Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

15 marca 2019

„WIEŚ PO PAŁUCKU”. 50-lecie twórczości Piotra Wolińskiego

fot. pow

fot. pow

Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna zaprezentowało w czwartek, 14 marca 2019 r. # wystawę pt. WIEŚ PO PAŁUCKU. Wystawa powstała w roku jubileuszu 50-lecia pracy twórczej artysty ludowego Piotra Wolińskiego z Kcyni.

Ekspozycja powstała na bazie zbiorów Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni, Piotra Wolińskiego oraz Muzeum Ziemi Szubińskiej. Wernisaż otworzyła dyrektor Kamila Czechowska, która powitała zgromadzonych gości w tym członka Zarządu Powiatu Nakielskiego Ignacego Pogodzińskiego, radnego miejskiego Macieja Rejmenta, mieszkańców z sąsiednich gmin i Szubina. Dalej kustosz przybliżyła kulisy powstania wystawy i wizję ekspozycji, w której rzeźby o tematyce związanej z pracą na pałuckiej wsi ukazane zostały na tle zbiorów etnograficznych i  fotograficznych. Następnie głos zabrał Piotr Woliński, który mówił o swojej pasji towarzyszącej mu od najmłodszych lat. Piotr Woliński urodził się w 1951 r. w Kcyni, gdzie mieszka do dziś. Od najmłodszych lat fascynowała go rzeźba, najpierw w glinie, a następnie w drewnie. Był uczniem Klary Prillowej, znanej popularyzatorki sztuki ludowej Pałuk. Artysta swoją pierwszą nagrodę w konkursie pałuckiej sztuki ludowej otrzymał w roku 1969. Od tamtego roku systematycznie pracując zdobywa kolejne nagrody w tej dziedzinie. Jego prace były eksponowane w kraju i za granicą – w Rumunii, Niemczech, Bułgarii, na Ukrainie i we Francji. Na przestrzeni lat artysta ludowy wypracował swój własny styl. Od kilkunastu lat Piotr Woliński wiele czasu, w pracowni Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni, poświęca na pracę z młodym pokoleniem, ucząc techniki rzeźbienia oraz zasad komponowania.

Podczas spotkania kustosz Kamila Czechowska podziękowała za udostępnienie zbiorów Mai Gólcz i Marii Jabłońskiej z Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie oraz Ilonie Kurdelskiej z Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni. Dyrektor muzeum podziękowała także pracownikom muzeum i osobom zaangażowanym w przygotowanie ekspozycji, gdyż wystawa powstała przy współudziale naszych mieszkańców – Tadeusza Ciesielskiego, Romana Cholewińskiego, Wojciecha Kruka, którzy udostępnili zboże, słomę, siano oraz narzędzia i maszyny rolnicze (pług i bronę). Podczas wystawy wykorzystano wydruki fotografii ze zbiorów muzeum. Oprawę pałucką zapewnił dziecięcy zespół ludowy Pałuczaczki z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie pod przewodnictwem Jolanty Storzyńskiej. Zespół wykonał między innymi premierowy utwór pt. Wisielok oraz nie tylko śpiewał ale i tańczył na scenie Domu Polskiego. Wystawa jest czynna do maja 2019 r.

materiał:Kamila Czechowska

Oceń artykuł: 18 19

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 13 (23)

    Wolny wyborca, w dniu 15-03-2019 23:40:29 napisał:

    Pseudoartysta ( artysta ) twórca ludowy - rzeźbiarz Piotr Woliński. Dlaczego GCKiB w Kcyni nie przypomina o zapomnianym prawdziwym artyście ludowym jakim był nieżyjący Stefan Boguszyński z Kcyni. Warto kultywować twórczość ludową tego Pana. Dla mnie to był prawdziwy rzeźbiarz. Mam nawet jego rzeźbę - figurkę Matki Boskiej Częstochowskiej.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -6 (12)

    Nati, w dniu 17-03-2019 09:38:36 napisał:

    Pięknie rzeźbi a do tego uczy kolejne pokolenie, brawo. Rzeźba to indywidualna i niepowtarzalna historia, a nie wytwór drukarki 3D.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)