Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

13 stycznia 2017

„Pałuckie drogi do niepodległości”. Przeprowadzono pogadankę dla uczniów

fot. TD

fot. TD

W 98 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Rejonowej Bibliotece Publicznej w #Szubinie odbyła się pogadanka historyczna poświęcona walkom powstańczym o Szubin. W tym roku wzięły w niej udział klasy Gimnazjum z Zespołu Szkół nr 2 w Szubinie i z Gimnazjum w Kowalewie.

Przeprowadzona w czwartek 12 stycznia prelekcja była nie tylko lekcją historii, ale i patriotyzmu. Zadaniem autora było obudzenie w młodzieży zainteresowania nie tak dawną przeszłością tych ziem, a co ważniejsze – uświadomienie uczniom, że to właśnie ich pradziadowie wywalczyli wolność dla Szubina, Rynarzewa, Turu i innych miejscowości naszej gminy, po ponad 123 latach zaborów. Prowadzący opowiadał m.in. o powstańcach, których nazwiska dziś możemy spotkać w książce telefonicznej Szubina i Kcyni, które znamy. Byli to m.in: bracia Sobotowie i bracia Śledzikowscy, Erdmann, Kwasek, Bembnista, Jagodziński, Kałamaja, Bratkowski, Piasecki, Thielmann, Ebel, Lisiecki, Pawełczak, Paszkiet, Niespodziany, Sławiński,  Śliwiński, Cielecki, ks Bułakowski i ks. Sołtysiński. Walenty Dypczyński, i wielu innych. To oni stali się z dnia na dzień bohaterami, którzy wywalczyli wolność naszemu miastu i całemu regionowi. Pamięć o ich dokonaniach jest formą szacunku dla nich. - stwierdził prowadzący.

By nie powtarzać szkolnej lekcji historii autor skupił się na mało znanych szczegółach walki o Szubin i Kcynię. Próbował nakreślić skomplikowane stosunki polsko-niemieckie na tych terenach. Spotkanie uatrakcyjnił pokaz dwóch filmów paradokumentalnych oraz oryginalna mapa prezentująca rozmieszczenie sił wojskowych obu stron w walce o Szubin 11 stycznia 1919r. - To truizm, lecz przekazuję uczniom prawdę, że historia nie jest biało-czarna, że tworzyli ją żywi ludzie, a nasze ziemie wyzwalali powstańcy niewiele starsi od mych słuchaczy. Oni – gdyby powstanie wybuchło dziś – też zapewne sięgnęliby po broń i zdali swój egzamin z patriotyzmu. Ta świadomość pozwala się młodzieży zidentyfikować z naszym regionem, naszą małą ojczyzną - podkreślił dyrektor RBP - autor pogadanek. W spotkaniu wzięło udział ponad 60 gimnazjalistów. Należy dodać że spotkaniu towarzyszyła wystawka tematyczna wydawnictw poświęconych powstaniu.

Materiał: RBP Szubin

Oceń artykuł: 21 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)