowym. Udział w zajęciach może pomóc wykształcić w nich postawę odpowiedzialności, umiejętności kontroli własnych impulsów, umiejętność planowania i organizacji własnych działań, a także podporządkowania się ustalonym normom i zasadom oraz zmniejszyć ryzyko powrotu do przestępstwa. Elementem realizacji celu edukacyjnego i resocjalizacyjnego jest także upowszechnienie ideii czynnej ochrony ptaków. Działania na rzecz środowiska wśród osadzonych są konsekwentnie prowadzone od lat. W dobie troski o środowisko niezbędne jest podnoszenie szeroko rozumianej świadomości ekologicznej, a jednocześnie eliminowanie postaw i działań zmierzających do degradacji przyrody.

Materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber - Rzecznik Prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Potulicach

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 5 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed niechcianymi wiadomościami. Nowe zabezpieczenia

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący #usługi SMS podłączyli się do systemu telegraf.cert.pl, służącego do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS. Dzięki czemu blokowane będą oszukańcze wiadomości SMS, które są zgodne z przygotowanymi przez CSIRT NASK wzorcami.

(czytaj więcej)
0

Kolorowanki profilaktyczne dla najmłodszych. Pobierz plik do wydruku

Komendant Wojewódzki Policji #w Bydgoszczy insp. Jakub Gorczyński podpisał dzisiaj umowę z panią Alicją Werner o przeniesienie autorskich praw majątkowych do przygotowanych przez nią grafik, które znajdą się w kolorowance promującej szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Funkcjonariusze będą rozdawali te książeczki podczas spotkań z dziećmi w przedszkolach, szkołach, ale także na imprezach plenerowych. Bardzo dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie w troskę o małych mieszkańców naszego województwa.

(czytaj więcej)